...
kredyt w Norwegii

Kredyt w Norwegii – co warto wiedzieć?

Sylwia

Zakup wymarzonego domu, mieszkania, czy samochodu zazwyczaj wymaga dodatkowych środków pieniężnych. Decyzja o wzięciu kredytu powinna być zawsze przemyślana, a sam rodzaj kredytu dobrany odpowiednio do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. W tym wpisie dowiesz się, o czym warto wiedzieć przed wzięciem kredytu w Norwegii. Jakie kredyty można wziąć w Norwegii? Jakich formalności należy dopełnić aby otrzymać kredyt w Norwegii?

Kredyt w Norwegii – formalności i wymagania

Przed otrzymaniem kredytu w Norwegii trzeba przygotować się na to, że bank dokładnie sprawdzi, czy spełniasz wszystkie wymagania niezbędne do przyznania Ci kredytu. Im większa kwota kredytu, tym z reguły większe wymagania, które należy spełnić. Przede wszystkim, aby otrzymać kredyt w Norwegii, należy posiadać stały numer personalny, zameldowanie w Norwegii, konto w norweskim banku oraz zarejestrowane dochody w tym kraju. Potwierdzeniem dochodów jest dokument selvangivelse z poprzedniego roku.

To, ile możesz otrzymać kredytu, zależy głównie od Twojej zdolności kredytowej, którą ocenia bank. Szczegółowe warunki i wymagania różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu. Gdy nie spełniasz wymagań w jednym banku, zawsze sprawdź swoją zdolność w innych bankach. Minimalne dochody brutto w wielu bankach to 300 tysięcy rocznie. O kredyt mogą starać się zarówno małżeństwa, jak i osoby spokrewnione (obie osoby muszą wtedy spełniać powyższe wymagania), ale wtedy roczne dochody brutto muszą wynosić około 500 tysięcy rocznie. Przyznanie kredytu konsumenckiego z reguły nie trwa długo.

Banki w Norwegii

Najpopularniejsze banki w Norwegii:

  • DNB
  • Nordea
  • Danske Bank
  • Handelsbanken
  • Sparebank

Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki (gotówkowy) możesz wziąć na dowolny wybrany przez Ciebie cel, nie potrzebujesz również dodatkowego zabezpieczenia. Bank może spytać, na co zamierzasz przeznaczyć środki, ale zazwyczaj jest to robione sporadycznie. W Norwegii możesz wziąć pożyczkę gotówkową w kwocie od 5000 do 500 000 NOK, a okres spłaty to maksymalnie 5 lat (przy refinansowaniu możliwe jest wydłużenie terminu spłaty). Tak, jak przy każdym kredycie, o wysokości pożyczki decyduje zdolność kredytowa.

Kredyt hipoteczny w Norwegii

W Norwegii aktualnie mieszka 112 718 zrejestrowanych Polaków i Polek, jest to największa mniejszość narodowa nad fiordami. Duża część z tych osób to osoby mieszkające w Norwegii na stałe, razem ze swoimi rodzinami. Zakup nieruchomości to naturalnie jeden z kolejnych etapów emigracji. Wzięcie kredytu hipotecznego w Norwegii może przerażać, bo przepisy związane z kredytami hipotecznymi są bardzo restrykcyjne. Kwoty niezbędne, aby zakupić dom, czy mieszkanie to miliony koron. Tym bardziej, przed wzięciem kredytu hipotecznego warto dokładnie znać wymagania i zasady. Tutaj również, jak i przy innych kredytach, wymagania potrafią różnić się w zależności od banku.

Aby otrzymać kredyt na zakup własnego domu lub mieszkania należy posiadać wkład własny, który wynosi około 15% całkowitej wartości nieruchomości. Oprócz tego należy posiadać stałą umowę o pracę i regularne dochody. Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny nie powinny mieć nieuregulowanych zaległości, a wszystkie inne zobowiązania powinny być spłacane zawsze w terminie. Wraz ze wzrostem posiadanego zadłużenia, szanse na kredyt niestety maleją. Starając się o kredyt hipoteczny musisz wiedzieć, że informacje o Twoich dochodach i zadłużeniach zostaną bardzo dokładnie sprawdzone.

Zanim zaczniesz oglądać osobiście nieruchomości musisz w Norwegii otrzymać tzw. finansieringsbevis, czyli potwierdzenie z banku, za ile możesz kupić nieruchomość. Procedura przyznania finansieringsbevis potrafi trwać od kilku do kilkudziesięciu dni, pamiętaj o tym, planując zakup nieruchomości.

kredyt hipoteczny w Norwegii

Kredyt na samochód w Norwegii

Kredyt na zakup nowego auta w Norwegii to billån. Aby otrzymać tego typu pożyczkę, trzeba spełnić dość dużo wymagań m.in. trzeba wykupić fullkasko, posiadać kopię umowy, wymagany jest również pobyt w Norwegii od minimum 3 lat (w niektórych bankach wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne). Biorąc tego typu kredyt zabezpieczeniem pożyczki jest samochód, który zamierzasz kupić dzięki zaciągniętemu kredytowi. Pamiętaj, że w przypadku braku spłaty pożyczki bank może zarekwirować pojazd. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi od banku i znalezieniu samochodu, bank przeleje odpowiednią kwotę na konto sprzedającego samochód.

Odmowa kredytu

W momencie, kiedy osoba starająca się o kredyt, chce wziąć wyższą kwotę kredytu niż jej zdolność kredytowa, bank może odmówić przyznania kredytu. Odmowę można otrzymać również w momencie, gdy nie spełnia się wymagań postawionych przez bank np. nie ma się udokumentowanego stałego zameldowania w Norwegii lub posiada się tylko tymczasowy numer personalny (d-nummer). Banki sprawdzają również wcześniejsze zobowiązania i na ich podstawie mogą podjąć decyzję o odmowie. Zanim zaczniesz starać się o kredyt upewnij się również, że masz opłacone wszystkie rachunki, a Twoje wierzytelności nie zostały przesłane do firmy windykacyjnej (nieopłacony purring, a następnie inkassovarsel).

Pamiętaj, aby biorąc kredyt w Norwegii zawsze dokładnie sprawdzić warunki umowy. Jeżeli czegoś nie rozumiesz – nie wahaj się i skorzystaj z pomocy tłumacza. Nigdy nie podpisuj dokumentów, których nie jesteś pewny/a lub których nie rozumiesz. W przypadku odmowy w pierwszym banku zawsze warto sprawdzić swoje możliwości finansowe w innym.

kredyt w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *