...
Listopad w Norwegii

Listopad w Norwegii – krótkie dni i pierwszy śnieg

Sylwia

Listopad w Norwegii  to w mojej zupełnie subiektywnej opinii najsłabszy miesiąc w całym roku. Dłuży się w nieskończoność, to już prawie po jesieni, a jeszcze nie zima. Listopad (po norwesku november) to zazwyczaj pierwszy śnieg, pierwsze mniejsze i większe mrozy lub sporo deszczu. I niemiłosiernie krótkie dni. Szaro jest aż do godziny 10, a w pochmurne dni robi się ciemno już około godziny 15. I to na południu kraju.

Spis treści
wschód słońca
Ptaki

W norweskich sklepach pomieszanie z poplątaniem. Z jednej strony początek listopada to półki sklepowe wypchane po brzegi Halloween-owymi ozdobami, z drugiej Boże narodzenie na całego. W tym roku zaczęto przystrajać miasta jeszcze szybciej i już pod koniec października większość sklepów i ulic była gotowych na przyjazd Pana w czerwonym stroju z długą białą brodą.

Sklepy spożywcze, jak co roku pękają w szwach. Julebrus, pinnekjott i inne norweskie świąteczne przysmaki, o których opowiem Wam w kolejnych wpisach, zapełniły lady. Galerie handlowe również przeżywają oblężenie. 23 listopada Norwegia „obchodziła” Black Friday, czyli dzień dużych promocji. Tutaj również można było upolować niemałe okazje, a branża handlowa przygotowywała się do tego dnia od bardzo dawna, wrzucając na wycieraczki co rusz to nowe gazetki promocyjne opatrzone wielkimi napisami „TYLKO W BLACK FRIDAY”.

Sandvika
Kierunek Norwegia
Listopad w Norwegii
 
Pierwszy śnieg

Spadł pierwszy śnieg, przyszedł na chwilę mróz, zrobiło się szaro, a liście już dawno opadły z drzew. Nie jest to najlepszy miesiąc na turystyczny wypad do Norwegii. No, chyba że właśnie taka aura Wam odpowiada, bo jak wiadomo, ile ludzi, tyle gustów.

Mimo złej pogody zrobiłam moim gościom trochę pamiątkowych zdjęć z okazji ich 13 rocznicy związku. Jeszcze raz, wszystkiego dobrego dla Was!

Norwegia
Listopad w Norwegii
Listopad w Norwegii
Norwegia
Oslo
Verdens Ende
Koniec Świata w Norwegii
Verdens Ende
Listopad w Norwegii

Mój listopad w Norwegii był, bardzo delikatnie mówiąc, słaby. Mam nadzieję, szybko o nim zapomnieć. Kosztował mnie mnóstwo nerwów, a w skończył się wizytą w szpitalu. Tym bardziej cieszę się, że ten miesiąc mam już za sobą i liczę, że grudzień, będzie dużo https://web9726.greatnet-hosting.de/antibiotico/ejennu/index.html , dużo lepszy. Czego i Wam oczywiście życzę.

A tak wyglądał wodospad Haugfossen w listopadzie. Rekordowe opady deszczu sprawiły, że wodospad był naprawdę imponujący:

Haugfossen
Listopad w Norwegii
Kierunek Norwegia
Kierunek Norwegia
Kierunek Norwegia

A tak poza sezonem prezentuje się mamucia skocznia w Vikersund: