...
Muzea w Oslo

Muzea w Oslo – które wybrać?

Sylwia

Lubisz muzea? Muzea w Oslo mają naprawdę sporo do zaoferowania, a osoby lubiące sztukę, historię i kulturę powinny być bardzo zadowolone. Zwiedzanie w dzieciństwie kojarzyło mi się ze słowem „muzeum”. Większość wycieczek szkolnych w swoim programie miała choć jedno muzeum do odhaczenia. Czasy szkolne mam już dawno za sobą i programy zwiedzania układać muszę sobie sama. Przyznaję szczerze – wolę chodzić po lasach niż po muzeach, ale ciekawość zazwyczaj wygrywa i odwiedzając duże miasta, zaglądam również tam.

E-przewodnik po Oslo i okolicach już w sprzedaży. Sprawdź koniecznie, znajdziesz w nim najwięcej informacji o stolicy Norwegii i jej okolicach. Aż 595 stron inspiracji, gotowy plan zwiedzania! Ten wpis to mała zajawka tego, co znajdziesz wewnątrz przewodnika. Muzea w Oslo czekają!

Oslo

Oslo Pass

Masz w planach zobaczenie kilku wystaw, muzea w Oslo to większość Twojego planu zwiedzania? Koniecznie rozważ zakup Oslo Pass. Karta daje możliwość darmowego wstępu do około 30 muzeów i innych miejskich atrakcji. Dodatkowo otrzymujesz darmowy transport publiczny (który na pewno się przyda). Ponadto sporo zniżek na różnego rodzaju wydarzenia organizowane w mieście. 

Oslo Pass muzea

Muzea w Oslo

Muzeum Techniki

To muzeum, w którym nauka spotyka się z zabawą. A dobrze bawią się tutaj nie tylko dzieci, ale i dorośli. Wystawy pełne są interaktywnych eksponatów, mnóstwo ciekawostek i informacji ze świata techniki i nauki. Część eksponatów można dotknąć, obejrzeć z bliska, przetestować. To nie jest kolejne nudne muzeum, to miejsce, w którym można sporo się nauczyć, ale też i powspominać minione lata. Jedną z części tego obiektu jest Narodowe Muzeum Medyczne. Bardzo ciekawa sprawa, przedstawiona jest tutaj między innymi historia medycyny, dawne sprzęty używane w szpitalach oraz historia szpitali. W całym szpitalu znajdują się również wystawy tematyczne, które co jakiś czas są zmieniane.

Muzea w Oslo

foto: Norsk Teknisk Museum/Håkon Bergseth

Muzeum Techniki w Oslo
Muzeum Techniki w Oslo

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Astrup Fearnley Museet, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w samym centrum Oslo. Budynek, w którym mieści się muzeum to oprócz Opery jeden z najbardziej charakterystycznych dla stolicy Norwegii obiekt. Opera i Astrup to moje pierwsze skojarzenia z Oslo. 

Muzeum Muncha

Edvard Munch to światowej sławy norweski malarz. Najsłynniejsze dzieło tego artysty to znany na całym świecie obraz „Krzyk”. W swoim testamencie Munch przekazał wszystkie swoje dzieła miastu Oslo. Było to około 1100 obrazów, tysiące grafik i rysunków. Dzięki tej darowiźnie do dzisiaj możemy w otwartym w 1963 roku muzeum.

Oslo Krzyk

Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania

Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania to połączenie Galerii Narodowej, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Architektury oraz Muzeum Sztuki Współczesne, a także Wystawy Państwowe. Aktualnie obiekt jest zamknięty, ponieważ powstaje nowe Muzeum Narodowe. Otwarcie planowane jest na 2020 rok.

A jeżeli macie ochotę spotkać się ze sztuką w Norwegii i niekoniecznie za to płacić – odwiedzcie Park Vigelanda lub Ekeberg. Spora dawka sztuki, za darmo i na świeżym powietrzu.

Bygdøy

Będąc w Oslo, koniecznie udajcie się na spacer po półwyspie Bygdøy. Jeżeli planujecie zobaczyć jak najwięcej, nie wydając przy tym olbrzymich pieniędzy na transport publiczny, powinniście tam dotrzeć. Na tym urokliwym półwyspie w Oslo oprócz atrakcyjnych plaż znajduje się m.in. Park Królewski, Zamek Oscarshal, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Statku Polarnego Fram, Muzeum Morskie oraz Muzeum Ludowe i Skansen.

Muzeum Ekspedycji Polarnych Fram

Główną atrakcją tego muezum jest olbrzymi statek „FRAM” znajdujący się w środku budynku. Zwiedzając FRAM, poznamy historię wypraw na biegun północny i południowy słynnego norweskiego podróżnika, który jest również Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla –  Fridtjofa Nansena. Jest to nieszablonowe muzeum, w którym dzięki efektom dźwiękowym i multimedialnym możemy wczuć się w klimat mroźnej północy i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy polarnik. Podczas zwiedzania wchodzimy na statek, oglądamy kajuty oraz autentyczne przedmioty, z których korzystali odkrywcy mroźnej krainy.  Do Muzeum Ekspedycji Polarnych warto wybrać się z dziećmi. Na najmłodszych ogromny statek w środku budynku robi olbrzymie wrażenie. Możemy się tutaj zaopatrzyć w piękne pamiątki oraz niebanalne zabawki dla dzieciaków. Moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce. Po zwiedzaniu polecam spacer wokół muzeum- piękne widoki na Oslofjorden. Bilet normalny kosztuje 120 NOK, a ulgowy 50 NOK.

Muzeum Kon – Tiki

Tuż obok muzeum Ekspedecyji Polarnej znajduje się drugie warte polecenia miejsce, czyli muzeum Kon-Tiki. Inicjatorem tego muzeum był wybitny podróżnik Thor Heyerdahla. Miejsce docelowo miało przybliżyć osobom postronnym historię wyprawy przez Ocean Spokojny na  tratwie Kon Tiki. W muzeum znajduje się m.in. oryginalna tratwa, którą Thor Heyerdahla podróżował od 1947 rok oraz archiwum podróżnika (m.in. autentyczne filmy z wyprawy, zdjęcia, prywatne listy i notatki), które zostało wpisane na listę UNESCO Pamięć Świata. W 1951 roku powstał film opowiadający historię tej wyprawy, który został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Nagroda Akademii Filmowej do dzisiaj jest jednym z elementów wystawy w muzeum Kon – Tiki.  Bilet dla osoby dorosłej to koszt 120 NOK, a ulgowy 50 NOK.

Norweskie Muzeum Ludowe

Będąc w Oslo ciężko momentami poczuć klimat Norwegii pokazywanej w książkach i filmach. W Norweskim Muzeum Ludowym powinno Wam się to udać. Historia wiejska, miejska oraz architektura całej Norwegii w jednym miejscu! Ciężko o lepszą lekcję historii w stolicy.

Znajduje się tutaj aż 155 budynków pogrupowanych wg norweskich regionów. Przeniesiono tutaj kamienice, chaty, warsztaty, a nawet stację benzynową. Oprócz spaceru po skansenie możemy wejść do wielu budynków, zwiedzić zabytkowe wnętrza, a nawet napić się kawy w otoczeniu historii. Latem skansen tętni życiem – warsztaty przepełnione są rzemieślnikami, po uliczkach jeżdżą drewniane bryczki, a w zagrodach możemy spotkać żywe zwierzęta. Tutaj znajduje się kalendarz wydarzeń organizowanych w skansenie. Na zwiedzanie tego muzeum z pewnością warto przeznaczyć trochę więcej czasu, wycieczka po skansenie może zająć nawet pół dnia. Polecam serdecznie, jest to jedno z moich ulubionych muzeów w Oslo. Za wstęp na teren skansenu osoba dorosła zapłaci 160 NOK, a dziecko 40 NOK (dzieci do 6 lat wchodzą gratis).

Muzeum Łodzi Wikingów

Muzeum aktualnie jest zamknięte, trwają prace nad budową nowego obiektu.

A dla tych, którzy nie chcą płacić za spotaknie ze sztuką polecam darmowe muzea na świeżym powietrzu, czyli Muzeum Gustava Vigelanda oraz Wzgórze Ekeberg. O parku Vigelanda wspominałam w części pierwszej mojego przewodnika po Oslo, ale nie sposób zacząć wycieczki po muzeach w stolicy Norwegii w innym miejscu. Każda z rzeźb opowiada swoją własną, przepełnioną ogromnymi emocjami, historię, skłaniając przy tym zwiedzających do zadumy. Z drugiej strony jest to park, w którym spotkamy bawiące się dzieci, grillujące rodziny i zakochanych. Naprawdę ciekawa miejsce, które polecam odwiedzić również wieczorem – oświetlony park jest trochę przerażający, ale i niezwykle piękny. Jest to nie lada gratka dla miłośników sztuki. Aby w pełni zrozumieć przekaz i zamysł tego miejsca polecam zapoznać się z historią życia autora, tych czasami kontrowersyjnych, rzeźb. Zwiedzanie jest darmowe.

Miłego zwiedzania!

muzea w Oslo
park w Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *