Oslo jest stolicą Norwegii i jednocześnie największym miastem w tym kraju. Odwiedzając nowe miejsca, fajnie wiedzieć na ich temat trochę więcej. Zwiedzanie jest wtedy bardziej interesujące, a na miasto można spojrzeć z różnych perspektyw. Przygotowałam dla Was garść aktualnych informacji oraz ciekawostki o Oslo.
Ciekawostki o Oslo
- Oslo zostało założone około 1000 roku.
- Poprzednie nazwy Oslo to Kristiania oraz Christiania. Swoją obecną nazwę Oslo nosi dopiero od 1925 roku, a stolicą Norwegii zostało w 1814 roku.
- 22 lipca w centrum Oslo miał miejsce zamach, w wyniku którego śmierć poniosło 8 osób. Był to wybuch bomby, którą podłożył Breivik przed rozpoczęciem zamachu na wyspie Utøya. Do tej pory w centrum miasta znajdują oryginalnie zachowane przedmioty zniszczone w wyniku wybuchów.
- Komunikacja miejska w Oslo obejmuje metro, pociągi, autobusy oraz promy. Od niedawna ciekawostką są elektryczne autobusy, które poruszają się bez kierowców.
- Część polityków chce, aby ścisłe centrum Oslo stało się miejscem wolnym od samochodów.
- Oslo otoczone jest lasami i świetnymi terenami do spacerowania m.in. Nordmarka, Østmarka, Lillomarka. To miasto parków, jezior, rzek, Dzięki położeniu tuż nad Oslofjord w parę chwil, prosto z centrum miasta, możemy znaleźć się na jednej z okolicznych wysp.
- Oslo to również miasto sportów zimowych. Co roku na skoczni narciarskiej można podziwiać mistrzostwa skoczków z całego świata, a amatorzy mogą skorzystać z fajnych tras narciarskich, a nawet saneczkowych.
- W 1952 roku Oslo było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Turystyczne ciekawostki o Oslo
- W budynku ratusza miejskiej przyznawana jest co roku Pokojowa Nagroda Nobla.
- Król Norwegii również jest mieszkańcem Oslo, mieszka w królewskim Pałacu w samym centrum stolicy.
- Za wjazd do miasta trzeba zapłacić. W Oslo i na granicach miasta na dzień 1 stycznia 2019 roku znajdowały się 83 punkty automatycznego poboru opłat. Miasto najtaniej odkrywać komunikacją miejską lub po prostu spacerując po jego zakamarkach.
- Nad miastem czuwa tygrys! A dokładnie jego rzeźba. Na dworcu Jernbanetorget od 2000 roku możemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tym egzotycznym zwierzakiem. Pomnik to prezent na 1000 lecie miasta. Oslo jako Miasto Tygrys funkcjonuje od czasu, gdy Bjørnstjern Bjørnson napisał „Sidste Sang”, w której opisał walkę konia z tygrysem. Dla obecnych mieszkańców ma być to symbol wielu możliwości oraz m.in. szans na rozwój.
- Najsławniejsi mieszkańcy Oslo to Edvard Munch, Henrik Ibsen oraz Gustav Vigeland. W stolicy urodził się również Jo Nesbø.
- W Oslo nie ma lotniska. Najbliższe lotnisko Gardermoen znajduje się 50 km od centrum, a Torp Sandefjord leży 122 km od Oslo.
Oslo w liczbach
- Miasto podzielone jest na 15 dzielnic.
- W drugim kwartale 2019 roku w Oslo mieszkało 685 811 osób. Szacuje się, że w 2040 roku Oslo będzie zamieszkiwało 815 514.
- Najliczniejsza mniejszość narodowa zamieszkująca stolicę to Pakistańczycy (22 830), na drugim miejscu znajdują się Polacy (16 332).
- W 2018 Oslo przeznaczyło na wydatki związane z kulturą średnio 2932 nok na mieszkańca.
- Tylko dwa budynki w Oslo mają powyżej 100 metrów wysokości. Najwyższy budynek to Oslo Plaza, czyli budynek w którym mieście się hotel Radisson (117 metrów). Na drugim miejscu znajduje się Posthuset (112 m).
Chcesz dowiedzieć się więcej się więcej o Oslo i poznać najciekawsze miejsca w mieście? Koniecznie kup mój przewodnik po Oslo i okolicach. Znajdziesz w nim m.in. gotowy weekendowy plan zwiedzania, najciekawsze miejsca w mieście, mnóstwo informacji praktycznych, wiele ciekawych miejsc w bliższych i dalszych okolicach, gotowy plan na weekendową wycieczkę poza Oslo i wiele, wiele więcej. Polecam, to kompendium wiedzy, dla każdego odwiedzającego stolicę Norwegii.
Mi się bardziej podoba Liv i Håkon.