...
kolory domów w Norwegii

Kolory domów w Norwegii – co oznaczają?

Sylwia

Kolory domów w Norwegii bywają bardzo zaskakujące! Ale czy coś oznaczają? Jako dziecko oglądałam pewien film, w którym główni bohaterowie żyli w niedużym drewnianym domu. Gdzieś kompletnie pośrodku niczego. W mojej głowie już wtedy zakiełkowała myśl, że kiedyś, jako dorosła kobieta, chciałabym właśnie taki dom mieć. Drewniany, prosty, z dużymi oknami i widokiem na las, na wodę. Mieszkając w Polsce za każdym razem, gdy mijałam jakieś drewniane domki, robiłam do nich maślane oczy. Ot, takie marzenie z dzieciństwa. Gdy po latach pierwszy raz wjeżdżałam do Norwegii, nie mogłam od norweskich zabudowań oderwać oczu. Drewniane domy moich marzeń na każdym kroku. W górach, w lasach, w mieście. Od razu zwróciłam też uwagę, że mimo najróżniejszych kolorów, te domy wyglądają spójnie.

A czy kolory domów w Norwegii mają jakieś znaczenie?

Kolory domów w Norwegii – co oznaczają?

Dawniej kolor domu zależał od zamożności właściciela i było to związane z ceną pigmentów wykorzystywanych do malowania nieruchomości. Za kolor biały i niebieski trzeba było zapłacić najwięcej. Kolory czerwone były najtańsze i dlatego było ich najwięcej, w końcu Norwegia przed laty nie była bogatym krajem. Osoby, które chciały uchodzić za bogatsze, niż były w rzeczywistości, na drogi kolor malowały tylko frontowe ściany, a resztę, mniej widoczną, pokrywano tanim barwnikiem. Budynki gospodarcze często nie były w ogóle malowane. Czerwone domy były częstym wyborem w osadach rybackich. Do stworzenia barwnika o tym kolorze używano m.in. krwi ryb.

Tak, jak w modzie, tak i w architekturze zmieniają się trendy. Jedne kolory odchodzą do lamusa, inne stają się bardzo popularne. Nie omija to również Norwegii. W sposobach zdobienia norweskich zabudowań można szukać inspiracji ze stylu szwajcarskiego, inspiracji naturą, a nawet Wikingami.

miasteczka na Lofotach
Czerwone, drewniane domy są charakterystycznym elementem norweskich wiosek rybackich.
Nusfjord
Svolvaer
czerwone domki Lofoty

Norweskie domy obecnie

Kolory domów w Norwegii aktualnie nie mają dla większości osób znaczenia. Decyduje zazwyczaj gust właściciela, ewentualnie to, w jakim sąsiedztwie przyszło mu mieszkać. Wyjątkiem są oczywiście domy zabytkowe. W ich przypadku nie zawsze można wybierać wśród dowolnych kolorów elewacji zewnętrznej. Obecnie najmodniejsze są jasne kolory, stonowane lub nieruchomości w naturalnych kolorach drewna. Od wielu lat na pierwszym miejscu jest kolor biały, a kolejny najczęściej wybierany kolor to szary. Osoby zajmujące się sprzedażą nieruchomości w Norwegii, również widzą różnicę pomiędzy zainteresowaniem domami z np. szarą elewacją a czerwoną. Domy w neutralnych kolorach cieszą się większym zainteresowaniem.

Wybierając kolor elewacji, bierze się pod uwagę m.in. kolor drzwi, okien, tarasu, ogrodzenie, czy kolor dachówki. Domy malowane są co kilka lat, a raz w roku wiele osób myje elewację, co pozwala przez dłuższy czas cieszyć się pięknym kolorem.

norweskie fiordy
Svolvaer
norwegia blog
styl skandynawski blog

Domy skandynawskie

Mam dla Was również to, co wiele osób lubi najbardziej, czyli trochę norweskich inspiracji. Przepiękne, drewniane domy. W najróżniejszych kolorach!

lærdal
Kolory domów w Norwegii
Trawy na norweskich dachach czasami pełnią funkcje pastwiska. 🙂
Lærdal

Wybierasz się do Norwegii? Koniecznie sprawdź Norweski Niezbędnik Podróżniczy, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, osobiste porady i praktyczne wskazówki, które trzeba znać przed podróżą do Norwegii.

Jak podróżować po Norwegii
Svolvaer
punkt widokowy Droga Trolli