...
Najwyższy wodospad w Norwegii

Najwyższy wodospad w Norwegii – Vinnufossen

Sylwia

Vinnufossen nazywany również wodospadem Vinnu znajduje się w malowniczych okolicach Sunndal w Møre og Romsdal. Wysokie góry, doliny, potoki górskie i klimatyczne miasteczko tworzy piękną całość, obok której ciężko przejechać obojętnie.

Najwyższy wodospad w Norwegii

Według wielu źródeł wodospad Vinnu jest najwyższym wodospadem nie tylko w Norwegii, ale i w Europie. Również szóstym najwyższym wodospadem na świecie. Wysokość Vinnufossen w zależności od źródła różni się, najczęściej podaje się, że wodospad mierzy około 865 metrów. Nie jest to jednak jeden strumień wody, składa się z kilku spadków przez co, niektórzy nie uznają go za ten najwyższy w Norwegii. Najwyższy pojedynczy spadek wody mierzy 150 metrów. Woda w rzece Vinnu płynie prosto ze znajdującego się na górze lodowca Vinnubreen. Poniżej kilka zdjęć z tych pięknych okolic.

Najwyższy wodospad w Norwegii
Najwyższy wodospad w Norwegii
vinnufossen
Vinnu
Schody

Aktualnie w okolicach Vinnufossen trwają pracę nad nową atrakcją turystyczną. Mają być to najdłuższe kamienne schody na świecie, dzięki którym najwyższy wodospad w Norwegii będzie dostępny dla większej ilości osób. Pierwszy etap budowy Vinnutrappa powinien zostać zakończony przed sezonem letnim w 2021 roku. Kiedy będzie można podziwiać okolice wprost ze szczytu góry nie wiadomo, ponieważ jest to duża inwestycja i nie lada przedsięwzięcie.

Najwyższy wodospad w Norwegii
Skorga

W bardzo bliskiej odległości od Vinnu znajduje się drugi najwyższy w Norwegii wodospad, czyli Skorga. 852 metry wysokości dają mu również siódmą pozycję w rankingu najwyższych wodospadów świata.

wodospad Skorga

Wybierającym się w okolice polecam zarezerwować na te miejsca więcej czasu. Zwłaszcza osoby lubiące chodzić po górach, będą miały co robić. Znajduje się tutaj wiele imponujących, ale i trudno dostępnych szczytów górskich.

Inne imponujące wodospady w Norwegii:

okolice Vinnufossen
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *