...
Norwegia kamperem

Norwegia kamperem – campingi, spanie na dziko, trasa

Sylwia

Już na samym początku zdradzę, że Norwegia kamperem to świetny pomysł. To kraj wręcz stworzony do podróżowania w ten sposób. Wiedzą o tym nie tylko turyści, którzy co roku przemierzają setki kilometrów po norweskich trasach, ale również rodowici mieszkańcy tego kraju. Kamper stojący przed domem to stały element norweskiego krajobrazu. Podróżowałam po Norwegii samochodem, pociągiem, na stopa, spałam na dziko, na campingach, w hotelach, ale właśnie podróż kamperem to jedna z moich najpiękniejszych norweskich przygód.

Dlaczego Norwegia kamperem to dobry pomysł?

Plusów podróży kamperem po Norwegii jest bardzo dużo. Na podstawie moich doświadczeń oraz osób, dla których tworzyłam plany podróży kamperem po Norwegii największe plusy to:

 • malownicze trasy, po których sam przejazd to wspaniałe przeżycie,
 • bardzo dużo pięknych miejsc w całym kraju,
 • możliwość spania na dziko w kamperze, ale również wiele fajnie położonych campingów,
 • bardzo duże poczucie bezpieczeństwa, Norwegia jest bezpiecznym krajem, można podróżować tutaj nawet z bardzo małymi dziećmi,
 • bardzo różnorodne krajobrazy podczas podróży, wiele zjawiskowych punktów tuż obok dróg,
 • wiele miejsc z dala od zgiełku miast, dzikiej przyrody,
 • wysoka kultura jazdy wśród mieszkańców Norwegii.

Minusy podróży kamperem po Norwegii

 • płatne odcinki dróg, płatne przeprawy promowe, wysokie mandaty,
 • krótki sezon letni, przez co w popularnych miejscach większa ilość podróżnych,
 • wiele bocznych dróg, prowadzących do pięknych miejsc, jest wąskich (jeden pas), co powoduje konieczność często zatrzymywania się i przepuszczania innych kierowców,
 • wiele ograniczeń prędkości, powolna podróż.

Norwegia kamperem

Co warto wiedzieć przed podróżą kamperem do Norwegii?

Wiele osób rezygnuje z podróży kamperem po Norwegii w obawie przed złą pogodą. Tutaj niestety jedynym słusznym stwierdzeniem jest to, że pogoda w Norwegii jest po prostu różna. Czasami w lecie temperatury są wysokie, świeci piękne słońce, czasami to ulewne deszcze, mgły i gęste chmury. Pogoda jest tutaj nieprzewidywalna, potrafi zmieniać się nawet kilka razy dziennie. Jednym dobrym rozwiązaniem jest wzięcie ze sobą dobrych ubrań na każdą pogodę i trzymanie kciuków, aby akurat w tym terminie pogoda była dobra.

Częstym błędem popełnianym przez osoby planujące podróż po Norwegii jest zbyt ambitny plan. Norwegia to bardzo długi i duży kraj często, aby zobaczyć najciekawsze miejsca trzeba mocno zboczyć z głównej drogi. Podróż czasami nawet krótkimi odcinkami dróg potrafi trwać bardzo długo. Planując podróż nie należy brać pod uwagę tylko ilości kilometrów, ale przede wszystkim sprawdzić czas przejazdu, do którego trzeba dodać dodatkowy czas na przerwy w podróży. Podróżując po Norwegii tych przerw na pamiątkowe zdjęcia, czy podziwianie krajobrazów jest naprawdę sporo. Dodatkowo należy pamiętać, że podróż po Norwegii w niektórych regionach spowalniają dodatkowo przeprawy promowe.

Informacje praktyczne dotyczące opłat za drogi, przepraw promowych, tego, co warto spakować, wszystko, o czym lepiej wiedzieć, aby nie wydać w Norwegii za dużo, wskazówki dotyczące campingów oraz spania na dziko w kamperze, oraz wiele więcej znajdziesz w Norweskim Niezbędniku Podróżniczym. To kompendium na temat podróży po Norwegii, a informacje w nim zawarte sprawiają, że jego koszt jego zakupu w Norwegii zwraca się momentalnie.

Norweski Niezbędnik Podróżniczy

Podróż do Norwegii

Trasa podróży po Norwegii kamperem

Aby Twoja podróż po Norwegii była udana warto mieć dobry plan podróży. Przede wszystkim dlatego, że wiele świetnych miejsc w Norwegii leży na uboczu, z dala od głównych tras, więc nie wiedząc o nich możesz po prostu je ominąć. Oprócz tego w Norwegii bardzo ważny jest wybór odpowiedniej trasy. Za sprawą absolutnie malowniczo położonych dróg, w tym kraju ogromną atrakcją jest już sama podróż od punktu A do B. Co ciekawe, wiele osób to właśnie przejazd jedna z wielu zjawiskowych tras wspomina jako jedno z najciekawszych doświadczeń i atrakcji w Norwegii.

Jeżeli chcesz skorzystać z mojego kilkuletniego doświadczenia w podróżowaniu po Norwegii, koniecznie przeczytaj więcej o indywidualnych, szytych na miarę, planach podróży, które tworzę.

Plany PODRÓŻY po Norwegii

norweskie fiordy

Dla wszystkich tych, którym układanie trasy sprawa przyjemność i po prostu chcą poznać najpiękniejsze miejsca w danym regionie, również przygotowałam coś, co niezwykle ułatwi i uatrakcyjni podróż kamperem po Norwegii. Jest to mój nowy Przewodnik po Norwegii (część I), który zawiera wiele cudownych miejsc w najczęściej wybieranych przez podróżujących kamperem regionach. Przewodnik został stworzony tak, aby dzięki mapom na początku każdego rozdziału, wyszukiwanie miejsc w danej okolicy było łatwe i szybkie.

Zobacz przewodnik tutaj

przewodnik po Norwegii

Moja podróż kamperem po Norwegii

Po Norwegii podróżowałam w lipcu wynajętym na miejscu kamperem. Udało mi się dojechać aż na Nordkapp. Była to bardzo długa, ale przepiękna podróż, pełna zupełnie różnych krajobrazów. Niemal wszystkie moje noclegi były noclegami na dziko, a wszystkie poranki zaczynały się rewelacyjnymi widokami. Lipiec to szczyt sezonu w Norwegii, ale plusem w tym czasie są białe noce, podczas których można niemal całą dobę odkrywać świetne miejsca w tym kraju. Poniżej mała galeria zdjęć z mojej podróży, mam nadzieję, że i Twoja podróż po Norwegii będzie udana.

trasa norwegia kamper

Norwegia kamper spanie na dziko

Norwegia kamperem

Norwegia kamperem

Skandynawia kamperem

Podróż kamperem po Skandynawii

Norwegia camperem

Norwegia camperem

norwegia kamperem trasa

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
6 komentarzy
 • Cześć.
  Co z płatnościami za przejazdy płatnymi odcinkami dróg?
  Miałaś otwarte konto w EPASS, czy może sczytywało Twój przejazd i otrzymałaś od operatora
  fakturę do zapłaty? A może jeszcze inną obcję wybrałaś? Co najlepsze dla turysty spoza Norwegii?
  Pozdrawiam.

  • Tutaj opisana jest podróż wynajmowanym camperem, więc kwestia opłat rozwiązana była przez wypożyczalnię. Tak jak napisane jest we wpisie więcej na ten temat oraz inne tematy związane z podróżowaniem po Norwegii możesz przeczytać w Norweskim Niezbędniku.Udanych podróży!

 • Da się uzyskać Twoją odpowiedź w temacie „płatności za przejazdy płatnymi odcinkami dróg”,
  tutaj – w tym miejscu 😉
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *