...
Flåm atrakcje

Flåm i Aurland – co zobaczyć?

Sylwia

Aurland to jedna z najbardziej urokliwych gmin w Norwegii. Leży w okolicach odnóg najdłuższego fiordu w Norwegii, czyli Sognefjorden. Wysokie góry, zapierające dech w piersiach widoki, dużo zieleni i miejsc wartych zobaczenia – tak w skrócie można opisać Aurland. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w tej części kraju jest natomiast małe malowniczo położone Flåm. Te okolice to niewątpliwie jedna z perełek tej części Norwegii. A co zobaczyć? Zapraszam na mój mini przewodnik po tej malowniczej gminie Aurland.

góry Norwegia

Co zobaczyć we Flåm?

Aurland najbardziej znane jest z małej, bardzo turystycznej miejscowości Flåm. Mieszka tam tylko 350 osób, ale rocznie przed pandemią to miejsce odwiedzało nawet ponad milion turystów. Co przyciąga w to miejsce? Przede wszystkim przypływa tutaj wiele ogromnych wycieczkowców. W 2018 roku było ich około 160.

Atrakcji w samym miasteczku nie brakuje, warto wybrać się np. na spacer po kamiennych schodach wprost pod wodospad Brekkefossen, odwiedzić drewniany zabytkowy kościół oraz wybrać się na długi spacer, zwłaszcza po marinie.

Wybierasz się do Flåm lub Aurland? Więcej ciekawych miejsc w tych okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Vestland) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. W pierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Flåm
Flåm
Flåm

Główne atrakcje Flåm

Rejs po Nærøyfjorden

Rejs po Nærøyfjorden to świetne przeżycie. Obserwowanie wysokich gór z perspektywy statku robi ogromne wrażenie. Tej atrakcji poświęciłam osobny post, więc jeżeli chcecie znać szczegóły zapraszam Was tutaj. We wpisie oprócz wielu zdjęć znajdziecie informacje praktyczne, czyli ceny, wskazówki, trasę. Moim zdaniem to atrakcja warta każdych pieniędzy, a wspomnienia z takiej wyprawy są bezcenne.

Norwegia fiordy
Norwegia co zobaczyć
fiordy Bergen
rejs po fiordach
blog o życiu w Norwegii

Flåmsbana

Drugą najpopularniejszą atrakcją w tych okolicach jest znana na całym świecie podróż kolejką Flåmsbana. Trasa ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród. Nazywana jest przez wielu nawet najpiękniejszą trasą kolejową na świecie. Tym, co wiemy na pewno to to, że jest to najbardziej stroma trasa kolejowa w Europie. Siedząc w jednym ciemnozielonych wagoników, widzimy za oknem wodospady, pastwiska, tunele, wysokie góry, bujne lasy. Szczegółów o Flåmsbana możecie dowiedzieć się czytając ten wpis.