...
Gospodarka Norwegii

Gospodarka Norwegii w wirze zmian. Co dalej z koroną norweską, poziomem inflacji, cenami mieszkań?

Sylwia

Norwegia, kraj znany z bogactwa naturalnego i wysokiego standardu życia, stoi przed nowymi wyzwaniami gospodarczymi. W ostatnich miesiącach obserwujemy negatywną dynamikę kursu korony norweskiej wobec głównych walut świata, wysoki poziom inflacji przekraczający cele inflacyjne Norges Banku, wzrost stóp procentowych, co z kolei wpływa na zdolność kredytową konsumentów, oraz spowolnienie na rynku nieruchomości. Jak obecnie wygląda gospodarka Norwegii?

Wpis gościnny autoryzowanego biura księgowego w Norwegii MTA Group.

biuro księgowe w Norwegii

Kurs korony norweskiej – szansa czy problem?

Kurs korony norweskiej spadł do najniższego poziomu od początku lat 2000, co otwiera drzwi dla inwestorów zagranicznych. Niska wartość korony, połączona z potencjalnym spadkiem cen nieruchomości, tworzy atrakcyjne warunki inwestycyjne. Jednak dla mieszkańców Norwegii, szczególnie tych, którzy często podróżują za granicę lub przesyłają pieniądze do rodziny w Polsce, słaba korona stanowi wyzwanie.

Wzrost stóp procentowych – obrona waluty

W odpowiedzi na gospodarcze turbulencje, Norges Banken podnosił stopy procentowe z 2,75% do 4,5% w 2023 roku. Chociaż te działania hamują dalszy spadek wartości korony, to jednak nie odwróciły negatywnego trendu. Analitycy przewidują, że bank centralny będzie wstrzymywał się z obniżaniem stóp do czasu, aż podobne kroki podejmą inne główne banki centralne.

Inflacja – wyzwanie do pokonania

Wysokie stopy procentowe mają za zadanie zahamować inflację, która choć nieco spowolniła, nadal pozostaje na wysokim poziomie. W styczniu 2024 roku inflacja wyniosła +4,7%, z wyraźnym wpływem drożejącej żywności i towarów konsumpcyjnych. Słaby kurs korony norweskiej dodatkowo napędza wzrost cen importowanych produktów.

Perspektywy – jak wrócić na właściwe tory?

W obliczu globalnych kryzysów, małe gospodarki jak Norwegia są szczególnie narażone. Dynamiczne podnoszenie stóp procentowych mogłoby pomóc wzmocnić koronę, ale jednocześnie obciążyłoby gospodarstwa domowe i mogłoby spowolnić gospodarkę. Kluczowe będzie obserwowanie działań banków centralnych w USA i UE. Jeśli inflacja tam spadnie, Norwegia może rozważyć obniżkę stóp, co pozytywnie wpłynęłoby na rynek nieruchomości i ogólną kondycję gospodarki.

Gospodarka w Norwegii

Gospodarka Norwegii – podsumowanie

Gospodarka Norwegii stoi przed wyzwaniami, które wymagają zrównoważonych decyzji politycznych i ekonomicznych. Dalsze działania będą zależeć od globalnej sytuacji ekonomicznej oraz od strategii przyjętych przez główne banki centralne świata. Mimo obecnych trudności, Norwegia posiada silne fundamenty, które mogą pomóc jej szybko wrócić na ścieżkę wzrostu.

Roczne rozliczenie podatkowe w Norwegii

Już od 7 marca, większość mieszkańców Norwegii otrzyma swoje roczne rozliczenia podatkowe. Każdy podatnik w Norwegii ma w obowiązek sprawdzić swoje rozliczenie roczne (Skattemelding) i upewnić się, że zostało poprawnie wypełnione. Ważne, aby osoby posiadające prawa do ulg podatkowych również uwzględniły je w swoim rozliczeniu. Z takich ulg mogą skorzystać między innymi osoby mające w Polsce rodziny (odpis tzw. status pendler), można dokonać odliczenia kosztów kredytu z zagranicy, odpis rodzicielski – można odpisać koszty przedszkola, zajęć dodatkowych w szkole czy też SFO. Aby mieć pewność co do poprawności swojego rozliczenia i aby skorzystać ze wszystkich przysługujących odpisów, warto powierzyć rozliczenie podatku profesjonalistom. Zespół MTA Group zaprasza do kontaktu w celu uzyskania pomocy w uzyskaniu jak najlepszego zwrotu podatkowego.

rozliczenie podatkowe w Norwegii

Zaproszenie do dalszej dyskusji z MTA Group

MTA Group AS założyli Sebastian i Przemek w 2017 roku, korzystając z doświadczenia i wiedzy, które zdobyli przez te lata. Ich pasja i zaangażowanie w obszarze księgowości i finansów przyciągnęły Patrycję, która dołączyła do zespołu i poprzez swoje zaangażowanie stała się także udziałowcem firmy. Obecnie MTA Group biuro z dumą zalicza się do liderów rynku wśród biur obsługujących klienta polskojęzycznego. Zespół MTA Group AS liczy obecnie 25 osób, które codziennie z pasją i zaangażowaniem pomagają swoim klientom w zarządzaniu ich finansami i księgowością.

Zachęcamy do śledzenia bloga autoryzowanego biura księgowego MTA, gdzie znajdą Państwo więcej analiz i informacji na temat finansów, podatków oraz prowadzenia firmy:


Zespół MTA Group

biuro księgowe w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *