...
Jamarki bożonarodzeniowe w Norwegii

Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii 2024 – zobacz, które warto odwiedzić

Sylwia

Zimowa aura i atrakcje Norwegii sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad odwiedzeniem tego kraju właśnie w okolicach przedświątecznych. Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii organizowane są w całym kraju, od południa po daleką i często zimną północ. Jak wyglądają norweskie jarmarki i który warto odwiedzić? Poniżej lista jarmarków w Norwegii i krótki opis najpopularniejszych z nich.

Jarmark w Røros

Moim ulubionym jarmarkiem w całej Norwegii jest krótki jarmark bożonarodzeniowy w małej, bajkowej miejscowości Røros. Jarmak trwa tutaj tylko przez 4 dni, na początku grudnia. Dlaczego akurat ten jarmark jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim za sprawą samego miasteczka, w którym się odbywa. Røros to zabytkowe zabudowania na terenie dawnej huty miedzi, która prężnie działała w tym miejscu w latach 1644–1977 (z przerwami). Drewniane, kolorze zabudowania są na tyle wyjątkowe, że w 1980 Røros zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, między innymi dzięki bardzo dobrze zachowanym budynkom z XVIII i XIX.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii

Gdy w Røros trwa jarmark bożonarodzeniowy na ulicach rozstawia się wielu lokalnych wystawców, sprzedając najczęściej norweskie produkty. W tym miejscu możesz kupić takie rzeczy jak skóry z renifera, futra, mięso z łosia, wędzonego łososia i masę innych tradycyjnych norweskich przysmaków świątecznych. Nie może zabraknąć również słodkości, grzanego wina i gofrów na patyku. Podczas tych czterech dni nad Røros unosi się zapach palonych ognisk, pieczonego mięsa i przypraw korzennych.

Jarmark w Røros od lat był popularnym lokalnym wydarzeniem, w ostatnich latach dodatkowej popularności przysporzył mu serial Netflixa „Faceta na Święta” (wiele scen było kręconych właśnie tutaj). W związku z tym pamiętaj, że w weekend na jarmarku możesz spotkać prawdziwe tłumy. W 2023 roku jarmark trwa od 7 do 10 grudnia.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii

Jarmark w Oslo

Jarmark bożonarodzeniowy w Oslo rozpoczyna się już w połowie listopada i trwa aż do Nowego Roku (w roku 2023 trwa od 11 listopada 2023 do 31 grudnia 2023). Całe wydarzenie odbywa się w samym centrum stolicy Norwegii, tuż przy głównej i reprezentacyjnej ulicy Karl Johans gate. Główną atrakcją jarmarku jest duże młyńskie koło, z którego można zobaczyć ścisłe centrum Oslo z zupełnie nowej perspektywy. Oprócz tego na samym środku placu, na którym odbywa się jarmark, można skorzystać ze sporego lodowiska.

Jarmarki w Norwegii

Na jarmarku w Oslo sprzedawane są również tradycyjne norweskie przysmaki jak chociażby hamburgery z łosia i inna dziczyzna oraz mnóstwo słodyczy. Możesz kupić również wyroby z ciepłej wełny. Jarmark w Oslo nie jest szczególnie duży, spacer pomiędzy stoiskami nie powinien zająć zbyt wiele czasu. Polecam jednak chociaż na chwilę przysiąc przy jednym z rozpalonych z tej okazji w centrum miasta ognisk z kubkiem grzanego wina w ręku.

Oslo
Jarmarki w Norwegii

Jarmark w Bergen

Kolejny nieduży jarmark bożonarodzeniowy odbywa się co roku w samym sercu Bergen, na Festplassen. W 2023 roku z atrakcji jarmarku będzie można skorzystać od 1 grudnia do 22 grudnia. Tak jak w stolicy Norwegii, również w Bergen dużą atrakcją jest koło młyńskie. Na najmłodszych czekają w Bergen kolorowe karuzele, a nieco starsi mogą wprawiać się w świąteczną atmosferę w namiocie pełnym grzanego wina, czyli Varmestuen.

Na świątecznych stoiska nie brakuje pomysłów na typowo norweskie prezenty oraz świątecznych smaków, często przygotowywanych na miejscu. Co ciekawe, wystawcy zmieniają się podczas trwania jarmarku, więc masz okazję zobaczyć różne produkty. Oprócz tego podczas jarmarku w Bergen odbywają na jego terenie kameralne koncerty.

Jeżeli wybierasz się na jarmark bożonarodzeniowy w Bergen nie możesz ominąć również innej ogromnej świątecznej atrakcji, czyli Pepperkakebyen. Co to za miejsce? Pepperkakebyen to największe piernikowe miasteczko na świecie i już nieodłączny element bożonarodzeniowych obchodów w Bergen. Piernikowe miasteczko znajduje się tuż obok jarmarku w Bergen, w Tårnsalen w muzeum KODE. Oprócz tego świąteczne produkty sprzedawane są na małym weekendowy jarmarku na Fisketorget w Bergen.

piernikowe miasteczko w Bergen

Jarmark w Tromsø

Na samej północy Norwegii, w Tromsø, również odbywa się bożonarodzeniowy jarmark. Jest to inny niż wszystkie jarmark ze względu na towarzyszące mu okoliczności. W grudniu w Tromsø trwa noc polarna, a na ciemnym niebie pojawia się magiczna zorza. Większość osób, które trafia na to wydarzenie, jest w mieście właśnie głównie ze względu na zorzę.

zorza polarna w Norwegii

W 2023 roku jarmark otwarty jest w centrum miasta od połowy listopada aż do końca grudnia (oficjalna strona wydarzenia). W tym miejscu znajdziesz wszystko to, co powinien mieć prawdziwy jarmark. Zazwyczaj jest śnieg, prawdziwie zimowa atmosfera, mnóstwo straganów, dobrego jedzenia, wielkie koło młyńskie i lodowisko. Tromsø to zimowa stolica Norwegii, więc jarmark w tym mieście naprawdę jest czymś ciekawym. A po jarmarku koniecznie skorzystaj z innych atrakcji, jakie oferuje ten region.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii

W całym kraju w okresie świątecznym organizowanych jest mnóstwo mniejszych i większych jarmarków. Inne ciekawe wydarzenia, które warto odwiedzić to m.in.

Wesołych Świąt!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne lub interesujące? Na napisanie każdego wpisu poświęcam bardzo dużo czasu i pracy. Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Dzięki temu mogę tworzyć kolejne wpisy na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Jarmarki bożonarodzeniowe w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *