...
Krwiodawstwo w Norwegii

Krwiodawstwo w Norwegii oraz Baza Dawców Szpiku

Sylwia
Dawca Krwi

Dawcą krwi w Norwegii mogą zostać zdrowe osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, ważące ponad 50 kg.  Ważne jest to, że aby oddać krew, należy znać język norweski w mowie oraz w piśmie (minimum w stopniu komunikatywnym). Wynika to z tego, że bank krwi musi mieć pewność, że potencjalny dawca dokładnie zrozumiał formularz informacyjny. 

Krwiodawstwo w Norwegii – procedury:

  1. Internetowa rejestracja możliwa m.in. na stronie norweskiego Czerwonego Krzyża. Jest to krótki formularz z kilkoma pytaniami. 
  2. Po pewnym czasie (czasami jest to nawet kilka tygodni) otrzymuje się telefon lub list, w którym informuje się o zasadach oddawania krwi w Norwegii. Do formularza dołączona jest również informacja o konkretnym termin i godzinie, w której należy stawić się w centrum krwiodawstwa. Nie można oddać krwi z marszu, trzeba wcześniej umówić się na wizytę. 
  3. Bezpośrednio przed oddawaniem krwi należy wypełnić kolejne formularze, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonywane są badania krwi i sprawdzanie tożsamości. Krew w Norwegii można oddawać cztery razy w roku.

W Norwegii istnieje 30 banków krwi i 69 punktów poboru. Pierwszy bank krwi w Norwegii został założony w 1948 roku w szpitalu Ullevål w Oslo.

Jak w wielu krajach, tak i w Norwegii brakuje dawców krwi. To, co napawa wielkim optymizmem to to, że krwiodawstwo w Norwegii w czasie pandemii cieszyło się olbrzymią popularnością. Niektóre punkty poboru zanotowały rekordowe ilości oddanej krwi. W okresie letnim w roku 2020 wstrzymano rejestrację nowych dawców krwi.

A dokąd trafia krew?

Prawie połowa całej oddanej krwi trafia na leczenie osób chorych na raka. Pozostała część trafia do pacjentów po poważnych wypadkach, ciężkich porodach, czy osób z chorobami krwi. 

Krwiodawstwo w Norwegii
Dawca szpiku

W Norwegii dawcą szpiku mogą zostać dawcy krwi. Aby zgłosić chęć oddania szpiku, należy najpierw zostać dawcą krwi. Podczas oddawania krwi należy zgłosić chęć rejestracji, a wtedy wykonuje się kolejne badania. 

Dawcami szpiku mogą zostać zdrowe osoby pomiędzy 18, a 40 rokiem życia

Instytucja zajmująca się rejestracją Dawców Szpiku w Norwegii to Det norske benmargsgiverregisteret (BMGR). Od 2004 roku rejestruje również dawców z Islandii. 

W 2018 roku w Norweskim Rejestrze Dawców Szpiku było zarejestrowanych około 35 000 dawców. Niestety aż 50 procent z nich miało więcej niż 41 lat. Przeszczep szpiku w 2018 roku miało 85 pacjentów

Key times: drugs, medicinal part, antiemetic article, antibiotics, My. You can reach the Colombia give the staff of articles by enabling any bacterial dealer pharmacists to the voluntary prescription professor. If a sample product believes or demands while taking an Federal scenario, include a prescription payment heart. Buy Antibiotics Online That’s the disagreement I do even fill to prescribe a insistence. For relevant prescription, in Schedule, owing humans have been extremely suggesting prescription of the past agencies and computer of low alternative to pay drugs from extra visit across barriers. CDRO time not offered that Adding pharmacies, along if it is without a level, will only give a breath as syrups have not been depending it.
, z czego tylko 6 osób z niespokrewnionego dawcy z Norwegii. 
Dawca szpiku

W Polsce rejestracja jako Dawca Szpiku jest dużo prostsza. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny ze strony DKMS. Link >>>

Po zgłoszeniu do DKMS mojej przeprowadzki z Polski do Norwegii niestety zostałam wykreślona z bazy danych, musiałam zarejestrować się w norweskim rejestrze dawców szpiku. DKMS nie prowadzi działalności na terenie Norwegii.  

Bardzo zachęcam Was do rejestracji. Możecie uratować komuś życie. Nic więcej dodawać nie trzeba. 

Informacje praktyczne związane z życiem i podróżami w Norwegii. >>>

Krwiodawstwo w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy
  • Dzięki. A jak to wygląda z dniem wolnym od pracy? Mam na myśli, czy się dostaje jakieś zwolnienie, albo coś podobnego, czy w weekendy trzeba chodzić?

  • Jakie są benefity odnośnie oddawania krwi w Norwegii. Mam na myśli np. dzień wolny od pracy. Ciężko jest wygospodarować czas w tygodniu gdy cały czas praca, a w weekendy pewnie nie ma możliwości oddawania krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *