O tym, że Norwegia to kraj skał, pisałam nie raz. I nie ma w tym ani krzty przesady, bo właśnie niesamowite formacje skalne są tym, co wielu odwiedzającym ten kraj, zostaje w pamięci na długo. W Jettegrytene możemy zobaczyć niezwykłe popisy natury, która stworzyła w tych miejscach istne kamienne cuda. Głębokie kotły, wyrzeźbione w skałach wzory, niesamowicie gładkie kamienie. Dobrą wiadomością jest również to, że w Norwegii Jettegrytene jest wiele.
Jettegrytene – co to jest?
Nazwa „jettegrytene” pochodzi od słowa „jette”, które oznacza m.in. trolla lub giganta.
Oglądając te niecodzienne formacje skalne, zwłaszcza z góry, ciężko nie zastanowić się jak one właściwie powstały. Te okrągłe „dziury” to marmity, inaczej garnce lodowcowe. Pojawiły się w wyniku eworsji pod lodowcem. Woda z topniejącego lodowca albo po prostu woda z niego spływając tworzyła okrągłe szczeliny, wprawiają w ruch kolisty różne odłamki skał, kamienie. To one stworzyły właśnie takie gładkie, okrągłe cylindry o głębokości nawet 20 metrów.
Najgłębszym garncem w Północnej Europie jest Helvete w Oppland (helvete oznacza w języku norweskim piekło) o głębokości około 50 metrów i szerokości nawet 30 metrów. Marmity jako pozostałości po lodowcu występują nie tylko tam, gdzie znajdują się rzeki, ale możemy spotkać je nawet w górach.
Takie zagłębienia powstają również pod wodospadami lub tam, gdzie prądy wodne są szczególnie silne, są to kotły eworsyjne. Woda spada na nierówne podłoże i zaczyna wirować razem z różnymi odłamkami, kamieniami. Po wielu latach „szorowania” tworzą się przypominające marmity, cylindry. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak spektakulranie wygląda to miejsce z lotu ptaka, koniecznie sprawdź wyróżnioną relację „jettegrytene” na Instagramie >>>
Dawniej wierzono, że za powstawanie tych formacji odpowiedzialny jest człowiek, powstało również na temat ich pochodzenia wiele niesamowitych legend.
Szukasz ciekawych miejsc w tej mało znanej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.
Naturalny Park Wodny w Norwegii
Jettegrytene, które znajdują się okolicach zbiorników wodnych, przyciągają w lecie tłumy. Przez wielu nazywane są naturalnymi parkami wodnymi. Woda i kamienie przez tysiące lat formowały w tych miejscach najróżniejsza kształty. Powstały gładkie leje przypominające zjeżdżalnie, okrągłe wgłębienia to naturalne jacuzzi, a pod mini wodospadami możemy wziąć bardzo orzeźwiający prysznic. Kąpiel w takim miejscu to niecodzienna i na pewno niezapomniana atrakcja, z której korzystają całe rodziny okupujące okoliczne, nagrzane przez słońce, skałki. W gorące dni bosy spacer po kamieniach może być baaaardzo gorący.
Trzeba jednak bardzo uważać, śliskie skały bywają bardzo niebezpieczne, a głębokość wody potrafi nagle zaskoczyć. W kilku miejscach tego typu w Norwegii doszło do śmiertelnych wypadków. Jeżeli wybierasz się w tego typu miejsce po sezonie letnim albo po opadach deszczu, koniecznie włóż dobre buty z mało ślizgającą się podeszwą.
Jettegrytene w Norwegii
Popularnym jeszcze nie dawno miejscem były jettegrytene w Nissedal. Niestety od jakiegoś czasu droga dojazdowa została zamknięta. Do jettegrytene można dojść brzegiem rzeki (nie jest to najłatwiejsza trasa) lub polną drogą (około 8 km w jedną stronę). W przypadku większej ilości wody dojście obiema trasami jest niemożliwe. Przed wizytą należy sprawdzić również, czy okolica nie została zamknięta przez pobliską elektrownię, która korzysta z tego zbiornika wodnego. Jettegrytene w Nissedal pokazuję Wam bardziej jako ciekawostkę, bo dotarcie tam przez dużą część roku jest niemożliwe, a lekceważenie zakazów po prostu niebezpieczne. Jeżeli sytuacja ulegnie zmianie, poinformuję Was o tym w tym wpisie. Wielu turystów chce dostać się na miejsce idąc po drewnianej rynnie, ale jest to absolutnie zakazane, ze względu na duże ryzyko wypadków. Przejście uniemożliwiają również powalone na rynnę drzewa.
Jettegrytene są niesamowicie ciekawymi miejscami na mapie Norwegii. Idealnie pokazują, jak wiele różnorodnych atrakcji oferuje ten kraj. Odwiedzając jettegrytene za każdym razem po prostu się zachwycam tym bardzo surowym krajobrazem. Nie mogę wyjść z podziwu, jakie cuda potrafi stworzyć Matka Natura.
Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.
Co pewien czas zwracasz uwagę i przedstawiasz ciekawe tereny w Norwegii.
Nic tylko się cieszyć, że więcej wiemy o takich miejscach i trochę żałować, że na odwiedzenie wszystkich tych okolic czasu braknie. Optymistyczniej – pogoda nie zawsze zobaczyć pozwoli 🙂
Norwegia to wysoce przyjazny kraj dla lubiących być w drodze aby więcej zobaczyć.
Jako dziewczyna z Mazur, a teraz z Norwegii, super łączysz te dwie moje ulubione krainy.
Dziękuję bardzo! 🙂
Bardzo ciekawy artykuł. Mam pytanie, czy dobrze widzę, że jest kilka jettegrytene w Norwegii? A jeśli tak, to który jest godny polecenia?