kanion w Drammen

Kanion w Drammen – Kjøsterudjuvet i Gamledammen

Sylwia

Kanion to odcinek rzeczny o bardzo stromych, często pionowych zboczach, w których woda pokonuje skały, pasma górskie i inne przeszkody. Przełom, inna nazwa kanionu, idealnie oddaje wygląd tego miejsca. W Norwegii możemy wybrać się na wycieczkę po kilku niezwykłych przełomach. Jeden z nich znajduje się w okolicach Oslo – jest to kanion w Drammen, który ma aż 10 000 lat. Oprócz pełnego wyzwań spaceru wzdłuż kanionu możemy w tym miejscu zobaczyć nieduży wodospad, elektrownię wodną oraz malownicze jezioro na szczycie kanionu.

UWAGA! Przejście kanionem bywa zamykane i niemożliwe ze względu na niebezpieczne spadające głazy. Do jeziora można dojść szlakiem prowadzącym przez las nad kanionem.

Jak dojechać na kanion w Drammen?

Dojazd do tego miejsca z centrum Drammen zajmuje tylko 10 minut. W GPS najlepiej wpisać „Kjøsterudjuvet” i bez problemowo dotrzecie na miejsce. Na początku szlaku znajduje się niewielki, darmowy parking, na którym możemy rozpakować się, włożyć wygodne buty trekkingowe (niezbędne w tym miejscu!) i ruszyć na spacer po spokojnej okolicy.

Komu w drogę, temu….

kanion w Drammen
spacer w Drammen

Szlak na kanion

Idąc szlakiem, już po kilkuset metrach zobaczymy koniec/początek Kjøsterudjuvet, który płynie po gładkich, dużych skałach. Las, górski potok i miły dla oczu widok na Drammen. Warto już tutaj zatrzymać się na dłuższą chwilę i po prostu odpoczywać.

kanion Drammen
Kjøsterudjuvet

Tuż za drewnianym mostkiem ruszamy w drogę jasnoniebieskim szlakiem na spacer wzdłuż kanionu w Drammen. Mamy dwie opcje wędrówki: dosyć trudną eskapadę dołem kanionu (od grudnia 2019 przejście zamknięte do odwołania) lub łatwiejszą (ale również z cudownymi widokami) wycieczkę górą kanionu. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej trasy powinniśmy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne-po obfitych opadach przejście dołem jest zazwyczaj niemożliwe. Trasa jest wtedy częściowo lub całkowicie zalana wodą.

Trasa trudniejsza

Spacer dołem kanionu nie należy do najłatwiejszych, ale większość dorosłych osób powinna pokonać ją bez problemu. Trochę sprytu, siły oraz dobre buty trekkingowe to gotowy przepis na pokonanie tego szlaku. Droga przez kanion jest dosyć stroma, bardzo śliska. Powinniśmy być przygotowani na wspinaczkę po dość wysokich drabinach, konieczne jest również wspomaganie się linami w kilku miejscach po drodze. Przejście dołem kanionu i pozostanie suchym graniczy z cudem. 😉

W grudniu 2019 od ściany kanionu oberwały się duże głazy. Na szczęście w pobliżu nie było nikogo. Od tego czasu geologowie prowadzą badania, a trasa bywa zamykana.

kanion Drammen

Trasa mniej wymagająca

Spacer górą kanionu jest na pewno dużo mniej ekstremalnym przeżyciem, ale widoki na kanion z góry rekompensują mniejszą adrenalinę podczas drogi. Cała trasa wzdłuż kanionu nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Nie ma barierek ani znaków ostrzegawczych, więc pamiętajmy, aby uważać podchodząc do krawędzi przełomu. Wysokość pionowych ścian kanionu dochodzi do 60 m. W najwęższym miejscu szerokość kanionu wynosi tylko 4 m.
Trasa mierzy 1,5 km w jedną stronę, jest łatwa i przyjemna, lekko pod górę, cały przez las.

Gamledammen

Na szczycie kanionu znajduje się małe jeziorko Gamledammen. Na brzegu jest sporo miejsca, aby zrobić sobie piknik (są ławki oraz stoły), można też przespacerować się dookoła jeziorka. Wiosną i latem w pobliżu Gamledammen możemy rozbić namiot i spędzić trochę więcej czasu na świeżym powietrzu.

gamledammen
gamledammen
kanion w Drammen
Gamledammen

Macie dużo czasu i czujecie niedosyt po dojściu do Gamledammen? Z tego miejsca możecie wybrać się w dalszą drogę po okolicznych szlakach. Tylko godzina pieszej wędrówki i już jesteście na szczycie Drammen Spiralen.

Niedaleko jeziora znajduje się wyciąg narciarski czynny cały rok. O ile uda się trafić, na godziny, w których działa, można skorzystać i wybrać się na przejażdżkę w dół. Po drodze ładne widoki na miasto.

wyciąg Drammen

W pobliży stoku narciarskiego znajduje się park rowerowym z bardzo fajnymi, trochę ekstremalnymi, trasami. Godziny i daty otwarcia do sprawdzenia na tej stronie.

park rowerowy Drammen

Kanion w Drammen to bardzo ciekawe miejsce w okolicy Oslo. Niestety ostatnie wydarzenia pokazały, że bywa również niebezpieczne. W każdym miejscu, w którym skały znajdują się tuż nad naszymi głowami, trzeba zachować szczególną ostrożność. Warto również wyposażyć się w specjalny kask. Wypadki spowodowane spadającymi odłamkami skał zdarzają się w Norwegii dość często.

Trasa górą kanionu jest również fajnym pomysłem na wycieczkę, warto wybrać się w to miejsce, nawet jeżeli przejście kanionem jest niemożliwe.

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

Oslo
ciekawe miejsca w okolicach Drammen
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *