...
Grefsenkollen

Grefsenkollen – ulubione miejsce na zachód słońca w Oslo

Sylwia

Od czasu do czasu każdego z nas nachodzi ochota na obejrzenie pięknego zachódu słońca. W Oslo nie trudno o dobre miejsce do obserwacji tego, jak nasze słońce zbliża się ku horyzontowi. Jednym z nich jest właśnie Grefsenkollen. Wieczorami możemy spotkać tu wiele osób, które przyszły odpocząć, złapać ostatnie słoneczne promienie, popatrzeć na Oslo i otaczający je Oslofjorden. Jest też kilka innych rzeczy, które przyciąga do Grefsenkollen.

oslo kawiarnia z widokiem

Kawa z widokiem w Oslo

No dobra, który z kawoszy nie miałby ochoty na łyk małej czarnej z takim widokiem?

Grefsenkollen
blog o Norwegii
Oslo blog

Grefsenkollen jest miejscem spotkań mieszkańców stolicy i gości przyjeżdżających zwiedzić Oslo. Dobra kawa, piękny widok, dużo miejsc, w których można się wygodnie rozsiąść. I to przez cały rok. Czy to mroźna zima, czy gorące lato, amatorów widoczków nie brakuje. No bo czego potrzeba więcej? Nic, tylko siedzieć i łapać chwilę, która smakuje dobrze zarówno ze znajomymi, jak i w towarzystwie własnych myśli.

Kawiarnia, a raczej nieduży bar, mieści się tuż obok parkingu. Zaprasza nas do niej spory szyld i drewniane, wiekowe drzwi. Kawa oczywiście nie jest ulubionym trunkiem każdego, ale spokojnie, macie tutaj wybór zarówno innych pysznych napojów, jak i smacznych przekąsek. Przed wizytą koniecznie sprawdź godziny otwarcia, bo zmieniają się dość często. Na zewnątrz znajduje się również duży taras, z którego można podziwiać zachody słońca.

kawiarnia Oslo

Restauracja Grefsenkollen

Ze szczytu Grefsenkollen na Oslo spogląda piękny, drewniany budynek, którego historia zaczęła się już w 1926 roku. Restaurację wybudował browar Ringnes, który nie był zbyt długo gospodarzem tego miejsca. Już w 1930 przekazał piękną restaurację w PREZENCIE miastu Oslo. W czasie wojny oczywiście nazistom nie umknął uwadze i ten teren, a zamiast restauracji stworzono tam stację radiową. Na szczęście opuszczający Norwegię okupanci nie zniszczyli budynków, ale po wojnie dopiero w latach 50 miejsce odzyskało dawne uznanie lokalsów. Od 1960 roku lokal należy do osób prywatnych. Z ciekawostek tylko dodam, że budynek, w którym mieści się restauracja został wybudowany wręcz ekspresowo, bo w tylko 10 miesięcy.

Grefsenkollen

Restauracja znajduje się w pięknych, typowo norweskich, drewnianych i przytulnych wnętrzach. Przed wizytą warto wcześniej zarezerwować stolik, aby uniknąć rozczarowania na miejscu. Organizowane są tutaj również różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, spotkania z autorami, a nawet wycieczki z przewodnikiem po okolicy. Program dostępny na oficjalnej stronie restauracji i baru.

Festival Overoslo

Co roku organizowany jest w tym miejscu znany i lubiany w stolicy Norwegii festival muzyczny OverOslo. Wydarzenie niecodzienne, bo festival z takim widokiem i w takiej lokalizacji nie jest czymś, co zdarza się często. Występuje wiele gwiazd, a bilety zazwyczaj znikają niczym świeże bułeczki.

Oslo widoki

Najszybciej i najsprawniej dojechać w to miejsce po prostu autem. W okolicy znajdują się dwa spore parkingi, z których można ruszyć również w drogę na leśny szlak. Dla lubiących spacery polecam pieszą wycieczkę wzdłuż drogi. Komunikacja miejska niestety wymaga przesiadek. Trasę trzeba sprawdzać na ruter.no, ponieważ opcje przejazdu dość często się zmieniają. Miejscem docelowym powinno być oczywiście Grefsenkollen.

oslo ciekawe miejsca

Grefsenkollen od samego początku swojego istnienia było bardzo popularnym wyborem mieszkańców Oslo. Już przed laty uwielbiały przesiadywać tutaj zakochane pary, osoby robiące sobie przerwę podczas weekendowych wypadów i młodzi ludzie spotykający się ze znajomymi. Mimo upływu lat powodzenie tego miejsca nie maleje, niezmiennie mieszkańcy stolicy Norwegii podziwiają z Grefsenkollen zachody słońca. Od wielu lat i ja od czasu do czasu odwiedzam to wzgórze i z kubkiem gorącej czekolady wpatruję się w otaczający miasto Oslofjorden. Jest tutaj po prostu pięknie!

I jak, zachęciłam Was na małą wycieczkę do kawiarni i restauracji z jednym z lepszych widoków w Oslo? Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo, również do podziwiania zachodu słońca? Koniecznie sprawdź mój przewodnik po Oslo i okolicach. 595 stron inspiracji! Zobacz tutaj.

przewodnik Oslo
Grefsenkollen
blog o oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy
  • Wspaniałe miejsce, potwierdzam.
    Wiem, bo tu pracuję 🙂
    Festiwal OverOslo odbywa się w czerwcu, w okolicach przesilenia letniego. W lipcu restauracja jest nieczynna, otwarty jest tylko bar i taras 🙂
    Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *