Norwegia to kraj nie tylko fiordów, ale również niesamowitych formacji skalny, tysiąca jezior, dzikich lasów i surowych terenów. To właśnie różnorodność krajobrazów jest tym, co wielu odwiedzającym ten kraj, zostaje w pamięci na długo. Poniżej 20 ciekawostek m.in. o norweskich górach, granicach i skałach.
Geografia Norwegii
- Norwegia jest bardzo długim i wąskim krajem. Mierząc długość od południa do północy ma około 1750 km (Polska około 650 km). Dokładna długość kraju różni się w zależności od miejsc, które bierze się pod uwagę podczas pomiarów. Część źródeł podaje, że długość Norwegii to 1790 km, jest ona mierzona od południowej Lista do Kavringen (okolice Vardø).
- W najszerszym miejscu kontynentalna Norwegia mierzy około 430 kilometrów.
- Największy lodowiec w Norwegii to Jostedalsbreen, który jest również największym lodowcem w kontynentalnej części Europy. Zajmuje około 480 km².
- W Norwegii jest aż 239 057 wysp, a największa z nich to Svalbard – 61 022 km2.
- Norwegia ma swoje wulkany. Jeden z nich to Beerenberg ze szczytem Haakon VII znajduje się na wyspie Jan Mayen. I jest to wulkan aktywny. Jego krater wypełnia lodowiec. Ostatnia erupcja z bocznej ściany wulkanu miała miejsce w 1980 roku. Norweskie wulkany znajdują się na wyspach, poza lądową częścią kraju.
- Największe kamienne osuwisko w Północnej Europie to Gloppedalsura na południu kraju. Skały, które znajdują się w tym miejscu, mają ponad 1200 mln lat.
- Najdłuższa rzeka to Glomma , a największe jezioro to Mjøsa. Najgłębsze jezioro w Norwegii i w Europie to Hornindalsvatnet. Ma aż 514 metrów głębokości. W Norwegii zarejestrowanych jest ponad 450 000 jezior.
- Najdłuższy i najgłębszy norweski fiord to Sognefjorden, który mierzy aż 205 km.
- Najwyższa góra to Galdhøpiggen – 2469 m n.p.m.
- Jettegrytene to niecodzienne formacje skalne występujące w wielu miejscach w Norwegii. Te okrągłe „dziury” to marmity, inaczej garnce lodowcowe. Pojawiły się w wyniku eworsji pod lodowcem. Woda z topniejącego lodowca, albo po prostu woda z niego spływająca, tworzyła okrągłe szczeliny, wprawiają w ruch kolisty różne odłamki skał, kamienie. To one stworzyły właśnie takie gładkie, okrągłe cylindry o głębokości nawet 20 metrów.
- Nad jeziorem Lovatnet miały miejsce dwie duże fale tsunami w wyniku oderwania się części góry. ierwsze 15 stycznia 1905 roku. Część góry, około 870 000 ton głazów i kamieni, zeszło z góry Ramnefjellet (1493 m.) prosto do Lovatnet. Wywołało to falę tsunami wysoką na około 40 metrów. Po 31 latach nadeszła kolejna tragedia. 13 września 1936 roku, świtem, o godzinie 5 rano miało miejsce kolejne osuwisko. Tym razem z Ramnefjellet oderwała część góry o powierzchni około miliona m³. Wywołało to jeszcze większą i jeszcze bardziej niszczycielską falę tsunami o wysokości 70 m. Łącznie zginęło 135 osób. Ślady tragedii m.in. pozostałości po domach, wrak statku, można zobaczyć do dzisiaj.
- Nie tylko góry i fiordy, Norwegia to również niesamowite lazurowe plaże. Od tych rajskich różni je tylko temperatura wody, która jest oczywiście dużo niższa. Prawdziwa gratka dla morsów!
- Wodospad Vinnufossen jest wg wielu źródeł jest najwyższym wodospadem nie tylko w Norwegii, ale i w Europie. Również szóstym najwyższym wodospadem na świecie. Wysokość Vinnufossen w zależności od źródła różni się, najczęściej podaje się, że wodospad mierzy około 865 metrów. Nie jest to jednak jeden strumień wody, składa się z kilku spadków przez co, niektórzy nie uznają go za ten najwyższy w Norwegii. Najwyższy pojedynczy spadek wody mierzy 150 metrów.
- Powierzchnia Norwegii to około 385 207 km², a Polski około 312 696 km².
- Rekord zimna zanotowano w Norwegii w Karasjok 1 stycznia 1886 i było to -51,4°. Rekordowo ciepła temperatura została zmierzona 20 czerwca 1970 w Nesbyen, 35,6°.
- Geiranger znajduje się w pobliżu bardzo niestabilnej góry Åkerneset, której zbocze może runąć prosto do fiordu. Zawalenie się 1 miliona m³ skał wywoła falę tsunami, która zniszczy kilka okolicznych miejscowości, w tym Geiranger. Wielkość pęknięcia jest cały czas monitorowana, powiększa się o około 15 cm rocznie. Góry “pilnuje” kilkanaście różnych systemów. Radary, czujniki, urządzenia sejsmiczne, stale pobierane są próbki skał do analizy, a nawet stworzono specjalną stację meteorologiczną. To na pewno jedna z najpilniej strzeżonych gór na świecie. W Stranda tworzone jest centrum ostrzegania i ewakuacji. Mieszkańcy wiosek i osad położonych najbliżej Åkerneset byli ewakuowani już niejednokrotnie.
- Granica lądowa Norwegii ma łącznie około 2564 kilometrów. Norwegia graniczy ze Szwecją (1630 kilometrów), Finlandią (736 kilometrów) oraz Rosją (198 kilometrów).
- Linia brzegowa (wliczając fiordy, zatoki itp) ma łącznie około 102 936 kilometrów. Bez fiordów, zatok szacuje się, że długość wybrzeża wynosi około 2650 kilometrów.
- W najwęższym miejscu lądowa część kraju mierzy tylko 1580 metrów. Najwęższy punkt znajduje się na samym północy Norwegii, w okolicach granicy z Rosją.
- Całkowita powierzchnia leśna zajmowała w 2020 roku około 37% powierzchni kraju.
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne lub interesujące? Na napisanie każdego wpisu poświęcam bardzo dużo czasu, wszystkie zdjęcia, które widzisz, również wykonałam osobiście. Możesz wesprzeć moją pracę stawiając mi wirtualną kawę. Dzięki temu mogę tworzyć kolejne wpisy bez reklam na Kierunek Norwegia. Dziękuję!