...
Nordkapp

Nordkapp – niezwykły północny kraniec Norwegii

Sylwia

Nordkapp to jedno z legendarnych norweskich miejsc, o którym marzy wielu podróżników. To tutaj ma swój początek lub koniec wiele spektakularnych wypraw. To miejsce to mekka zarówno podróżników, jak i wędrowców, motocyklistów, rowerzystów i fotografów. Dzika okolica, surowe krajobrazy i nieobliczalna pogoda na tym północnym krańcu Europy tworzy niepowtarzalny klimat, który zostaje w pamięci na długie lata. Stanąć niemal na najbardziej wysuniętym na północ Norwegii miejscu to przepiękne przeżycie.

Jak dojechać – trasa na Nordkapp

Sam Nordkapp to wisienka na torcie, bo już trasa do tego miejsca to mnóstwo pięknych widoków. W czasie podróży na Nordkapp krajobrazy zmieniają się z godziny na godzinę. Zielone lasy, zjawiskowe góry, dzikie górskie strumienie, otwarte przestrzenie, tunele, doliny, nadmorska trasa i klify. Podczas tej drogi można zobaczyć jak bardzo różnorodna jest Norwegia i jak dużo do zaoferowania ma ten kraj.

Popularnym wyborem wśród podróżnych jest wyprawa na Nordkapp z początkiem w Tromsø, to ponad 9 godzin drogi, która dzięki widokom mija bardzo szybko. Droga prowadząca do tego miejsca jest dobra, momentami wąska, przejeżdża się przez wiele tuneli, nawet takich podwodnych.

trasa na Nordkapp
okolice Nordkapp
północ Norwegii

Jadąc na Północny Przylądek jest duża szansa na spotkanie setek reniferów, niesamowitych ptaków i innej dzikiej zwierzyny. To wszystko sprawia, że można mieć wrażenie, że wjeżdża się do zupełnie innego świata.

Po drodze oprócz wielu osób w kamperach, w sezonie letnim mija się wielu motocyklistów oraz rowerzystów, którzy za cel swoich wypraw obrali właśnie to miejsce.

Sprawdź dostępne noclegi w okolicach Nordkapp:Booking.com

Nordkapp

Gmina Nordkapp to najbardziej wysunięta na północ gmina w kontynentalnej Norwegii. 924 km² zamieszkuje na stałe tylko około trzech tysięcy osób oraz tysiące reniferów. Do 1950 roku gmina nazywała się Kjelvik, była to nazwa od jednej z wiosek rybackich w okolicy.

renifery Norwegia
Renifery spotkane w drodze na Nordkapp.
renifery północ
renifery w Norwegii

Kultowy globus, znajdujący się na klifie o wysokości 307 metrów, od 1978 stał się symbolem przyciągającym jak magnes ludzi z całego świata.

Nordkapp nazywany jest Przylądkiem Północy, znajduje się na 71º 10′ 21″ północnej szerokości geograficznej na wyspie Magerøya. Nie jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem w kontynentalnej części Norwegii. Najbardziej wysuniętym na północ punktem Norwegii i Europy Północnej (na kontynencie) jest Kinnarodden. 

Nazwa Nordkapp została nadana przez angielskiego żeglarza Stephen Borough. Był on kapitanem statku, który w 1553 roku przepłynął obok tego słynnego obecnie miejsca.

Planujesz podróż do Norwegii? Koniecznie zobacz Norweski Niezbędnik Podróżniczy pełen informacji praktycznych przydatnych podczas podróży m.in. opłaty za drogi, przeprawy promowe, wskazówki jak zaoszczędzić podczas podróży po Norwegii i wiele więcej.

Jak podróżować po Norwegii

Midnattssol na Nordkapp

Obserwacja z Nordkapp słońca, które w sezonie letnim nie chowa się za horyzont, zapamiętuje się na zawsze. Nordkapp to cudowny punkt obserwacyjny na midnattssol. Słońce około północy zbliża się do linii horyzontu, po czym już po chwili zaczyna wschodzić coraz wyżej. W lecie jest tu cały czas jasno, w zimie za to przez całą dobę ciemno. Około północy w czerwcu i lipcu parking zapełnia się samochodami, a przy globusie staje coraz więcej osób. Przy dobrej pogodzie słońce robi tutaj niesamowity spektakl na niebie, a Ocean oświetlony ciepłym światłe wygląda obłędnie.

Nordkapp zachód

Midnattssol można w tym miejscu podziwiać od około 12 maja do 31 lipca. W zimie to świetne miejsce do oglądania tańczącej na niebie kolorowej zorzy polarnej.

Nordkapp słynie również z bardzo kapryśnej pogody. Bardzo często wieje tutaj silny wiatr (sztormiak, czapka i ciepłe ubranie może przydać się nawet w lecie). Niestety często widoki przysłania gęsta mgła, warto wtedy poczekać, pogoda zmienia się tutaj bardzo często i bardzo szybko.

Informacje praktyczne o Nordkapp

  • Tuż obok słynnego globusa znajduje się budynek Nordkapphallen, w którym mieści się wystawa poświęcona temu miejscu, sklep z pamiątkami, restauracja oraz sala, w której wyświetlany jest film poświęcony Przylądkowi Północy.
  • W sezonie od godziny 11 do godziny 1 w nocy parking i wejście kosztuje 260 nok od osoby. Cena zawiera zwiedzanie wystawy, parking i wejście na wystawę dostępny przez 24 godziny na dobę (można spać w kamperze lub w samochodzie). Poza godzinami otwarcia wjazd na teren Nordkapp jest darmowy.
  • Planując podróż w to miejsce koniecznie załóż na przejazd więcej czasu. Ciekawych miejsc do zatrzymania nie brakuje.
  • To bardzo popularne miejsce, rocznie Nordkapp odwiedza około 250 000 turystów. Jeżeli zależy Ci na zwiedzaniu Północnego Przylądka z małą ilością ludzi – wybierz się tam we wczesnych godzinach porannych.
  • Czytaj również: Inne ciekawe miejsca w Północnej Norwegii znajdziesz tutaj.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Nordkapp
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *