...
Lumpeks w Norwegii

Lumpeksy w Norwegii – jak wyglądają?

Sylwia

Już na początku zdradzę, że lumpeksy w Norwegii mogą okazać się dużym zaskoczeniem. Zdziwić może ich wygląd, dostępne ubrania oraz ceny. Norweskie sklepy z odzieżą używaną znaczenie różnią się od tych, jakie znamy z Polski.

Jak wyglądają lumpeksy w Norwegii?

Zdecydowana większość norweskich lumpeksów jest bardzo zadbanych, a nawet stylowych. Niejeden lumpeks w Norwegii w ogóle nie przypomina sklepów z odzieżą używaną z wyobrażeń wielu ludzi. To często bardzo ładne miejsca, urządzone w fajnym klimacie, pachnące i bardzo estetyczne. Patrząc na witryny takich sklepów czasami ciężko domyśleć się, że są to sklepy z używaną odzieżą. Ubrania są zazwyczaj posortowane i rzeczy trafiające do sklepów są zarówno w dobrym stanie, jak i dobrej jakości.

Co to jest Fretex?

Najpopularniejszą siecią norweskich lumpeksów jest Fretex. Z założenia sklepy mają być wsparciem dla osób w trudnej sytuacji finansowej, są to po części sklepy działające w ramach organizacji charytatywnej Armia Zbawienia. W sklepach zatrudnienie mogą znaleźć osoby, które mają trudności ze znalezieniem pracy w Norwegii, Fretex współpracuje z NAV (Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej). Bardzo dużą wagę przykłada się do tego, aby każdy, bez względu na pochodzenie, czy wyznanie, miał taką samą szansę na pracę w tych sklepach, a dzięki niej również na integrację z innym mieszkańcami kraju. Główną dewizą Fretex, oprócz dawania drugiego życia ubraniom, jest stwierdzenie: dajemy ludziom powód do wiary w przyszłość.

Najlepsze i najciekawsze lumpeksy w Oslo znajdziesz na przygotowanej przeze mnie liście w przewodniku po Oslo i okolicach. Kup tutaj!

Oslo

Fretex działa w Norwegii od 1905 roku. Pierwszy sklep Fretex został otwarty w Bergen w 1971 roku, aktualnie w całym kraju otwartych jest 40 sklepów tej sieci. Ubrania i rzeczy, które trafiają do Fretex są darowiznami od darczyńców. 90 procent tych rzeczy jest eksportowanych, a 10 procent jest ponownie wykorzystywanych w Norwegii. Norweski Fretex to połączenie dzielności charytatywnej ze sprzedażą ubrań używanych, rocznie około 30 milionów koron przekazywanych jest na działania charytatywne.

Ceny w norweskich lumpeksach

Lumpeksy w Norwegii nie należą do najtańszych. Oczywiście rzeczy dostępne w lumpeksach ubrania i inne artykuły, są w niższych cenach niż nowe produkty, ale często dalej te ceny są dość wysokie (zwłaszcza jak na kieszeń statycznego turysty). W typowych sklepach vintage z unikalnymi ubraniami trzeba nastawić się na jeszcze wyższe ceny. Zazwyczaj w takich miejscach sprzedaje się już wyselekcjonowane ubrania, niezniszczone, w dobrym stanie. Wełniane swetry we wzorach kojarzących się z Norwegią kosztują zazwyczaj od około 400 norweskich koron w górę. Markowe ubrania również mogą kosztować dużo, zwłaszcza tych marek, które są w Norwegii na topie. W norweskich lumpeksach można jednak trafić na super okazje i znaleźć świetne ubrania w bardzo dobrych cenach.

Co warto kupić w lumpeksach w Norwegii?

W norweskich lumpeksach przede wszystkim warto kupić ubrania o dobrym składzie. Szczególnie polecam ubrania wełniane , które w lumpeksach są dużo tańsze niż nowe rzeczy z wełną. Plusem jest to, że zazwyczaj takie wełniane swetry posłużą później przez długie lata. Dodatkowo kupując w lumpeksie można mieć bardzo unikalną, jedyną w swoim rodzaju rzecz. Wiele osób w Norwegii robi swetry na drutach, a właśnie w lumpeksie możesz znaleźć jeden z nich.

Secondhand w Norwegii to również świetne miejsce do kupienia oryginalnych pamiątek, często w bardzo dobrym stanie. W wielu sklepach tego typu oprócz ubrań sprzedawane są interesujące bibeloty, książki (czasami bardzo stare), winyle, biżuteria, czasami również szklanki, kubki, czy talerze. To świetne miejsce do kupienia naprawdę oryginalnej pamiątki z norweskim klimatem, również takiej, która zagości w Twoim domu na dłużej.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

norweskie lumpeksy

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *