...
Vøringsfossen

Najpopularniejsze wodospady w Norwegii – zobacz koniecznie!

Sylwia

Każdy, kto choć raz odwiedził Krainę Fiordów, na pewno zgodzi się ze mną, że wodospady w Norwegii potrafią zrobić ogromne wrażenie. Jest ich również bardzo, ale to bardzo dużo. Czasami są łatwo dostępne, można podziwiać je nawet w czasie jazdy samochodem, czasami ukryte przed całym światem w górach, lasach, czy mało na popularnych terenach. Wodospady w Norwegii cieszą się ogromną sympatią turystów odwiedzających co roku ten kraj. Poniżej przegląd kilku wodospadów, tych bardzo popularnych od wielu lat.

Wodospady w Norwegii

Vøringfossen

 Vøringsfossen ma 182 metry wysokości, co daje mu 83 pozycję na liście norweskich wodospadów. W ciągu sekundy z Vøringsfossen spada aż 12 ton wody.

Vøringfossen to najbardziej znany norweski wodospad. Co roku tłumy osób wybierających się odwiedzić ten przepiękny region, w którym znajduje się Vøringfossen, koniecznie zbaczają z drogi, by na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce.

O każdej porze roku wodospad wygląda inaczej, najpiękniej prezentuje się w mojej opinii w towarzystwie żywej zieleni późną wiosną i latem. Vøringfossen warto zobaczyć nie tylko z góry, ale szczególnie od dołu. Nowością wywołującą ciarki na ciele jest spacer na kładce tuż nad wodospadem. Trekking szlakiem pod wodospad to również atrakcja sama w sobie.

Więcej na temat Vøringfossen, szczegóły dotyczące szlaku i historii w tym wpisie:

Vøringsfossen- najpopularniejszy wodospad Norwegii >>>

Norwegia
Vøringsfossen
wodospady w Norwegii
Vøringsfossen

Låtefossen

Låtefossen ze swoimi 165 metrami wysokości to prawdziwy hit turystyczny od wielu, wielu lat. Już w XIX wieku podróżnicy tłumnie wybierali się, aby zobaczyć to słynne miejsce na żywo. Co roku na parkingu obok wodospadu zatrzymują się setki tysięcy turystów z różnych zakątków naszego świata. Na pewno wpływ na jego popularność ma to, że znajduje się w bardzo znanej i wyjątkowo pięknej okolicy, bogatej w piękne góry, ale również wiele innych bajecznych wodospadów. To tylko 17 km od miejscowości Odda, która jest dla wielu turystów punktem startowym trekkingu na Trolltunga!

Gdy stan wody jest wysoki, niesamowite wrażenie robi sama przejażdżka przez zabytkowy kamienny most . Super wspomnienia gwarantowane!

podróż do Norwegii
wodospad w Norwegii

Langfossen

Langfossen ze swoimi 612 metrami wysokości robi bardzo duże wrażenie już z perspektywy mostu pod samym wodospadem. Jednak widok z góry wodospadu to dopiero coś nadzwyczajnego! Wycieczka na górę Langfossen należy do wymagających, ale widoki na okolicę wynagradzają każdy trud.

Uroki tego wodospadu doceniają nie tylko Norwegowie, CNN Travel nazwało Langfossen w rankingu wodospadów jednym z najpiękniejszych na świecie.

Steinsdalsfossen

Spacer pod wodospadem? Czemu nie! Przejście pod niedużym wodospadem Steinsdalsfossen (mniej popularna nazwa to Øvsthusfossen) to marzenie wielu osób. Wodospad zlokalizowany jest tuż obok drogi, więc przejście z parkingu na punkt widokowy zajmuje dosłownie kilka chwil. Steinsdalsfossen znajduje się 75 km od Bergen oraz 60 km od Odda, na rzece Fosselva. Nie jest zbyt wysoki, woda spada tutaj z wysokości 20 metrów.

W deszczowe i wietrzne dni, kiedy wodospady jest naprawdę pokaźnych rozmiarów, warto ubrać kurtkę przeciwdeszczową. Z mojego doświadczenia, miejsce szczególnie przypada do gustu najmłodszym odkrywcom Norwegii.

Więcej na temat Steinsdalsfossen i jego pięknych okolic do przeczytania tutaj. >>>

Steinsdalsfossen
wodospad Steinsdalsfossen
Steinsdalsfossen
okolice Steinsdalsfossen

Månafossen

Na samym południu Norwegii, około 70 km od Stavanger, znajduje się budzący zachwyt wodospad Månafossen. Mierzy aż 92 metry wysokości i tym samym jest najwyższym wodospadem w regionie oraz 9. najwyższym wodospadem w całej Norwegii. Szlak prowadzący z parkingu na miejsce, w którym w całej okazałości można podziwiać Månafossen jest krótki, ale ze względu na strome podejście jest również wymagający (szczegóły trasy tutaj).

Månafossen jest kultowym miejscem w swoim regionie, w sezonie letnim wybiera się tutaj dużo osób. Warto ruszyć wcześnie rano lub po południu, aby na punkcie widokowym nie trafić na tłumy.

wodospad Månafossen

De syv søstrene

De syv søstrene, czyli wodospad Siedem Sióstr to wspaniałe połączenie kilku wodospadów spadających z wysokości około 300 metrów. Żeby zobaczyć go w pełnej okazałości, czyli siedem wodospadów spadających prosto do zachwycającego Geirangerfjorden, trzeba udać się w to miejsce w deszczowym okresie. W suche dni, zamiast siedmiu sióstr można zobaczyć np. tylko trzy.

Wodospad można podziwiać z perspektywy wody udając się na rejs po fiordzie z Geiranger (szczegóły tutaj) lub wybierając się na niezapomniany trekking po okolicznych górach. Z każdej perspektywy De syv søstrene wygląda rewelacyjnie!

wodospady w Norwegii
wodospady w Norwegii
wodospady w Norwegii

A skąd nazwa? Wodospad przypomina podobno z daleka włosy siedmiu kobiet.

To nie jedyny wodospad, który można podziwiać podczas rejsu, naprzeciwko znajduje się m.in. równie piękny Friaren.

wodospady w Norwegii
wodospady w Norwegii
wodospady w Norwegii

Tvindefossen

Tvindefossen mierzy 116 metrów wysokości, jest również dość szerokim wodospadem, co w deszczowe dni dodaje mu dodatkowego uroku. Jak większość popularnych wodospadów, również zlokalizowany jest tuż obok drogi, 15 km od Voss. Krótka trasa do wodospadu dostosowana jest również dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Wodospad wygląda również bardzo ciekawie z góry, prowadzi tam niezbyt długi szlak.

Z wodospadem łączy się ciekawa legenda, podobno wypicie wody zapewnia piękną miłość i jeszcze piękniejszy seks. Nie zaszkodzi więc spróbować, choć odrobinkę, na wszelki wypadek.

wodospad Tvindefossen
wodospad Tvindefossen
wodospady w Norwegii
wodospady w Norwegii

Najwyższy wodospad w Norwegii

Przy okazji najpopularniejszych wodospadów, na pewno wiele osób zada sobie pytanie, który wodospad w Norwegii jest tym najwyższym? Odpowiedź znajduje się w tym wpisie. >>>

Wg wielu źródeł wodospad Vinnu jest najwyższym wodospadem nie tylko w Norwegii, ale i w Europie. Również szóstym najwyższym wodospadem na świecie. Wysokość Vinnufossen w zależności od źródła różni się, najczęściej podaje się, że wodospad mierzy około 865 metrów. Nie jest to jednak jeden strumień wody, składa się z kilku spadków przez co, niektórzy nie uznają go za ten najwyższy w Norwegii. Najwyższy pojedynczy spadek wody mierzy 150 metrów.

– wcześniejszy wpis o Vinnufossen na Kierunek Norwegia
Najwyższy wodospad w Norwegii

To tylko mała zapowiedź tego, co czeka na wszystkich zwiedzających Norwegię. W czasie, gdy deszcz nie odpuszcza, wodospady w Norwegii w wielu miejscach można spotkać na każdym kroku. Spośród wszystkich wodospadów, które miałam wielkie szczęście zobaczyć w Norwegii, absolutnie nie jestem w stanie wybrać, który był tym najpiękniejszym. Wodospady za każdym razem wyglądają inaczej. W suchym lecie potrafią lekko rozczarować, w deszczowe dni za to mocno zdziwić swoją siłą.

Inne warte odwiedzenia wodospady w Norwegii:

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

przewodnik po Norwegii
wodospady w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *