Dawca Krwi
Dawcą krwi w Norwegii mogą zostać zdrowe osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, ważące ponad 50 kg. Ważne jest to, że aby oddać krew, należy znać język norweski w mowie oraz w piśmie (minimum w stopniu komunikatywnym). Wynika to z tego, że bank krwi musi mieć pewność, że potencjalny dawca dokładnie zrozumiał formularz informacyjny.
Krwiodawstwo w Norwegii – procedury:
- Internetowa rejestracja możliwa m.in. na stronie norweskiego Czerwonego Krzyża. Jest to krótki formularz z kilkoma pytaniami.
- Po pewnym czasie (czasami jest to nawet kilka tygodni) otrzymuje się telefon lub list, w którym informuje się o zasadach oddawania krwi w Norwegii. Do formularza dołączona jest również informacja o konkretnym termin i godzinie, w której należy stawić się w centrum krwiodawstwa. Nie można oddać krwi z marszu, trzeba wcześniej umówić się na wizytę.
- Bezpośrednio przed oddawaniem krwi należy wypełnić kolejne formularze, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonywane są badania krwi i sprawdzanie tożsamości. Krew w Norwegii można oddawać cztery razy w roku.
W Norwegii istnieje 30 banków krwi i 69 punktów poboru. Pierwszy bank krwi w Norwegii został założony w 1948 roku w szpitalu Ullevål w Oslo.
Jak w wielu krajach, tak i w Norwegii brakuje dawców krwi. To, co napawa wielkim optymizmem to to, że krwiodawstwo w Norwegii w czasie pandemii cieszyło się olbrzymią popularnością. Niektóre punkty poboru zanotowały rekordowe ilości oddanej krwi. W okresie letnim w roku 2020 wstrzymano rejestrację nowych dawców krwi.
A dokąd trafia krew?
Prawie połowa całej oddanej krwi trafia na leczenie osób chorych na raka. Pozostała część trafia do pacjentów po poważnych wypadkach, ciężkich porodach, czy osób z chorobami krwi.
Dawca szpiku
W Norwegii dawcą szpiku mogą zostać dawcy krwi. Aby zgłosić chęć oddania szpiku, należy najpierw zostać dawcą krwi. Podczas oddawania krwi należy zgłosić chęć rejestracji, a wtedy wykonuje się kolejne badania.
Dawcami szpiku mogą zostać zdrowe osoby pomiędzy 18, a 40 rokiem życia.
Instytucja zajmująca się rejestracją Dawców Szpiku w Norwegii to Det norske benmargsgiverregisteret (BMGR). Od 2004 roku rejestruje również dawców z Islandii.
W 2018 roku w Norweskim Rejestrze Dawców Szpiku było zarejestrowanych około 35 000 dawców. Niestety aż 50 procent z nich miało więcej niż 41 lat. Przeszczep szpiku w 2018 roku miało 85 pacjentów
, z czego tylko 6 osób z niespokrewnionego dawcy z Norwegii.Dawca szpiku
W Polsce rejestracja jako Dawca Szpiku jest dużo prostsza. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny ze strony DKMS. Link >>>
Po zgłoszeniu do DKMS mojej przeprowadzki z Polski do Norwegii niestety zostałam wykreślona z bazy danych, musiałam zarejestrować się w norweskim rejestrze dawców szpiku. DKMS nie prowadzi działalności na terenie Norwegii.
Bardzo zachęcam Was do rejestracji. Możecie uratować komuś życie. Nic więcej dodawać nie trzeba.
Informacje praktyczne związane z życiem i podróżami w Norwegii. >>>
2 komentarze
Tobiasz
1 lutego 2023 at 06:42Dzięki. A jak to wygląda z dniem wolnym od pracy? Mam na myśli, czy się dostaje jakieś zwolnienie, albo coś podobnego, czy w weekendy trzeba chodzić?
Tobiasz
1 lutego 2023 at 06:51Jakie są benefity odnośnie oddawania krwi w Norwegii. Mam na myśli np. dzień wolny od pracy. Ciężko jest wygospodarować czas w tygodniu gdy cały czas praca, a w weekendy pewnie nie ma możliwości oddawania krwi.