...
Czy Norwegia jest członkiem Unii Europejskiej

Czy Norwegia jest członkiem Unii Europejskiej?

Sylwia

Norwegia nie jest w Unii Europejskiej, dwukrotnie podczas referendum Norwegowie powiedzieli „nie” Unii Europejskiej (w 1972 oraz 1994 roku). Norwegia należy za to m.in. do strefy Schengen oraz EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i bardzo blisko współpracuje z krajami należącymi do Unii Europejskiej.

Dlaczego Norwegia nie należy do Unii Europejskiej?

Norwegowie dwukrotnie podczas referendum sprzeciwili się przystąpieniu Norwegii do Unii Europejskiej. Nie był to znaczący sprzeciw, dlatego że za każdym razem różnica wynosiła zaledwie kilka procent. W 1972 roku przeciw wstąpieniu do Unii Europejskiej głos oddało 53,5% głosujących, w 1994 roku było to 52,2% osób. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wymienia się przede wszystkim względy ekonomiczne. Norwegia to bardzo bogaty kraj, który posiada własne złoża ropy naftowej. Wydatki, jakie musiałaby ponieść Norwegia po integracji ze wspólnotą, byłyby wyższe niż wielkość przewidywanych dotacji i świadczeń otrzymanych z Unii.

Oprócz tego Norwegia to ogromny eksporter m.in. ryb i owoców morza, których ilości po wstąpieniu do Unii Europejskiej zostałyby poddane większej kontroli i ograniczeniu (mieszkańcy północy kraju byli podczas referendum najbardziej sceptyczni, co do przystąpienia do Unii Europejskiej). Innym wymienianym powodem jest m.in przywiązanie Norwegów do własnego kraju, tradycji.

Aktualnie eurosceptycyzm Norwegów do Unii Europejskiej znacząco wzrósł i szacuje się, że ponowne referendum przyniosło by znaczny wzrost procentowy osób będących przeciwko przystąpieniu do Unii.

Czy potrzebny jest paszport do Norwegii?

Nie, mimo że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej polscy obywatele mogą przekraczać jej granice z użyciem wyłącznie polskiego dowodu osobistego. Oprócz tego obywatele polscy mogą bez problemu podjąć się zatrudnienia w Norwegii oraz odwiedzać ten kraj turystycznie.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe/pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Czy Norwegia jest członkiem Unii Europejskiej
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *