Ekologia w Norwegii

Ekologia i ochrona środowiska w norweskim wydaniu

Sylwia

Ekologia i ochrona środowiska, tymczasem na zdjęciu piękny zielony las i soczyście czerwony muchomor. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta, wszyscy lubimy zdjęcia żywozielonych i czystych lasów, ale nie wszyscy robimy coś ku temu, aby te lasy pozostały zielone jak najdłużej.

Ochrona środowiska i ekologia w Norwegii to popularny temat i powód wielu ożywionych dyskusji. Z jednej strony Norwegia postrzegana jest jako wzór do naśladowania, z drugiej wytyka się jej zatruwanie środowiska.  Jedno jest pewne – ekologia i natura są tutaj naprawdę ważne.

Informacja

Ekologia w Norwegii opiera się głównie na tym, że sporo się na ten temat mówi oraz pisze. Zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnokrajowych. Co rusz pojawiają się nowe ulotki informacyjne, do skrzynek wrzucane są darmowe gazetki, informacje wywieszane są w blokach, sklepach lub w miejscach składowania odpadów. I o czym piszą w takich broszurach informacyjnych? O wszystkim, co każdy mieszkaniec tego kraju powinien wiedzieć w dziedzinie ochrony środowiska. W jaki sposób sortować śmieci, sporo przykładów, w jakie miejsce powinniśmy pozbywać się niejednoznacznych odpadów np. gdzie wyrzucać stare ubrania, baterie, potłuczone butelki itd.

Po wprowadzeniu do mojego norweskiego mieszkania tuż obok pojemników na śmieci znalazłam sporych rozmiarów broszurkę informacyjną dotyczącą oczywiście sortowania odpadów w danym regionie. Plusem było to, że oprócz języka norweskiego zawarte tam informacje były również po angielsku.

Wybór portali, na których możemy przeczytać o ochronie środowiskach i ekologii również jest w Norwegii ogromny.

ekologia w Norwegii
Worki na śmieci

W 2018 roku wprowadzono na moim osiedlu dodatkowo obowiązkowe oddzielne wyrzucanie resztek jedzenia. Parę dni przed wprowadzeniem przepisów w życie przed drzwiami każdego z mieszkań pojawiły się nowe pojemniki na śmieci oraz zapas worków. I nikt nie musiał za to płacić.

Co ciekawe, worki na część odpadów możemy otrzymać za darmo cały czas. Znajdują się w sklepach, w miejscach, w których stoją kontenery na śmieci, a w mojej gminie nawet w siedzibie urzędu miasta oraz w bibliotekach.Przepisy dotyczące wyrzucania śmieci oraz wspierania ochrony środowiska mogą nieznacznie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania.

Więcej informacji na temat segregacji śmieci w Norwegii tutaj. >>>

Panty

Do ceny większości butelek i puszek doliczana jest opłata tzw. pant. Jest to około 3 koron. Pustą butelkę możemy wrzucić do specjalnej „maszyny” znajdującej się w większości sklepów. I tym sposobem otrzymujemy z powrotem pieniądze, kupon możemy wykorzystać również w danym sklepie lub przekazać na rzecz Czerwonego Krzyża (jest to równoznaczne ze wzięciem udziału w loterii).

To dodatkowa pieniężna motywacja do sortowania śmieci. Co ciekawe, po imprezach butelki znikają bardzo szybko, a w sklepach można spotkać na przykład tłumy nastolatków, którzy zebrane butelki mogą wymienić na ładną sumkę.

Jedzenie

Ekologia w Norwegii jest bardzo mocno związana z tematem marnowania jedzenia. Na całym świecie wyrzucane są koszmarne ilości pożywienia, a wyrzucanie jedzenia to zwiększanie ilości odpadów. I tutaj również Norwegia stawia na edukację, tworząc masę artykułów o tym, jak skutecznie ograniczyć marnowanie jedzenia. Gdy chodziłam na kurs języka norweskiego, bardzo często poruszano ten temat. Nauczyciele włączali filmy edukacyjne, dostawaliśmy sporo ulotek i praktycznych porad.

W sklepach w promocyjnych cenach sprzedawane są produkty z mijającym terminem spożycia. Na opakowaniach znajduje się informacja „best før”, która oznacza, że dany produktu ma najlepsze walory smakowe do tej daty, ale nie jest automatycznie zepsuty po jej przekroczeniu.

W Norwegii funkcjonuje portal Mattvett, na którym możemy znaleźć sporo sposobów na ograniczanie marnowania jedzenia m.in. przepisy na potrawy z „resztek”.

Elektrownie wodne i wiatrowe

Sortowanie śmieci i recykling to bardzo ważna część ekologicznego podejścia do życia, ale jest jeszcze kilka dziedzin, o których warto pamiętać. M.in. wytwarzanie energii. I tutaj Norwegia jest naprawdę przykładem kraju, który w niemal 100% wykorzystuje warunki geograficzne i produkuje w większości zieloną energię. Obecnie aż 94,3% energii pochodzi z 1609 elektrowni wodnych, a 3,4% z 33 elektrowni wiatrowych.

Norwegia posiada również sporych rozmiarów „magazyny energii”, co zapewnia jej bezpieczeństwo w przypadku kryzysu na rynku energetycznym. Połowa ze zmagazynowanej energii w Europie należy właśnie do Norwegii. Najwięcej energii produkowanej jest w okresie roztopów i zwiększonych opadów. W okresie letnim produkcja energii znacznie spada.

Mimo rozbudowanej sieci elektrowni Norwegia cały czas przeznacza znaczne sumy pieniędzy na rozbudowę oraz modernizację tych ośrodków.

Z energii wyprodukowanej w Norwegii korzysta również Polska.

ochrona środowiska w Norwegii
Samochody elektryczne

Samochody elektryczne to na pewno konik Norwegów. Na ulicach z roku na rok można zaobserwować wzrost ilości samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. W 2018 zarejestrowanych było ponad 200 000 samochodów elektrycznych oraz około 100 000 hybryd. Dla porównania w roku 2014 było to 42 000 elektryków i tylko 2400 hybryd. Najpopularniejszym samochodem elektrycznym jest Nissan Leaf. Popularne są również Tesle, które spotyka się tutaj na każdym kroku.

Norwegowie robią, co mogą, aby mieszkańcy tego kraju zrezygnowali z diesla (46% wszystkich pojazdów) i benzyny (39%). Kuszą przede wszystkim przywileje. Właściciele samochodów elektrycznych nie płacą wielu opłat za bramki wjazdowe do miast. Jeżeli w samochodzie podróżują dwie osoby, mogą korzystać z bus passów. Korzystne dla Norwegów są również ceny tych samochodów. Ekologia w Norwegii również jest tu czynnikiem sprzyjającym świadomym zakupom.

W Norwegii funkcjonuje bardzo rozbudowana sieć ładowarek do samochodów elektrycznych. Praktycznie na każdym kroku znajdują się stacje, w których możemy podładować elbil (z norweskiego samochód elektryczny). Obecnie stacji ładowania jest około 11 000.

Ciekawostki
  • Istnieje aplikacja „Min renovasjon”, z której możemy dowiedzieć się m.in. kiedy i jakie odpady będą odbierane z naszego domu.
  • Mimo iż Norwegia jest krajem drogim, to mieszkając w Oslo płacę dokładnie takie same rachunki za prąd jak w Gdyni.
  • Większość samochodów elektrycznych ma w Norwegii rejestrację zaczynającą się na EL.
  • Firmy w Norwegii mają obowiązek informowania o własnych działaniach związanych ze środowiskiem i ich wpływie na środowisko. Informacje musza być zawarte w  raportach rocznych lub rocznym sprawozdaniu finansowym.
  • W 1992 r. dołączono do norweskiej konstytucji klauzulę dotyczącą ochrony środowiska.

Co może zdziwić w Norwegi? Sprawdź! >>>>

I tak na koniec. Mnie też nie zawsze się chce. Bo kontener na plastik jest na drugim końcu osiedla, żeby wyrzucić szkło muszę przejść się również spory kawałek. Dużo wymówek, ale zawsze wtedy mam przed oczami moją sąsiadkę. Bardzo wiekową, trochę już niestety schorowaną. W każdym razie często widzę, jak ta kobieta o lasce, wolnym krokiem idzie z dwoma plastikowymi butelkami do specjalnego pojemnika. Jak rusza na wyprawę, żeby wyrzucić w odpowiednie miejsce szkło. I wtedy wymówki mijają w mgnieniu oka. Ode mnie też zależy jak ta nasza piękna ziemia będzie wyglądała za kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy, kropla drąży skałę, dobre nawyki jednej osoby naprawdę mają moc. Niech ekologia w Norwegii będzie dla nas dobrym przykładem. Absolutnie nie idealnym, ale na pewno dobrym.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

blog o Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *