...
LGBT w Norwegii

LGBT w Norwegii – prawa osób homoseksualnych

Sylwia

Do 1972 roku homoseksualizm w Norwegii był zakazany (dotyczyło to tylko homoseksualnych mężczyzn), jednak już 9 lat później, w 1981 roku, Norwegia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła specjalne prawo chroniące osoby homoseksualne m.in. przed dyskryminacją, czy obraźliwymi uwagami. Osobą, która jest aktualnie odpowiedzialna za zapewnienie tych zasad jest Rzecznik Praw Obywatelskich ds. Równości i Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Prawa osób homoseksualnych w Norwegii

W 1993 roku Norwegia jako drugi kraj na świecie wprowadziła możliwość zawierania związków partnerskich pomiędzy osobami tej samej płci. Małżeństwa osób homoseksualnych od 1 stycznia 2009 roku są w Norwegii legalne. W 2017 roku kościół norweski wprowadził liturgię zawierania małżeństw homoseksualnych również w kościele luterańskim. Tylko w 2019 roku 331 par tej samej płci wzięło ślub w Norwegii.

W Norwegii legalna jest również adopcja dzieci przez pary homoseksualne. Lesbijki mogą ubiegać się o zapłodnienie wspomagane.

Parady

Co roku w Norwegii organizowane są parady, które nazywane są świętem miłości i różnorodności. W paradach uczestniczą całe rodziny. W tych dniach tęczowymi flagami ozdabia się całe miasta, miasteczka, wsie. Nikogo w Norwegii nie dziwi tęczowa flaga powiewająca np. przed urzędem, czy kościołem. W czerwcu w wielu witrynach sklepowych pojawiają się również tęczowe motywy, których głównym przesłaniem jest to, że KAŻDY zasługuje na miłość.

Największa parada odbywa się co roku w stolicy Norwegii, w Oslo. W mieście oprócz parady organizuje się liczne wystawy, wydarzenia artystyczne, koncerty. Pierwsza parada odbyła się już w 1974 roku, a od 1982 odbywa się regularnie co roku.

Codzienność

O osobach LGBT+ w Norwegii się mówi, edukuje, informuje o ich prawach, ale też o sytuacjach, kiedy te prawa są łamane, co w Norwegii jest karane. Liczba przestępstw, w których motywem była czyjaś orientacja seksualna, jest w Norwegii bardzo niska. Oczywiście osoby LGBT+ doświadczają w Norwegii mobbingu. Problem odnotowuje się zwłaszcza w szkołach, wśród młodzieży.

W Norwegii istnieją oficjalne organizacje, do których mogą zgłaszać się osoby dyskryminowane m.in. ze względu na swoją orientację seksualną. Działają telefony wsparcia, miejsca, w których można otrzymać pomoc, ale i zadać pytania dotyczące seksualności.

Dokładna liczba osób homoseksualnych jest ciężka do ustalenia zakłada się, że jest to od 2% do 10 % mieszkańców kraju.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

LGBT w Norwegii


.

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *