...
helleren

Helleren – domki pod skałą i górzyste okolice

Sylwia

Norwegowie przed laty wybierali jako swoje miejsce zamieszkania dość osobliwe lokalizacje. Farmy odizolowane od świata, do których prowadziły jedynie bardzo trudne i niebezpieczne szlaki. Domy tuż nad przepaściami, osady w wysokich i niebezpiecznych górach albo tuż obok głośnych i wielkich wodospadów. Helleren w południowej części kraju to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc tego typu w Norwegii. Dwa domy wybudowane tuż pod wielką skałą opowiadają historię ludzi, którzy zdecydowali się na życie w otoczeniu gór.

południe Norwegii

Helleren

Helleren (inaczej Hedlaren) to dwa drewniane domy, które zyskały na popularności dzięki swojemu nietypowemu położeniu, pod wielką skałą. Pierwszy raz wspomniano je w literaturze już w 1745 roku, jako jedną z ciekawostek regionu. Mimo ciężkich warunków przez lata w tym miejscu mieszkały całe rodziny. Ostatnią mieszkanką osady była Ingeborg Elisebet Jakobsdatter. W 1909 r. sprzedała prawo użytkowania miejscowej firmie i wyprowadziła się z domu pod skałą. Skąd pomysł na wybudowanie domu w takim miejscu? Góra w naturalny sposób chroniła mieszkańców m.in. przed deszczem. Dachy zabudowań nie były szczególnie mocne, ponieważ za dach służyła właśnie skała nad głowami mieszkańców tego miejsca.

helleren
helleren
helleren

Mimo że Helleren to bezcenny zabytek, jeden z budynków otwarty jest cały czas. Raz na jakiś czas dochodziło tutaj do zniszczeń np. pojawiały się napisy na ścianach, ale odkąd w środku znajduje się Księga Wpisów, zdarzeń jest o wiele mniej.

helleren
helleren norwegia
Helleren z innej perspektywy.

W okolicach znajduje się wiele ciekawych miejsc, można tutaj spędzić bardzo fajny dzień. Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
trekking w okolicy Stavanger
szlak na Falden
drewniane schody Norwegia
elektrownia wodna norweska

Przepiękny widok na Jøssingfjord.

Jøssingfjord norwegia
fiordy na południu Norwegii

Jøssingfjord i II Wojna Światowa

Jøssingfjord trwale zapisał się w historii Norwegii. 16 lutego 1940 roku doszło tutaj do tzw. incydentu Altmark. Brytysjkiemu niszczycielowi udało się uwolnić jeńców z nazistowskiego okrętu Altmark. Odbito 299 żołnierzy i jeszcze tej samej nocy przewieziono ich do Wielkiej Brytanii. Wydarzenia na wodach neutralnej podczas II Wojny Światowej Norwegii było dla nazistów impulsem do przyspieszenia napaści na Norwegię. Dla Hitlera przejęcie brytyjskich jeńców na norweskich wodach było jasnym sygnałem, że Norwegia nie do końca jest neutralna.

Plan podróży po Norwegii
Jossingfjord

Od nazwy tego fiordu i wydarzeń związanych z Altmark powstało określenie „jøssing”. Nazywano tak podczas II WŚ Norwegów przeciwnych nazistom. Osoby sympatyzujące z wrogiem nazywano „quisling”. Jadąc w okolice Helleren po drodze miniemy punkt widokowy, który jest jednocześnie miejscem pamięci o wydarzeniach z 1940 roku.

incydent Altmark

Okolice Stavanger

Okolice Helleren można zwiedzać przez kilka dni. Miejscowe góry kryją wiele klimatycznych wiosek, szczyty z bajecznymi widokami, a wszystko w otoczeniu surowych krajobrazów. W tym miejscu znajdują się największe złoża anortozytu w Europie. Anortozyty tworzą dużą część skorupy księżyca! Obszar należy to Magma Geopark.

Na koniec gorąco zachęcam, aby poświęcić na zwiedzanie tych miejsc więcej czasu niż tylko kilka minut wokół słynnych domków. Helleren to bezcenny zabytek, który jest dobrym pretekstem do tego, aby ruszyć w drogę po okolicznych górach.

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

południe Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy
  • Naoczne połączenie tego co zbudował człowiek – będące czymś malutkim z tym co zbudowała natura.
    To po 1-sze, a po 2-gie, to pewnego rodzaju zazdrość i bycie pod wrażeniem jednocześnie, że prawie cała Norwegia jest w zasięgu Pani weekendowych wypadów.
    Kolejny punkt na mapie Norwegii dopisuję do swej pamięci.

  • Odludzie od ludzi.Domki gdyby były na wynajem, to na tydzień mogły by być.
    Wnętrza w obecnym stanie mało „koselig” czy „hyggelig” (?), a to w tym często depresyjnym pogodowo kraju obowiązkowe. Szczególnie dla pań?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *