...
Muzea w Oslo

Muzea w Oslo – które wybrać?

Sylwia

Zwiedzanie w dzieciństwie kojarzyło mi się ze słowem „muzeum”. Większość wycieczek szkolnych w swoim programie miała choć jedno muzeum do odhaczenia. Czasy szkolne mam już dawno za sobą i programy zwiedzania układać muszę sobie sama. Przyznaję szczerze – wolę chodzić po lasach niż po muzeach, ale ciekawość zazwyczaj wygrywa i odwiedzając duże miasta, zaglądam również tam. Jeżeli chodzi o muzea to Oslo ma naprawdę sporo do zaoferowania, a osoby lubiące sztukę, historię i kulturę powinny być bardzo zadowolone.

E-przewodnik po Oslo i okolicach już w sprzedaży. Sprawdź koniecznie!

Oslo
Oslo Pass

Masz w planach zobaczenie kilku wystaw, muzea w Oslo to większość Twojego planu zwiedzania? Koniecznie rozważ zakup Oslo Pass. Karta daje możliwość darmowego wstępu do około 30 muzeów i innych miejskich atrakcji. Dodatkowo otrzymujesz darmowy transport publiczny (który na pewno się przyda). Ponadto sporo zniżek na różnego rodzaju wydarzenia organizowane w mieście. 

Oslo Pass muzea

A teraz ruszamy w małą wycieczkę pt. „muzea w Oslo„.

Muzeum Techniki

To muzeum, w którym nauka spotyka się z zabawą. A dobrze bawią się tutaj nie tylko dzieci, ale i dorośli. Wystawy pełne są interaktywnych eksponatów, mnóstwo ciekawostek i informacji ze świata techniki i nauki. Część eksponatów można dotknąć, obejrzeć z bliska, przetestować. To nie jest kolejne nudne muzeum, to miejsce, w którym można sporo się nauczyć, ale też i powspominać minione lata. Jedną z części tego obiektu jest Narodowe Muzeum Medyczne. Bardzo ciekawa sprawa, przedstawiona jest tutaj między innymi historia medycyny, dawne sprzęty używane w szpitalach oraz historia szpitali. W całym szpitalu znajdują się również wystawy tematyczne, które co jakiś czas są zmieniane.

Muzea w Oslo

foto: Norsk Teknisk Museum/Håkon Bergseth

Muzeum Techniki w Oslo
Muzeum Techniki w Oslo
Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Astrup Fearnley Museet, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w samym centrum Oslo. Budynek, w którym mieści się muzeum to oprócz Opery jeden z najbardziej charakterystycznych dla stolicy Norwegii obiekt. Opera i Astrup to moje pierwsze skojarzenia z Oslo. 

 Muzeum Muncha

Edvard Munch to światowej sławy norweski malarz. Najsłynniejsze dzieło tego artysty to znany na całym świecie obraz „Krzyk”. W swoim testamencie Munch przekazał wszystkie swoje dzieła miastu Oslo. Było to około 1100 obrazów, tysiące grafik i rysunków. Dzięki tej darowiźnie do dzisiaj możemy w otwartym w 1963 roku muzeum. Aktualnie trwają pracę nad budową nowego, większego muzea, co jest bardzo dobrą decyzją, bo miejsce lata świetności ma już za sobą. Planowana data otwarcia to 2020 rok. Wstęp dla osób dorosłych to koszt 120 nok, studenci 60 nok, a dzieci poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo. Przed wizytą polecam sprawdzenie aktualnych godzin otwarcia. 

Oslo Krzyk
Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania

Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania to połączenie Galerii Narodowej, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Architektury oraz Muzeum Sztuki Współczesne, a także Wystawy Państwowe. Aktualnie obiekt jest zamknięty, ponieważ powstaje nowe Muzeum Narodowe. Otwarcie planowane jest na 2020 rok.

A jeżeli macie ochotę spotkać się ze sztuką w Norwegii i niekoniecznie za to płacić – odwiedzcie Park Vigelanda lub Ekeberg. Spora dawka sztuki, za darmo i na świeżym powietrzu.

Bygdøy

Będąc w Oslo, koniecznie udajcie się na spacer po półwyspie Bygdøy. Jeżeli planujecie zobaczyć jak najwięcej, nie wydając przy tym olbrzymich pieniędzy na transport publiczny, powinniście tam dotrzeć. Na tym urokliwym półwyspie w Oslo oprócz atrakcyjnych plaż znajduje się m.in. Park Królewski, Zamek Oscarshal, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Statku Polarnego Fram, Muzeum Morskie oraz Muzeum Ludowe i Skansen.

Muzeum Ekspedycji Polarnych Fram

Główną atrakcją tego muezum jest olbrzymi statek „FRAM” znajdujący się w środku budynku. Zwiedzając FRAM, poznamy historię wypraw na biegun północny i południowy słynnego norweskiego podróżnika, który jest również Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla –  Fridtjofa Nansena. Jest to nieszablonowe muzeum, w którym dzięki efektom dźwiękowym i multimedialnym możemy wczuć się w klimat mroźnej północy i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy polarnik. Podczas zwiedzania wchodzimy na statek, oglądamy kajuty oraz autentyczne przedmioty, z których korzystali odkrywcy mroźnej krainy.  Do Muzeum Ekspedycji Polarnych warto wybrać się z dziećmi. Na najmłodszych ogromny statek w środku budynku robi olbrzymie wrażenie. Możemy się tutaj zaopatrzyć w piękne pamiątki oraz niebanalne zabawki dla dzieciaków. Moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce. Po zwiedzaniu polecam spacer wokół muzeum- piękne widoki na Oslofjorden. Bilet normalny kosztuje 120 NOK, a ulgowy 50 NOK.

Muzeum Kon – Tiki

Tuż obok muzeum Ekspedecyji Polarnej znajduje się drugie warte polecenia miejsce, czyli muzeum Kon-Tiki. Inicjatorem tego muzeum był wybitny podróżnik Thor Heyerdahla. Miejsce docelowo miało przybliżyć osobom postronnym historię wyprawy przez Ocean Spokojny na  tratwie Kon Tiki. W muzeum znajduje się m.in. oryginalna tratwa, którą Thor Heyerdahla podróżował od 1947 rok oraz archiwum podróżnika (m.in. autentyczne filmy z wyprawy, zdjęcia, prywatne listy i notatki), które zostało wpisane na listę UNESCO Pamięć Świata. W 1951 roku powstał film opowiadający historię tej wyprawy, który został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Nagroda Akademii Filmowej do dzisiaj jest jednym z elementów wystawy w muzeum Kon – Tiki.  Bilet dla osoby dorosłej to koszt 120 NOK, a ulgowy 50 NOK.

Norweskie Muzeum Ludowe

Będąc w Oslo ciężko momentami poczuć klimat Norwegii pokazywanej w książkach i filmach. W Norweskim Muzeum Ludowym powinno Wam się to udać. Historia wiejska, miejska oraz architektura całej Norwegii w jednym miejscu! Ciężko o lepszą lekcję historii w stolicy.

Znajduje się tutaj aż 155 budynków pogrupowanych wg norweskich regionów. Przeniesiono tutaj kamienice, chaty, warsztaty, a nawet stację benzynową. Oprócz spaceru po skansenie możemy wejść do wielu budynków, zwiedzić zabytkowe wnętrza, a nawet napić się kawy w otoczeniu historii. Latem skansen tętni życiem – warsztaty przepełnione są rzemieślnikami, po uliczkach jeżdżą drewniane bryczki, a w zagrodach możemy spotkać żywe zwierzęta. Tutaj znajduje się kalendarz wydarzeń organizowanych w skansenie. Na zwiedzanie tego muzeum z pewnością warto przeznaczyć trochę więcej czasu, wycieczka po skansenie może zająć nawet pół dnia. Polecam serdecznie, jest to jedno z moich ulubionych muzeów w Oslo. Za wstęp na teren skansenu osoba dorosła zapłaci 160 NOK, a dziecko 40 NOK (dzieci do 6 lat wchodzą gratis).

Muzeum Łodzi Wikingów

Jest to nie za duże muzeum, w którym głównymi eksponatami są trzy łodzie, wykopane podczas prac archeologicznych na południu Norwegii: łódź z Oseberg, łódź z Gokstad oraz łódź z Tune. Zwiedzanie tego miejsca nie powinno zająć więcej niż godzinę. Jeżeli interesujesz się historią Wikingów, wizyta w tym miejscu powinnam przypaść Ci do gustu. Nie jestem wielką fanką Wikingów, dlatego zdecydowanie bardziej do gustu przypadło mi Muzeum Łodzi Polarnej.

A dla tych, którzy nie chcą płacić za spotaknie ze sztuką polecam darmowe muzea na świeżym powietrzu, czyli Muzeum Gustava Vigelanda oraz Wzgórze Ekeberg. O parku Vigelanda wspominałam w części pierwszej mojego przewodnika po Oslo, ale nie sposób zacząć wycieczki po muzeach w stolicy Norwegii w innym miejscu. Każda z rzeźb opowiada swoją własną, przepełnioną ogromnymi emocjami, historię, skłaniając przy tym zwiedzających do zadumy. Z drugiej strony jest to park, w którym spotkamy bawiące się dzieci, grillujące rodziny i zakochanych. Naprawdę ciekawa miejsce, które polecam odwiedzić również wieczorem – oświetlony park jest trochę przerażający, ale i niezwykle piękny. Jest to nie lada gratka dla miłośników sztuki. Aby w pełni zrozumieć przekaz i zamysł tego miejsca polecam zapoznać się z historią życia autora, tych czasami kontrowersyjnych, rzeźb. Zwiedzanie jest darmowe.

muzea w Oslo

Po aktualne relacje oraz zdjęcia ze stolicy Norwegii zapraszam na Instagram Kierunek Norwegia >>>>

Miłego zwiedzania!

park w Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *