...
Fredrikstad

Fredrikstad – klimatyczne stare miasto i fortyfikacje

Sylwia

Południe Norwegii jest przez wiele osób pomijane w planach podróży po tym kraju. Z jednej strony nie ma się co dziwić, imponujące fiordy, wysokie wodospady i góry przyciągają jak magnes. Z drugiej strony południe Norwegii skrywa sporo ciekawych zakamarków o niepowtarzalnym klimacie. Jest tutaj również kilka ciekawych miast, jak np. leżące 40 km od granicy ze Szwecją, Fredrikstad. 

Fredrikstad
Fredrikstad

Historia Fredrikstad

Fredrikstad zostało założone około 1567 przez Króla Fryderyka II Oldenburga. Jego pomnik do dzisiaj znajduje się w centrum starego miasta. Miasto do dzisiaj słynie ze swoich zabytkowych fortyfikacji wybudowanych w XVII, aby chronić Fredrikstad przed Szwedami. Do dzisiaj możemy podziwiać te zachowane w niesamowicie dobrym stanie fortyfikacje.

Fredrikstad to również miasto jednogo najsłynniejszych odkrywców. Urodził się tutaj norweski badacz, który jako pierwszy zdobył biegun południowy – Roald Amundsen.

Fredrikstad

W drugim kwartale roku 2019 Fredrikstad zamieszkiwalo 82 206 osób. Największa mniejszość narodowa to osoby z Iraku 2286 osób, na drugim miejscu znajdują się Polacy – 1444 osoby. W 2017 roku Fredrikstad wygrało konkurs i zostało najbardziej atrakcyjnym miastem w Norwegii.

stare miasto

Przewodnik po Fredrikstad

Wizytę we Fredrikstad najlepiej zacząć od spaceru po starej części miasta, czyli Gamlebyen. Znajduje się tutaj sporo niesamowicie klimatycznych sklepów z antykami. Można upolować tu najróżniejsze cuda i cudeńka, często w okazyjnych, jak na Norwegię, cenach. W weekendy w centrum dodatkowo odbywa się pchli targ, na którym mamy jeszcze większy wybór bibelotów z poprzednich epok.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Fredrikstad stare miasto
Fredrikstad antykwariaty
Fredrikstad antykwariaty
ładne szyldy sklepowe

Stare miasto składa się zabytkowych drewnianych domów, przyjemnych uliczek, kilku restauracji i sklepów. Tak naprawdę spokojnie na Starym Mieście można spędzić połowę dnia spacerując po murach dawnych fortyfikacji. Miejsc, w których można odpocząć z widokiem na drugą część miasta nie brakuje.

W trakcie spaceru, co ciekawsi historii tego miasta, powinni wstąpić do Muzeum Fredrikstad, a pasjonatom kolejnictwa polecam wizytę w Gamlebyen Modelljerbanesenter. Jest to podobno największa wystawa modeli pociągów w całej Skandynawii.

Gamlebyen

Darmowy rejs w Fredrikstad

Kiedy skończymy spacerować po Starym Mieście czas na fajną darmową atrakcję. We Fredrikstad mamy możliwość skorzystania z darmowych promów po rzece Glomma. W ten sposób możemy pływać z miejsca na miejsce i zwiedzić sporą część tego miasta. Warto odwiedzić m.in. fort Isegran, centrum miasta z wieloma fajnymi restauracjami, Kråkerøy. Płynąc promem do Gressvik ze Starego Miasta zafundujemy sobie ponad godzinną wycieczkę po tym mieście. Więcej na temat promów m.in. aktualny rozkład znajduje się na oficjalnej stronie miasta.

promy we Fredrikstad
promy we Fredrikstad

To jak, przekonałam Was, że na południu Norwegii również da się nie nudzić??

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Fredrikstad
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *