Aurland to jedna z najbardziej urokliwych gmin w Norwegii. Leży w okolicach odnóg najdłuższego fiordu w Norwegii, czyli Sognefjorden. Wysokie góry, zapierające dech w piersiach widoki, dużo zieleni i miejsc wartych zobaczenia – tak w skrócie można opisać Aurland. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w tej części kraju jest natomiast małe malowniczo położone Flåm. Te okolice to niewątpliwie jedna z perełek tej części Norwegii. A co zobaczyć? Zapraszam na mój mini przewodnik po tej malowniczej gminie Aurland.
Co zobaczyć we Flåm?
Aurland najbardziej znane jest z małej, bardzo turystycznej miejscowości Flåm. Mieszka tam tylko 350 osób, ale rocznie przed pandemią to miejsce odwiedzało nawet ponad milion turystów. Co przyciąga w to miejsce? Przede wszystkim przypływa tutaj wiele ogromnych wycieczkowców. W 2018 roku było ich około 160.
Atrakcji w samym miasteczku nie brakuje, warto wybrać się np. na spacer po kamiennych schodach wprost pod wodospad Brekkefossen, odwiedzić drewniany zabytkowy kościół oraz wybrać się na długi spacer, zwłaszcza po marinie.
Wybierasz się do Flåm lub Aurland? Więcej ciekawych miejsc w tych okolicach (bliższych i dalszych oraz całym regionie Vestland) znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. W pierwszej części przewodnika po Norwegii znajdziesz opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca, również w tych okolicach.
Główne atrakcje Flåm
Rejs po Nærøyfjorden
Rejs po Nærøyfjorden to świetne przeżycie. Obserwowanie wysokich gór z perspektywy statku robi ogromne wrażenie. Tej atrakcji poświęciłam osobny post, więc jeżeli chcecie znać szczegóły zapraszam Was tutaj. We wpisie oprócz wielu zdjęć znajdziecie informacje praktyczne, czyli ceny, wskazówki, trasę. Moim zdaniem to atrakcja warta każdych pieniędzy, a wspomnienia z takiej wyprawy są bezcenne.
Flåmsbana
Drugą najpopularniejszą atrakcją w tych okolicach jest znana na całym świecie podróż kolejką Flåmsbana. Trasa ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród. Nazywana jest przez wielu nawet najpiękniejszą trasą kolejową na świecie. Tym, co wiemy na pewno to to, że jest to najbardziej stroma trasa kolejowa w Europie. Siedząc w jednym ciemnozielonych wagoników, widzimy za oknem wodospady, pastwiska, tunele, wysokie góry, bujne lasy. Szczegółów o Flåmsbana możecie dowiedzieć się czytając ten wpis.
Co zobaczyć w Aurland?
Miejscowość Aurland jest świetną bazą wypadową i będąc w okolicy warto skorzystać z noclegu akurat w tej miejscowości. W Aurland jest jest dużo mniej turystów niż we Flåm, jest spokojniej, a przede wszystkim widoki są tutaj nieziemskie. Za każdym razem, gdy odwiedzam te okolice, wybieram nocleg w tej miejscowości. Jest tutaj supermarket, można stąd wybrać się również w rejs po fiordach, nacieszyć oczy jednymi z najpiękniejszych w Norwegii widokami.
Punkt widokowy Stegastein
Punkt widokowy Stegastein znajduje się w miejscowości Aurland. Jest to niebanalna, częściowo drewniana, platforma widokowa zakończona przeszkloną ścianką. Stegastein znajduje się 650 metrów nad wodą (ziemia znajduje się dużo bliżej). Można stąd zobaczyć miejscowość Aurland i popatrzeć na naprawdę imponujący Aurlandsfjorden. Polecam wybrać się w to miejsce z samego rana lub wieczorem. Słońce daje wtedy najpiękniejsze przedstawienie, a szansa na małą ilość innych podziwiających widoki jest dużo większa.
Na Stegastein byłam już wielokrotnie. Punkt widokowy oraz kręta droga do niego prowadząca robią absolutnie za każdym razem spore wrażenie. Zachód słońca w tym miejscu to po prostu coś czego się nie zapomina.
Droga Śnieżna
Ze Stegastein możemy ruszyć w dalszą podróż tzw. Drogą Śnieżną (Snøvegen lub Aurlandsvegen) z Aurland do Lærdal. Jest to malownicza górska trasa, która osiąga wysokość nawet 1300 metrów n.p.m. Skąd nazwa tej otwartej w 1967 roku drogi? Przez większą część roku leży tutaj śnieg, a przejazd odbywa się pomiędzy wysokimi zaspami śniegu.
Droga Śnieżna to surowe górskie krajobrazy, śnieg (przez kilka tygodni po otwarciu), zamarznięte jeziora, potem piękne lasy. Krajobraz zmienia się co chwilę, co sprawia, że podróż to dużo zachwytów na całej trasie. Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych z małymi parkingami. Trasę do Lærdal można pokonać równiez w innym sposób, wybierając drogę przez najdłuższy tunel drogowy na świecie – Lærdalstunnelen.
Okolice Flåm – Undredal
A jeżeli już jesteśmy w klimacie uroczych wsi i miast, to muszę wspomnieć o Undredal. Po drugiej stronie fiordu leży mała wioska nazywana kozią. Już przy wjeździe do Undredal możecie trafić na pasące się w wielu miejscach kozy. To mała odmiana po wszechobecnych owieczkach.
W centrum miasteczka dumnie przypomina o kozim zachwycie pomnik symbolu tego miejsca, czyli kozy. Undredal słynie z pysznego koziego sera. Spróbujcie go koniecznie, bez tego wizyta tutaj nie będzie satysfakcjonująca.
W Undredal znajduje się również najmniejszy, będący w użyciu, stavkirke w całej Skandynawii. Undredal stavkirke został wybudowany w 1147 roku. Mieści około 40 osób, a jego ściany zdobią niesamowite malunki przedstawiające m.in. mityczne zwierzęta.
Noclegi we Flåm i okolicach
Przede wszystkim wybierając się do Flåm i w okolice, trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem nocleg. W sezonie letnim najlepsze lub budżetowe noclegi znikają po prostu błyskawicznie. To małe miejscowości, w których ilość miejsc noclegów jest ograniczona, a ilość odwiedzających duża. Poniżej miejsca, które polecam:
- Winjum (rezerwacja tutaj) – proste chatki, opcja budżetowa, super widoki lub mieszkania w wyższym standardzie
- Brekke Hostel (rezerwacja tutaj) – opcja budżetowa we Flåm
- Flåm Marina (rezerwacja tutaj) – bardzo fajna lokalizacja, wyższy standard, możliwość zakupu ze śniadaniem
- Flåmsbrygga Hotel (rezerwacja) – hotel w samym centrum, śniadania
Aurland ma tyle przepięknych zakątków, że mogłabym pisać o tym regionie i pisać. O każdym z wymienionych miejsc mogłabym napisać również oddzielny post, bo i ciekawych historii tutaj nie brakuje. Nie chcąc jednak zasypywać Was nadmiarem informacji dodam tylko, że wracam w te okolice kilka razy w roku. Zwiedzając Norwegię nie warto pomijać tych okolic. Fiordy jak z najpiękniejszej bajki czekają.
Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.
Świetne zdjęcia i wyczerpujące informacje, dzięki nim będę wiedziała gdzie się ruszyć, żeby zobaczyć te cuda ze zdjęć 😀
Zastanawiam sie czy Flåm w dlugi majowy weekend to dobry pomysl… mamy namiot, dwojke dzieci i niechec do tlumow 😀 ale za to ogromna chec odwiedzenia tego miejsca 🙂
ps swietny wpis i urokliwe zdjecia 🙂
ps.2 przepraszam za brak polskich znakow, pisze z biura ze wschodu Norwegii 😉
Jeżeli niskie temperatury w nocy nie są dla Was problemem to moim zdaniem jest to dobry pomysł. Na pewno w dni wolne ilość ludzi będzie większa, ale wystarczy ruszyć na szlak trochę wcześniej. Udanej majówki!
Czyli postanowione 🙂 Niskie temperatury to zaden problem a na szlaki zawsze wyruszamy raniutko 🙂 dzieki za podpowiedz 🙂