...
Jak płacić w Norwegii

Jak płacić w Norwegii? Karta i gotówka w Norwegii

Sylwia

Walutą w Norwegii jest norweska korona (NOK), a jedna korona to sto øre. Gotówka w Norwegii to coraz rzadszy widok, a kraj z każdym rokiem zbliża się do bycia krajem bezgotówkowym. Jak płacić w Norwegii? Czy wziąć do Norwegii gotówkę oraz ile? O tym przeczytasz w tym wpisie.

Czy Norwegia wycofuje gotówkę?

Nie, w Norwegii nadal można płacić gotówką. Jak podaje Norges Bank (bank centralny Norwegii) powodem, dla którego aktualnie nie można wymienić koron norweskich w wielu polskich kantorach, jest to, że norweskie banki stały się bardziej restrykcyjne w kupowaniu ich z zagranicy z powodu ustawy o praniu brudnych pieniędzy.

Obecna sytuacja nie dotyczy tylko Polski, w kantorach wielu krajów nie można wymienić norweskiej korony na lokalną walutę. Taka sama sytuacja ma miejsce również z koroną szwedzką oraz duńską.

Jak płacić w Norwegii

Czy można płacić kartą w Norwegii, czy muszę mieć gotówkę?

Przyjeżdżając turystycznie do Norwegii absolutnie nie trzeba mieć ze sobą duże ilości gotówki. W Norwegii częściej można spotkać miejsca, w których nie można płacić gotówką niż kartą. Płatności kartą są w tym kraju powszechne i dużą część mieszkańców tego kraju nie używa gotówki w ogóle. W Norwegii można płacić polską kartą.

W Norwegii można na miejscu wypłacić symboliczną kwotę gotówki, która może przydać się na campingach (bilon potrzebny jest do wzięcia pryszniców) lub opłat za prywatne, boczne, bardzo lokalne drogi (dotyczy to tylko osób, które będą odwiedzać miejsca bardzo na uboczu). Jeżeli podróżujesz do miast np. do Oslo czy Bergen, gotówka jest zbędna.

Wypłata z bankomatów w Norwegii jest przede wszystkim możliwa w większych miastach, w małych wsiach oraz miasteczkach może być trudniej znaleźć bankomat. Jeżeli wypłacasz w Norwegii pieniądze, zrób to podczas pobytu w większym mieście. Pamiętaj, że będzie to się wiązało z dodatkowymi opłatami.

Więcej praktycznych informacji związanych z podróżowaniem po Norwegii znajdziesz w Norweskim Niezbędniku Podróżniczym. Jest to zbiór bardzo przydatnych informacji, które również pomogą Ci zaoszczędzić podczas Twojej podróży. Zakup Niezbędnika zwróci Ci się na miejscu bardzo szybko.

Podróż do Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • uwielbiam Twojego bloga . korzystalam z trasy wakacyjnej , mam eboki. Slowem czapki z glow za wiedze , za dzielenie sie z nami wiadomosciami , historia tego pieknego kraju. 😘

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *