...
Halloween w Norwegii

Halloween w Norwegii – czy Norwegowie obchodzą ten dzień?

Sylwia

Do Norwegii przeprowadziłam się trzy dni przed Halloween. Moje myśli krążyły wtedy wokół tego, w którym kartonie są moje ubrania, a w którym utknęły moje ulubione kubki. Tymczasem dzwonek do drzwi, a przed wejściem zgraja dzieci wyglądających trochę komicznie, a trochę strasznie, przywitała mnie głośnym „knask eller knep”, czyli cukierek albo psikus.

Nie wiedziałam, że Halloween w Norwegii obchodzone jest tak hucznie. Cukierka nie miałam, ale najmłodsi sąsiedzi byli na tyle wyrozumiali, że oszczędzili mi nawet psikusa. Jeszcze bardziej zdziwiłam się wychodząc dość późnym wieczorem do sklepu po kolejne opakowanie czegoś do ogarnięcia mojego nowego mieszkania. Domy, balkony, ogródki – wystylizowane jak w horrorze, a po ulicach biegała masa przeszczęśliwych, ale lekko przerażających dzieciaków.

Halloween w Norwegii

Halloween – jak to się zaczęło??

Halloween obchodzi się co roku 31 października. Tak naprawdę dokładne pochodzenie i początek świętowania Halloween nie jest znany. Istnieje wiele teorii, ale większość niepotwierdzonych. Jedne teorie mówią o początkach związanych z chrześcijaństwem, inne o tradycjach staropogańskich. Często piszący o genezie tego dnia powołują się na celtyckie święto, które wiązało się z pożegnaniem jesieni i powitaniem zimy, głównie w krajach północy.

To święto było dawniej wydarzeniem jednocześnie radosnym i smutnym. Ludzie dziękowali za zbiory, cieszyli się na nadchodzący odpoczynek, ale z drugiej strony to właśnie zima zbierała śmiertelne żniwo. Kapłani celtyccy uważali ten dzień za szczególny. Granica pomiędzy światem żywych, a umarłych miała tego dnia zanikać, a umarli odpokutowywać na ziemi swoje grzechy. Palono ogniska, aby odstraszyć złe, zbłądzone dusze, a nawet przebierano się w różne stroje, aby przegonić demony. Halloween łączy się również z chrześcijańskim świętem Wszystkich Świętych obchodzonym 1 listopada.

Halloween w Norwegii
Halloween w Norwegii
Halloween w Norwegii
Halloween w Norwegii
Halloween w Norwegii

Szczególnie hucznie Halloween obchodzą Amerykanie. W 1920 odbyła się w Anoka pierwsza parada z okazji tego dnia i właśnie to miasto nazywane jest światową stolicą Halloween. Samo słowo Halloween to skrót od *All Hallows’Eve*, czyli wigilia Wszystkich Świętych. Mimo dużej popularności, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie zawsze byli przychylnie nastawieni. Organizowano nawet kontr manifestacje i wzywano do bojkotu tego dnia.

Wiele religii potępia to święto, ze względu na jego pogańską etymologię. Tak jest również w Polsce. Kościół Katolicki oficjalnie nawołuje, aby osoby wierzące nie brały udziału w zabawach z okazji Halloween. Uważają, że jest to między innymi czczenie Szatana.

Oslo
Halloween w Norwegii