...

Kopalnia kobaltu w Vikersund – Koboltgruvene

Sylwia

Chłodne powietrze, skały, nietoperze i wąskie, ciemne korytarze – duża odmiana po licznych wędrówkach i spoglądaniem na miasta, lasy i fiordy „z góry”. Kopalnia Kobaltu to sporej wielkości, bardzo zadbany skansen z bogatą historią, na której zwiedzanie można śmiało przeznaczyć cały dzień. Oprócz odkrywania podziemnych tajemnic poprzednich epok możemy liczyć na piękne, typowo norweskie krajobrazy w ładnej okolicy. Jeżeli lubimy kaniony, przełęcze i inne geologiczne (lub w tym przypadku stworzone w wyniku ciężkiej pracy ludzi) formacje, to powinniśmy być z wycieczki w to miejsce bardzo zadowoleni.

Kopalnia kobaltu
Koboltgruvene
Kopalnia kobaltu

W drogę…

Kopalnia kobaltu znajduje się około 90 km od Oslo, 43 km od Drammen oraz 120 km od lotniska Torp. Tylko 8 km dzieli to miejsce od pięknego wodospadu Haugfossen oraz od Blaafarveverket, o którym możecie przeczytać we wcześniejszych wpisach. Jadąc w to miejsce samochodem, bądźcie przygotowani na momentami dosyć stromą, polną drogę oraz owce, które uwielbiają przechadzać się tamtejszymi ścieżkami.  Dokładny adres kopalni to Malmveien 620, 3370 Vikersund. Przed kompleksem znajdują się spore darmowe parkingi, a trasa prowadząca do kopalni jest bardzo dobrze oznakowana. Dobra informacja dla wszystkich niezmotoryzowanych – do kopalni dojedziemy również komunikacją miejską (szczegóły na oficjalnej stronie obiektu).

Norwegia
Kopalnia kobaltu

Kopalnia kobaltu

Kopalnia kobaltu zaczęła swoją działalność już w 1776 roku i działała prężnie aż do 1898 roku. Zatrudnienie znajdowało tu wiele osób – w szczytowych momentach na miejscu w systemie zmianowym pracowało nawet 1500 osób. Ze względu na dużą liczbę pracowników w okolicach kopalni powstała szkoła, stołówka, budynki, w których osoby zatrudnione mogły mieszkać lub odpoczywać. Kompleks kopalniany pełnił od 1993 roku funkcję nietypowego muzeum, które obejmuje budynki, kopalnie podziemne oraz robiące duże wrażenie pozostałości po pracach wydobywczych na powierzchni. Kopalnia kobaltu jest najlepiej zachowanym kompleksem kopalnianym w całej Europie.

Oslo

W Koboltgruvene wydobywano głównie kobalt, który używany był jako barwnik oraz szkło kobaltowe. Nazwa kobalt pochodzi od „kobolda”, czyli gnoma, który według legend podrzucał kobalt w miejsce bardziej wartościowych kruszców. Oczywiście Troli nie brakuje również w koboltgruvene – miejcie oczy szeroko otwarte, a spotkacie na miejscu parę złośliwych egzemplarzy 🙂

Troll

Kobalt wykorzystywane jest przy produkcji akumulatorów, w radioterapii oraz w produkcji baterii np. do telefonów lub samochodów elektrycznych. Jest również ważnym mikroelementem, który wchodzi w skład witaminy B12 i odpowiada m.in. za krzepnięcie ludzkiej krwi.

kobalt

Jesteśmy na miejscu!

Kopalnia kobaltu nie jest otwarta przez cały rok, więc jeżeli zależy nam na odwiedzeniu podziemnych kopalni sprawdźmy, czy aktualnie miejsce jest dostępne. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku oraz sezonu, więc każdego, kto ma w planach wycieczkę do koboltgruvene odsyłam w celu upownienia się, czy miejsce jest czynne na oficjalną stronę tego miejsca. 

Zwiedzanie muzeum oraz miejsc, w których prowadzone były prace odkrywkowe jest darmowe. Płatne jest natomiast zwiedzanie podziemnych kopalni z przewodnikiem.

Kopalnia kobaltu
Kopalnia kobaltu
Zwiedzanie za darmo

Spacerując po tym miejscu możemy odwiedzić wszystkie budynki muzealn, również bez przewodnika. Jest to m.in. dawna szkoła, miejsca, które pełniły funkcję „centrum dowodzenia” kopalnią, dawne biura. Koboltgruvene na swoim terenie ma również wiele punktów widokowych, do których prowadzą tabliczki z napisem „utsiktpunkt”. Najciekawszą atrakcją, za którą nie trzeba płacić jest zwiedzanie „kanionów”, które powstały w wyniku kopalnianej eksploatacji. Wysokie skalne wąwozy robią wrażenie. Aby dotrzeć w te miejsca, trzeba po prostu iść drogą w górę skansenu. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana i warto podążać zgodnie ze wskazówkami – nie ominiemy wtedy żadnego z wartych zobaczenia miejsc. Tutaj również znajduje się wiele punktów widokowych. Tablice informacyjne odpowiadają historię poszczególnych miejsc, a na samym szczycie czekają na nas piękne widoki na okolicę.

Kopalnia kobaltu
Kopalnia kobaltu
Kobolthruvene
Kopalnia kobaltu
Norwegia

Dużo atrakcji czeka tutaj również na najmłodszych – na miejscu znajduje się plac zabaw oraz bardzo fajny warsztat. Dzieci mogą samodzielnie pomajsterkować, powbijać gwoździe, spróbować rozłupać kamienie i wiele innych ciekawych zajęć. Dostępne są również szczudła, które cieszą się powodzeniem, nie tylko wśród najmłodszych.

Warsztat dla dzieci
Kopalnia kobaltu

Zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem rozpoczynamy od zakupu biletu w restauracji, która jest również punktem informacyjnym. Koszt biletu różni się w zależności od tego, na jaką wycieczkę się zdecydujecie. Ja wybrałam się na w bardzo wolnym tłumaczeniu „zwiedzanie z historią”, czyli „historisk gruvetur”. Jest to krótsza opcja, zwiedzanie trwa około 1,5h, a oprócz przejścia przez najciekawsze zakamarki kopalni, przewodnik opowiada bardzo dużo ciekawostek i historii związanych z tym miejscem. Koszt dla dorosłych wynosi: 195 nok, dzieci 100nok, seniorzy 185 nok.  Wycieczka rozpoczyna się każdego dnia o godzinie 12:00, 14:00 oraz 16:00, a przewodnik opowiada o Koboltgruvene w języku norweskim.

Kopalnia kobaltu
Kopalnia kobaltu

Kopalnia kobaltu oferuje również specjalne zwiedzanie z przewodnikiem dla dzieci pomiędzy od 4 roku  życia. Wycieczka trwa około 1 godziny, a koszt to 80 nok. Jeżeli chcecie na tej wycieczce towarzyszyć swoim pociechom to cena biletu wynosi 125 nok. W 2018 roku zwiedzanie organizowane jest o następujących godzinach:

18.06-19.08 codziennie o godzinie 13:00, 15:00 oraz 17:00

20.08-23.09 w soboty oraz niedziele o godzinie 13:00 oraz 15:00 (zamknięte w niedziele 09.09)

Gruvesafari

Trzecia opcja zwiedzania tego miejsca to gruvesafari, czyli safari po kopalni. Wycieczka trwa 2,5 h, a trasa mierzy 1,5 km w głąb kopalni, różnica wysokości to aż 80 metrów.  Terminy, w których odbywa się safari znajdują się również na stronie obiektu, warto sprawdzać na bieżąco planując wyjazd. Cena biletu dla dorosłych to 310 nok, dla dzieci od 10 roku życia 230 nok.

Koboltgruvene

Zwiedzając kopalnię z przewodnikiem, pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednim ubiorze – w środku kopalni jest około 4 stopni. Przed wejściem każdy otrzymuje ponczo z ciepłego koca oraz kask chroniący głowę. Wycieczka dla dzieci lub zwiedzanie z historią nie jest wymagające fizycznie, ale już safari wymaga od nas chociaż minimalnej kondycji.

Kopalnia kobaltu
Kopalnia kobaltu

Największymi atrakcjami kopalni kobaltu w Vikersund są szklany taras nad 22-metrowym szachtem oraz 32-metrowy wiszący most. Trasa zwiedzania jest również przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Kopalnia kobaltu
Koboltgruvene

Jeżeli zgłodniejecie na miejscu znajduje się restauracja, do której powinniście trafić bez problemu – zapach pieczonych tam gofrów czuć z daleka. Można tutaj oprócz słodkości i kawy zjeść również obiad. Ceny są dosyć wysokie, ze względu na popularność tego miejsca.

Wybierając się do koboltgruvene warto przeznaczyć na wycieczkę cały dzień, zwłaszcza jeżeli zamierzacie skorzystać z opcji zwiedzania wraz z przewodnikiem. Zwiedzanie samodzielnie również zajmuje sporo czasu, bo okolica jest naprawdę ładna. To bardzo fajna opcja, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ruszajcie w drogę, bo warto 🙂

Po więcej zdjęć zapraszam na Instagrama Kierunek Norwegia.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Norwegia
owca
blog o Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *