...
Gaustatoppen

Gaustatoppen – Norwegia w zasięgu wzroku

Sylwia

Gaustatoppen to moje ulubione miejsce na jednodniową wycieczkę rozpoczynającą się w Oslo. Widoki ze szczytu są bardzo ładne i na pewno są dużą konkurencją dla wielu popularnych w Norwegii szczytów. Na Gausta można wejść kilkoma szlakami, a nawet wjechać na szczyt kolejką wewnątrz góry. Jeżeli macie ochotę pochodzić po górach i znajdujecie się w tych okolicach, koniecznie ruszajcie na Gaustatoppen.

Gaustatoppen
Gaustatoppen
norweskie szlaki

Gaustatoppen

Gaustatoppen znajduje się 1883 m n.p.m. i daje tej Gausta tytuł najwyższej góry w regionie Telemark. Co ciekawe, wiele osób uważa właśnie tę górę, za jedną z najpiękniejszych w Norwegii. I nie ma się co dziwić, ponieważ przy sprzyjającej pogodzie jesteśmy w stanie zobaczyć nawet 1/6 Norwegii.

Pierwsza znana nam obecnie wspinaczka na Gausta miała miejsce w 1810 roku. Zdobywcami byli botanik Christen  Smith oraz geolog Jens Esmark. Co ciekawe, wyruszyli z różnych miejsc i nie zdobywali szczytu razem.

Gaustatoppen góra

Szlak na Gaustatoppen

W przypadku tego szczytu do wyboru mamy kilka dróg, a większość szlaków jest bardzo dobrze oznaczonych.

Najpopularniejszy szlak zaczyna się w okolicach sporego płatnego parkingu (koszt 150 nok) i kawiarni Stavsro. Do pokonania mamy w dwie strony 9 km, a wędrówka powinna zająć około 6 godzin + odpoczynek na szczycie. Jest to jedna z najłatwiejszych tras.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych mniej znanych okolicach.

przewodnik po Norwegii
parking Gaustatoppen

Drugą alternatywą jest szlak rozpoczynający się tu obok parkingu przy kolejce Gaustabanen. Z pewnością ta trasa jest trudniejsza od pierwszej. Szlak jest bardziej stromy dlatego zdobycie szczytu wymaga od nas więcej wysiłku, co prawda trasa jest krótsza, ale zdobycie szczytu zajmuje podobny czas. W drogę możemy ruszy również z Rjukan (to już długa wycieczka) lub z punktem początkowym Svineroi lub Selstali.

parking przy Gaustabanen
Gausta

Trasę na Gaustatoppen na pewno utrudnia spora ilość kamieni, na które warto uważać. Większość jest ruchomych dlatego często trzeba skupiać się na każdym kroku podczas trekkingu.

Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen

Po około 3 godzinach jesteśmy już prawie na szczycie, czyli w małym przytulnym schronisku działającym od 1893 roku. Można tutaj coś zjeść, wypić kawę, a nawet nabyć pamiątki z Gausta. W szczycie sezonu sprzedawanych jest nawet 1000 gofrów dziennie. Jadłam, polecam!

Gaustatoppen hytte
Gaustatoppen widoki
blog podróżniczy o Norwegii
Gaustatoppen

Część schodów w okolicach szczytu układana była przez Szerpów z Nepalu.

Szerpowie Norwegia
Szerpowie Nepal

Szczyt znajduje się kawałek za wieżą telekomunikacyjną i jest to z pewnością najtrudniejsza część szlaku po grani. Jeszcze więcej kamieni i jeszcze lepsze widoki.

szczyt Gaustatoppen
Gaustatoppen
Gaustatoppen Norwegia

Kolejka Gaustabanen

Dla tych, którzy niekoniecznie chcą lub mogą zdobywać szczyty na nogach dobra wiadomość – w sezonie letnim kursuje tutaj kolejka górska, wewnątrz góry. Historia kolejki rozpoczęła się w 1953 roku, kiedy to zaczęto rozważać jej budowę. Gaustabanen miała dawać przede wszystkim możliwość cieszenia się widokami każdemu. Starszym, młodszym, niepełnosprawnym. Po 6 latach w 1959 otworzono niesamowitą kolej wydrążoną w górze, ale trafiła ona w ręce NATO. Był to okres zimnej wojny i turystyka zeszła na drugi plan.

Kolejka kursuje regularnie dopiero od 2010 roku.

Kolejka zabiera nas najpierw na wysokość 850 metrów, następnie przesiadka do następnego wagonu. Podczas drugiej części podróży pokonujemy 1040 metrów z nachylenie 39 ° i  docieramy prawie na sam szczyt góry.  Podróż trwa zaledwie 15 minut, a jednocześnie w górę mogą podróżować maksymalnie 24 osoby.

kolejka na Gaustatoppen

Okolice Gaustatoppen:

okolice Gaustatoppen
okolice Gaustatoppen

Informacje praktyczne o Gaustatoppen

  • Zabierzcie ze sobą ciepłe i przeciwdeszczowe ubrania, czapkę oraz rękawiczki, ponieważ pogoda na Gaustatoppen jest bardzo zmienna. W wyższych partiach góry często wieje mocny wiatr.
  • Dobre buty na tej trasie są niezbędne.
  • Dookoła Gaustatoppen w okolicach asfaltowej drogi znajduje się dużo pięknych miejsc, w których można rozstawić namiot. Jeżeli nie chcecie płacić za parking to po drodze również znajdziecie miejsca, w których możecie zostawić auto. Pamiętajcie zawsze o bezpieczeństwie.
  • Gaustatoppen rocznie odwiedza około 100 00 osób.
  • W zimie szczyt zdobywać powinny tylko osoby doświadczone w zimowych trekkingach. W okolicach znajdują się popularne stoki narciarskie oraz przytulne domki do wynajęcia.

A po zdobyciu szczytu czas na wycieczkę po Rjukan >>>

Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

blog o życiu w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
3 komentarzy
  • Dziękuję Ci bardzo za inspirację i wskazanie niesamowitych miejsc Norwegii!
    Wraz z przyjaciółmi wspięliśmy się na Gaustatoppen, przeszliśmy Kanion w Drammen i odnależliśmy ukryty wodospad idąc za szumem wody!

  • Bardzo fajne miejsce, szczerze polecam, widoki niesamowite! Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę na dość dużą nieścisłość w tekście „…Kolejka zabiera nas najpierw na wysokość 850 metrów, następnie przesiadka do następnego wagonu…” Pierwsza kolejka nie zabiera nas na żadną wysokość, wjeżdża po prostu w głąb góry, jedzie cały czas poziomo, dopiero na stacji przesiadamy się do drugiej kolejki która bardzo stromo wiezie nas do góry. Wycieczka nie tania (2 osoby dorosłe plus dziecko 6 lat to koszt ponad 500 PLN ) ale wrażenia są niesamowite i warte tej ceny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *