7 kwietnia władze Norwegii zaprezentowały plan ponownego otwarcia kraju. Politycy zaznaczyli, że plan nie zawiera konkretnych dat, w których realizowane będą poszczególne kroki. To kiedy uda się otworzyć Norwegię, zależy od ilości nowych zakażeń, tempa szczepień, czy nie pojawi się nowa mutacja wirusa oraz jak działa służba zdrowia w danym momencie. Obecnie w Norwegii oprócz obostrzeń obejmujących cały kraj, wprowadzonych jest wiele, często bardzo surowych, restrykcji różniących się w zależności od regionu kraju. Plan zostanie również ponownie zweryfikowany na początku lata.
Plan składa się z czterech etapów, został opracowany przez Norweską Dyrekcje Zdrowia i Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego. Priorytetem jest zniesienie jak najszybciej obostrzeń, które wpływają negatywnie na życie dzieci i młodzieży. Norwegia planuje również rozpocząć masowe testy w szkołach.
„Na każdym etapie ponownego otwarcia musimy uważnie śledzić sytuację. Jeśli liczba zarażonych i chorych nie wzrosną, po trzech tygodniach możemy przejść do kolejnego kroku. Jeśli liczba zakażonych i chorych wzrośnie, będziemy musieli poczekać lub ponownie się zaostrzyć obostrzenia. Innymi słowy, decydują dane, a nie daty” – mówi Minister Zdrowia Bent Høie
Cztery etapy
Krok 1:
- Złagodzenie środków wprowadzonych przed Wielkanocą.
- Zgromadzenia do 5 osób w domach prywatnych.
- Można organizować wydarzenia, które gromadzą tylko osoby z jednej gminy.
- Sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych do godziny 22:00 (dla osób zamawiających jedzenie)
- Zalecany odstęp to z powrotem 1 metr odległości.
- Do 100 osób na imprezach zamkniętych, takich jak imprezy kulturalne i sportowe, konferencje i nabożeństwa, w których każdy siedzi w wyznaczonych miejscach.
- Do 200 osób na imprezach plenerowych.
Krok 2:
- Zwiększona ilość zajęć stacjonarnych na uniwersytetach, w liceach i szkołach zawodowych.
- W domach prywatnych może spotykać się od 5 do 10 gości.
- Imprezy prywatne w wynajmowanych lokalach dla maksymalnie 20 osób
- Sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych do godziny 22:00, ale bez wymogu zamawiania jedzenia.
- Imprezy mogą odbywać się z udziałem 200 osób w pomieszczeniach, gdzie wszyscy siedzą w wyznaczonych miejscach.
- Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w imprezach i szkoleniach organizowanych na terenie gminy. W pomieszczeniach obowiązuje limit 100 osób.
- Dla dorosłych uprawiających sport amatorski zostają stopniowo otwarte zajęcia zorganizowane, otwierane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, w grupach do 20 osób. Do połowy kwietnia władze sanitarne zaproponują model ponownego otwarcia sportu masowego.
- Można wybrać się w rekreacyjną podróż krajową.
- Nadal należy unikać wyjazdów za granicę, chyba że jest to absolutnie konieczne. Nadal będą obowiązywały surowe wymagania dotyczące kwarantanny i testów dla osób, które wjeżdżają do kraju.
- Będą ułatwienia dla rodzin z zagranicy, zarówno z obszaru EOG, jak i krajów trzecich. Między innymi zostanie rozważona możliwość wjazdu dla par i dziadków osób mieszkających w Norwegii.
- Lżejsze obostrzenia również dla grup priorytetowych podróżujących służbowo z zagranicy.
Krok 3:
- W domu można będzie przyjąć 20 gości. 50 osób może spotykać się na imprezach prywatnych w wynajmowanych lokalach.
- W przypadku wydarzeń publicznych zostaną przeprowadzone oddzielne oceny związane z możliwym zastosowaniem szybkich testów i „certyfikatu koronowego”.
- Normalny czas sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych. Nadal będą obowiązywały wymagania dotyczące rejestracji i odpowiedniej odległości między gośćmi.
- Nadal zalecana będzie praca w domu.
- W sportach amatorskich dla dorosłych rozważa się stopniowe otwieranie się na gry grupowe i inne zawody.
- Większa możliwość wyjazdów za granicę dla mieszkańców kraju , ale z dalszymi wymaganiami dotyczącymi kwarantanny i testów. Możliwe wykorzystanie „certyfikatu koronowy” podczas podróży zagranicznych.
- Lżejsze obostrzenia dla imigrantów zarobkowych.
Krok 4:
Stopniowy powrót do normalności, ale z zachowaniem niezbędnych środków kontroli zakażeń, odstępu. Prawdopodobnie nadal będą obowiązywały kwarantanny i zalecenia dotyczące pracy w domu.
Przewiduje się, że duże wydarzenia publiczne będą miały ograniczone liczby osób.
Ograniczenia podróży i wjazdu do Norwegii mogą nadal obowiązywać, zwłaszcza dla podróżnych z krajów trzecich. Należy liczyć się z tym, że mogą istnieć wymagania dotyczące kwarantanny i testów dla podróżnych z niektórych obszarów. Na bieżąco należy również brać pod uwagę zasady dotyczące wjazdu.
„Certyfikat koronowy”, o co chodzi?
Norweski rząd pracuje nad stworzeniem specjalnego certyfikatu, który będą mogły otrzymać osoby zaszczepione lub osoby, które przeszły w niedługim okresie czasu Covid-19. Taki dokument dawałaby możliwość zwolnienia z części obostrzeń lub łagodził niektóre restrykcje. Prace nad certyfikatem trwają. Nadal pod znakiem zapytania zostaje kwestia, kiedy Norwegię będą mogli odwiedzić turyści.
Więcej na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Norwegii tutaj. >>>
Brak komentarzy