...
Gloppedalsura

Gloppedalsura – olbrzymie kamienne osuwisko

Sylwia

O tym, że skały, tak samo, jak fiordy są wizytówką Norwegii, wspominałam wielokrotnie. Podróżując po Norwegii nie sposób zliczyć tuneli wydrążonych w skałach, dróg zbudowanych pomiędzy głazami lub po prostu robiących spore wrażenie najróżniejszych formacji skalnych. W trakcie podróży wiele razy miniemy znak – uwaga spadające kamienie, osuwiska. O jednym z największych osuwisk w Europie przeczytacie poniżej. Gloppedalsura to geologiczna ciekawostka na mapie Krainy Fiordów.

Gloppedalsura w Norwegii

 Gloppedalsura

Zanim odwiedziłam pierwszy raz okolice Gloppedalsura, zdążyłam zobaczyć w Norwegii wiele miejsc, w których zeszła mniejsza lub większa lawina kamieni. Myślałam, że widziałam już naprawdę wiele jeżeli, chodzi o skały w tym kraju. Gdy dotarłam do Gloppedalsura zmieniłam zdanie i nie ukrywam, że to miejsce zrobiło na mnie duże wrażenie.

Wąska droga przecinająca olbrzymie ilości kamieni i głazów mierzących kilka metrów, a to wszystko w kotlinie pomiędzy wysokimi górami. Masa olbrzymich skał, na widok, których jedyne, co przychodzi do głowy to myśl – skąd one się tam wzięły i jak wielki huk musiał towarzyszyć tym osuwiskom?

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Gloppedalsura Norwegia
osuwiska w Norwegii

Skały, które znajdują się w tej dolinie, mają ponad 1200 mln! Są to skały granitowe, które powstały z magmy. Gloppedalsura jest największym kamiennym osuwiskiem w Północnej Europie. 10 000 lat temu topniejący lodowiec odkrył dolinę Gloppedalen tworząc morenę. W wyniku zamrażania i odmrażania powstały osuwiska olbrzymich rozmiarów. Gruz, kamienie i skały stworzyły pokrywę wysokości nawet 100 metrów.

Gloppedalsura
skały w Norwegii
osuwiska w Norwegii

Całość położona jest na terenie unikatowego obszaru Magma Geopark pod patronatem UNESCO. Tutaj stwierdzenie, że jest to krajobraz księżycowy, nabiera dosłownego znaczenia. W tym niezwykłym miejscu znajdują się takie same skały, jak te, które możemy znaleźć na…księżycu! Te niecodziennie spotykane formacje skalne przyciągają geologów z całego świata, którzy prowadzą tutaj swoje badania. Obszar zajmuje powierzchnię około 2329 km²

Magma Geo Park Norwegia
Gloppedalsura
Gloppedalsura
Gloppedalsura

 Historia Gloppedalsura

To niecodzienne miejsce, budziło przed laty w okolicznych mieszkańcach zarówno podziw, jak i strach. Do tego stopnia, że na temat Gloppedalsura powstały nawet legendy. Jedna z nich głosi, że w tym miejscu znajdowała się kiedyś farma. Mieszkańcami farmy mieli być wyjątkowo źli, bezbożni ludzie, którzy nie szanowali nawet świąt Bożego Narodzenia. Natura ukarała ich i osuwiska zniszczyły całą farmę. Wg legendy przez siedem kolejnych lat po tych wydarzeniach słychać było przeraźliwie pianie koguta.

Podczas II Wojny Światowej w 1940 roku doszło tutaj do walk pomiędzy wojskami niemieckimi i norweskimi. Wojska norweskie pod naporem Niemców zostali zepchnięci w Gloppedalsura. W walce życie straciło wielu żołnierzy z wojsk okupanta. Gloppedalsura okazała się twierdzą stworzoną przez naturę.

Gloppedalsura Norwegia

Jak dojechać do Gloppedalsura?

Gloppedalsura znajduje się około 65 km od Stavanger, 13 km od Frafjord. Zwiedzanie tego obszaru nie zajmie jednak zbyt wiele czasu , ponieważ ogranicza się do przejazdu drogą numer 503, a następnie oglądanie okolicy z perspektywy parkingu. To tutaj znajduje się również fajny punkt widokowy na pobliskie jezioro Indra Vinjavatnet, które wraz z otaczającymi go górami tworzy ładny obrazek. Spacerowanie pomiędzy olbrzymimi głazami i po często ruchomych kamieniach jest absolutnie złym pomysłem.

Miłej drogi!

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne, ciekawe? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

podróż do Norwegii
Gloppedalsura osuwisko
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *