...
Mørkgonga

Mørkgonga i Gyrihaugen – trekking w okolicach Oslo

Sylwia

Czy w bliskich okolicach Oslo można wybrać się na dłuższą wędrówkę po górach? Są tutaj jakieś fajne widoczki? Mam ochotę na trekking w okolicy stolicy, gdzie ruszyć? – takie pytania to codzienność na mojej skrzynce odbiorczej, a teraz dla wszystkich pytających mam miłą odpowiedź. Ta odpowiedź to Mørkgonga i Gyrihaugen, czyli dwa ciekawe miejsca, które znajdują się tylko 50 km od Oslo. I już na samym początku uprzedzam, bardzo warto się tam wybrać.

Jak dojechać do Mørkgonga?

Kilka informacji praktycznych, czyli jak w ogóle się tam dostać to zawsze dobry pomysł.  Najlepiej zaparkować w poniższym miejscu.

parking Mørkgonga

To mały, leśny parking, więc jeżeli wybieram się tam np. w wolne dni, warto przyjechać trochę wcześniej. Chyba nikt nie lubi czekać zbyt długo na miejsce parkingowe. Stamtąd ruszamy w drogę, którą wskazuje nam kilka tabliczek informacyjnych.

parking Mørkgonga i Gyrihaugen
Mørkgonga i Gyrihaugen

Szlak na Mørkgonga

Drogi do Mørkgonga są dwie. Dłuższa, bezpieczniejsza, bez mocno stromego podejścia oraz krótsza, stroma, bardzo kamienista. Krótsza droga jest na pewno dla osób, które radzą sobie ze stromymi podejściami. Kamienie są bardzo ruchome, gmina odradza poruszanie się tę drogę i rekomenduje pójście dłuższą trasą. Także krótszą trasę wybieracie na własną odpowiedzialność. Na pewno nie polecam jej w zimie oraz po deszczach. Przed wybraniem się na wycieczkę, sprawdźcie tutaj, czy szlak nie jest zamknięty. W tamtym roku DNT zamknęło tymczasowo szlak, ze względu na spadające kamienie.

Mørkgonga
Mørkgonga
Mørkgonga
Mørkgonga

Trasa do Mørkgonga to 2,5 km, pod stromą górkę. Idąc, trzeba bardzo uważać na kamienie, które spadają przez osoby idące przed nami. Poza tym trzeba mieć dobre obuwie, bo o skręcenie, czy złamanie nogi naprawdę tutaj nie trudno. Ostatni odcinek to przejście przez krótki kanion. Z niezbędną pomocą przychodzą tutaj stalowe liny przymocowane do skał, bez których wejście byłoby dla wielu osób niemożliwe. Dla mnie nie jest to szczególnie trudna trasa, po mnie wchodziły również rodziny z dziećmi, ale na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że jest to podejście wymagające.

Druga trasa jest mniej wyczerpująca, ale dłuższa o 500 metrów.

Nagrodę za chwilowy trud otrzymujemy bardzo szybko, bo tuż za kanionem czekają na nas przepiękne widoki. Wysoki kanion, a w tle piękny Steinsfjorden. Naprawdę unikatowe miejsce jak na tak bliską okolicę Oslo.

A jak w ogóle powstała Mørkgonga? Wszystko dzięki erozji skał. Akurat ten odcinek góry, był mniej odporny na erozję i dzięki temu możemy teraz korzystać z przepięknego punktu widokowego. Mørkgonga znajduje się na terenie rezerwatu przyrody od 7 grudnia 2001 roku. Cały teren i jego otoczenie podlega ochronie.

Planujesz podróż do Oslo? Szukasz ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Zobacz koniecznie przewodnik po Oslo i okolicach Kierunek Oslo. 595 stron inspiracji!

czy warto jechać do Oslo

Trekking na Gyrihaugen

Po nacieszeniu się widokami możemy ruszać w dalszą drogę. Nie rezygnujcie, bo naprawdę warto, zwłaszcza że z Mørkgonga to już tylko 1,5 km. Tu również mamy do wyboru dwie drogi. Pierwsza dłuższa (1,5 km) jest bardzo przyjemna i łatwa, krótsza (1 km) droga jest dość stroma i wymaga więcej wysiłku. Ja wchodziłam dłuższą drogą, a schodziłam krótszą. Wam również polecam wejście zarówno na Mørkgonga, jak i Gyrihaugen korzystając z dwóch tras. Dłuższa wycieczka i więcej widoków do zobaczenia po drodze. Oba szlaki są niebieskie, ale momentami oznaczenia zanikają. Mnie przydała się mapa, Tobie też polecam. Kilka map, które działają również offline znajdziesz w tym wpisie: aplikacje przydatne w podróży. >>>>

hytty w Norwegii

Droga na Gyrihaugen (682 m n.p.m) prowadzi przez piękny, zielony las. Dużo strumyków, małych wodospadów, od czasu do czasu po drodze mijamy hytty. Pierwszy obowiązkowy przystanek to mały, ale uroczy zbiornik wody Migartjern. Tutaj znajduje się między innymi bardzo klimatyczna huśtawka, o którą muszę za każdym razem zahaczyć. No powiedzcie sami, jak się tutaj nie zatrzymać?

Migartjern