...
Latarnia w Lindesnes

Latarnia Lindesnes – południowa Norwegia

Sylwia

Latarnia Lindesnes to najstarsza norweska latarnia morska, która wskazywała drogę marynarzom już od 1656 roku. Lindesnes fyr to również jedno z najbardziej wysuniętych na południe miejsc w lądowej części Norwegii. To tutaj morze spotyka się z wielkimi skałami, dając niesamowity popis, zwłaszcza w wietrzne dni. Zapraszam na spacer po południowym przylądku Krainy Fiordów!

Latarnia w Lindesnes

Latarnia Lindesnes

Latarnia Lindesnes jest od setek lat ważnym punktem orientacyjnym dla żeglarzy podróżujących pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym. W podwodnej okolicy znajduje się wiele wraków statków, które pokonał silny wiatr i trudne warunki na morzu. Wszystkie te wydarzenia zadecydowały o tym, że właśnie tutaj zbudowano pierwszą latarnię morską w kraju.

zabytkowe latarnie
Latarnia w Lindesnes

Przez wiele lat znajdowała się tutaj m.in. latarnia węglowa. Latarnia, którą możemy obecnie zwiedzać, została zbudowana w 1915 roku. Budynek ma aż 16 metrów wysokości, a światło emitowane z soczewki Fresnela widać z odległości około 33 km. Od 1825 do 1987 latarnia wysłała również sygnały przeciwmgielne.

Muzeum Latarni Morskich Lindesnes należy do sieci muzeów Kystverkmusea, czyli Muzeów Norweskiego Wybrzeża. Inne obiekty wchodzące w skład Kystverkmusea to:

  • Jærmuseet
  • Museum Nord
  • Stiftinga Sunnmøre Museum
  • Museene for kystkultur og gjenreisning i Finnmark
Podróż do Norwegii
Latarnia w Lindesnes
Dom latarników.

Historia Lindesnes

W czasie II Wojny Światowej latarnia została przejęta przez nazistów. Stworzyli na jej terenie bazę obserwacyjną, fortecę oraz ustawiono radary. Latarnia wskazywała drogę nazistom i wprowadzała w błąd wrogie dla nich okręty.

Ślady wojny można oglądać tutaj od 1992 roku. Część z nich przekształcono na miejsca, w których organizowane są wystawy, zamieniono w muzeum.

Latarnia w Lindesnes

Południowy kraniec Norwegii

Latarnia w Lindesnes to jedyne miejsce w Norwegii, w którym nadal pracuje dwóch latarników. Opiekują się tym miejsce i bardzo często można spotkać ich podczas zwiedzania. Obok latarni znajduje się również tablica z ich zdjęciami i krótkie życiorysy.

Latarnia to miejsce spotkań
między morzem a lądem
naturą i kulturą
przeszłością i teraźniejszością
i między tobą a mną

lindesnesfyr.no
południe Norwegii
południe Norwegii

W Lindesnes oprócz latarni znajduje się również muzeum, kawiarnia, piekarnia, camping, duży parking. W sezonie letnim jest to bardzo oblegane miejsce, jesienią za to wręcz odludne, co sprawia, że klimat wokół latarni jest niepowtarzalny. Okolica jest niesamowicie obfita w przyjemne szlaki turystyczne, więc warto w okolicy zatrzymać się na dłużej.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Latarnia w Lindesnes
Latarnia w Lindesnes
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *