...
miasteczka na Lofotach

Miasteczka na Lofotach – czerwone domki i góry

Sylwia

Miasteczka na Lofotach są nie do podrobienia. Oprócz gór, lazurowych plaż i suszonego dorsza to właśnie one są wizytówką archipelagu. Drewniane, czerwone, żółte, budowane na wysokich palach tuż nad samą wodą. Dookoła zapach ryb, glonów, a w tle oczywiście góry. Zwiedzanie małych miast i wsi jest dla mnie nie lada atrakcją. Na Lofotach nie musiałam się specjalnie wysilać, bo klimatycznych miejscowości jest tutaj pod dostatkiem.

A które wpadły mi najbardziej w oko?

Lofoty Archipelag w Norwegii
Nusfjord

Już po kilku krokach w tej malutkiej rybackiej osadzie, żałowałam, że właśnie tutaj nie zaplanowałam mojego noclegu. Do Nusfjord dotarłam wieczorem, po godzinie 21. Panowała tutaj totalna cisza. O tym, że nie jestem sama, przypominały mi tylko zapachy przygotowywanej kolacji z okolicznych rorbu. Dawna osada rybacka dzisiaj jest miejscem, w którym możemy wynająć naprawdę klimatyczne domki, popływać łódką po okolicy czy powędkować.

Nusfjord

Nusfjord to jedna z najstarszych osad rybackich w kraju. Czerwone domki zostały odrestaurowane tworząc klimatyczną, małą wioskę. Widoki w tym miejscu to kwintesencja tego, z czym kojarzą się wielu osobom Lofoty. Świetna baza wypadowa dla chcących pochodzić po okolicznych górach, dobre miejsca na odpoczynek dla spragnionych spokoju i raj dla wielbicieli stylu skandynawskiego.

Za wejście do osady należy dokonać opłaty, aczkolwiek wybierając się tam wieczorem za wstęp płacić nie musicie.

Nusfjord Lofoty
miasteczka na Lofotach
Å na Lofotach

Å to ostatnia litera norweskiego alfabetu, czytana jak O oraz małe miasteczko będące tym z czym kojarzą się większości miasteczka na Lofotach. To tutaj kończy się malownicza droga nr. 10, znajduje się muzeum suszonego dorsza, rybołówstwa oraz oczywiście klimatyczne, czerwone domki. Jest morze, zapach ryb, mnóstwo mew. Jest falochron, dużo miejsc na spacer. W Å możecie wynająć rybacką chatkę w sąsiedztwie prawdziwych rybaków. Mimo że w większości jest to osada turystyczna, dalej żyje tu sporo osób utrzymujących się z rybołówstwa.

miasta na Lofotach
Å
miasteczka na Lofotach
å na lofotach
muzeum dorsza

Mnie Å najbardziej kojarzy się z głośnymi mewami czyhającymi na resztki ryb od okolicznych wędkarzy. Chyba jeszcze nigdzie nie słyszałam tych ptaków w tak głośnym wydaniu.

mewy na Lofotach
czerwone domki Lofoty

Na końcu drogi znajduje się spory parking, z którego możecie ruszyć w dalszą, już pieszą wędrówkę po krańcach Lofotów.

trekking po Lofotach
atrakcje turystyczne na Lofotach
Reine

Reine to kolejna wioska rybacka, zdecydowanie najpopularniejsza na całych Lofotach. Mimo że mieszka tu tylko około 300 osób, codziennie przyjeżdża odwiedzić to miejsce masa turystów z całego świata. To właśnie widoki ze szczytu królującego nad Reine – Reinebringen, reklamują Norwegię na całym świecie m.in. na pocztówkach i broszurach reklamowych.

miasta na Lofotach
Reine
Reinebringen
Reinebringen blog
Reine Lofoty

Tuż obok Reine znajdują się dwie piękne wysepki Sakrisøya oraz Hamnøy.

Sakrisøya
Sakrisøy Lofoty
miasteczke na Lofotach
Lofoty
 
Hamnøy