Mørketid oznacza w dosłownym tłumaczeniu z norweskiego na język polski „ciemny czas”, czyli noc polarną. Gdy zbliża się listopad i grudzień, mieszkańcy wielu miejsc na północy Norwegii żegnają się ze słońcem i przygotowuję się do „czasu ciemności”. Ile trwa noc polarna w Norwegii? W jakich miejscach słońce nie wstaje za horyzont i jak poradzić sobie z nocą polarną?
Noc polarna w Norwegii
Noc polarna to czas, kiedy słońce nie wstaje za horyzont przez cały dzień. Noc polarna w Norwegii nie dotyczy całego kraju, jest to zjawisko, które dotyczy północy kraju, a czas trwania zależy od lokalizacji. Mørketid dotyczy miejsc, które znajdują się tylko powyżej 67°23′ obu półkul (czyli mniej więcej za kołem podbiegunowym).
Ile trwa noc polarna w poszczególnych miejscach w Norwegii?
- Longyearbyen 26 października -16 lutego, 113 dni
- Nordkapp 20 listopada – 22 stycznia, 63 dni
- Tromsø 27 listopada – 15 stycznia, 49 dni
- Alta 25 listopada – 17 stycznia, 53 dni
- Berlevåg 21 listopada – 21 stycznia, 61 dni
- Bjørnøya 7 listopada – 4 lutego, 89 dni
Jak wygląda noc polarna?
Noc polarna w wyobrażaniach wielu osób to absolutne ciemności przez całą dobę, prawda jest jednak inna. Część rozproszonych promieni słonecznych dociera do ziemi, czego wynikiem czasami są piękne kolory nieba (takie jak przy wschodzie lub zachodzie słońca). Dodatkowo w miejscach, w których leży śnieg, światło odbija się od białego puchu i sprawia, że jest jaśniej.
Planujesz podróż po północnej Norwegii? Najciekawsze miejsca na archipelagu znajdziesz na interaktywnych mapach północy Norwegii i Lofotów. 1000+ wyselekcjonowanych, uporządkowanych miejsc w Google Maps. Na tej mapie znajdują się najlepsze miejsca w środkowej i północnej części kraju – na Lofotach, w Trøndelag, Nordland, Troms oraz Finnmark.
Prawdziwa ciemność zapada, dopiero gdy słońce będzie 6 stopni poniżej horyzontu. Jak to wygląda? Około południa podczas nocy polarnej panuje aura taka jak podczas świtu. To, jak bardzo ciemna jest noc polarna zależy m.in. od pogody – przy dużym zachmurzeniu, w deszczowe dni (lub podczas opadów śniegu), dzień będzie znacznie ciemniejszy, niż przy bezchmurnym niebie.
Jak przetrwać noc polarną i czy warto wtedy odwiedzić Norwegię?
Jak wcześniej wspominałam, noc polarna nie dotyczy całej Norwegii, więc można na się zastanawiać, ale przy wyjeździe turystycznym na północ kraju. Jeżeli trafisz na dobrą pogodę, kolory nieba około południa mogą dodać jeszcze większej magii Twojemu pobytowi na północy. W czasie trwania nocy polarnej na północy Norwegii można często obserwować niezwykłe zjawisko na niebie, jakim jest zorza polarna. To największa atrakcja zimowej północy kraju, którą niewątpliwie warto zobaczyć.
Dla mieszkańców północnej Norwegii problemem często jest sen. Zarówno noc polarna, jak i białe noce (gdy słońce z kolei nie chowa się za horyzont przez całą dobę) wpływają na zdrowy i regularne sen wielu osób. Brak słońca wpływa również na samopoczucie oraz nastrój. Przy obniżonym nastroju warto skonsultować się z lekarzem, często niezbędna okazuje się suplementacja np. witaminy D. To również czas, kiedy szczególnie warto zadawać o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze i witaminy.
Część osób stara się podczas nocy polarnej rekompensować sobie brak światła słonecznego tworząc jeszcze bardziej przytulną i przyjazną atmosferę w domu lub mieszkaniu. Norwegowie uwielbiają dekoracyjne lampki, dużo świec, dodatki takie jak np. ciepłe koce, przytulne zasłony, dużo poduszek itp. Ważne jest również, aby mimo pogody, zawsze zachowywać aktywność fizyczną i nadal spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.
Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę i tworzenie darmowych materiałów na Kierunek Norwegia.