...
Edvard Grieg

Edvard Grieg – najsłynniejszy norweski kompozytor

Sylwia

Gdybym jednym utworem miała opisać norweską naturę, zwłaszcza taką w letnim wydaniu, pełną zieleni, wielkich wodospadów i kolorowych kwiatów, bez chwili zawahania wybrałabym utwór Edvarda Griega Morgenstemning i ørkenen (znany jako „Morning Mood”). Ten jeden z najbardziej popularnych na świecie Norwegów na zawsze zapisał się w pamięci wielu osób. Tworzył niezwykłą ponadczasową muzykę, inspirowaną Norwegią i naturą, pełną delikatności i magii.

Edvard Grieg – historia

Edvard Grieg urodził się w dość zamożnej rodzinie w 1843 roku w Bergen, miał czwórkę rodzeństwa. Od najmłodszych lat wykazywał ogromne zainteresowanie muzyką oraz talent, który wspierała m.in. jego Matka, ucząc go gry na fortepianie. Już jako 9-latek tworzył własne utwory. Jego rodzina miała również dużo wspólnego z muzyką – jego wujkiem był skrzypek Ole Bull. To właśnie on wpłynął na to, jak potoczyły się losy młodego Griega. Gdy Ole Bull usłyszał jak gra Edvard Grieg, przekonał jego rodziców, że chłopiec musi wyjechać do najlepszej w tamtym czasie szkoły, czyli do konserwatorium muzycznego w Lipsku. Studiował tam do 1862 roku poznając najwybitniejsza dzieła m.in. Mozarta, Beethovena, czy Wagnera.

Następnie Grieg przeniósł się do Kopenhagi, tam w 1867 roku ożenił się ze swoją kuzynką Nina Hagerup. Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu rodziny muzyka była przeprowadzka do Oslo (wtedy Kristiania). Pełnił tam m.in. funkcję kierownika Towarzystwa Filharmonicznego , koncertował. Niestety doszło wtedy do największej tragedii w życiu Griega, ich jedyna córka, urodzona w 1868 roku, zmarła na zapalenie opon mózgowych.

W 1885 roku Edvard i Nina Grieg po wielu życiowych perturbacjach przenieśli się do swojej willi w Troldhaugen w Bergen. W Norwegii spędzał zazwyczaj lato, a jesienią koncertował na całym świecie.

Muzyka

Muzyka Griega była połączeniem muzyki romantycznej z muzyką norweską. Sam Grieg oprócz tego, że był kompozytorem był również pianistą i dyrygentem. Już za życia doczekał się międzynarodowej sławy i uznania. Edvard Grieg odgrywał również istotną rolą w kształtowaniu patriotyzmu w Norwegii. Najpopularniejsze dzieła muzyka to m.in.:

  • Muzyka okolicznościowa do dramatu Ibsena „Peer Gynt” (Morning Mood, In the Hall of the Mountain King, Solveig’s Song) oraz muzyka do innych dzieł Ibsena.
  •  II Suita Peer Gynt 
  • Suita Z czasów Holberga na orkiestrę smyczkową.
  • Muzyka do dramatu Sigurd Jorsalfar.

Grieg mimo swojej choroby (miał tylko jedno płuco) prowadził bardzo intensywne życie wypełnione festiwalami, spotkaniami i obowiązkami. W 1907 w wyniku bardzo złego samopoczucia trafił do szpitala w Bergen. 4 września 1907 roku zmarł w wieku 64 lat, a powodem jego śmierci było chroniczne wyczerpanie.

https://www.youtube.com/watch?v=wCEzh3MwILY
Muzeum Troldhaugen

Historię życia Edvarda Griega można dokładnie poznać w Edvard Grieg Museum Troldhaugen. Obiekt składa się z willi z 1885 roku, w której muzyk wraz ze swoją żoną spędził ostatnie 22 lata życia. Jest to przepiękny dom na wzgórzu z widokiem wręcz idealnie stworzonym dla artystycznych dusz.

Edvard Grieg dom
Edvard Grieg muzeum
Edvard Grieg willa
Edvard Grieg muzeum

Oprócz domu Griega odwiedzający mogą zobaczyć chatkę, w której najczęściej tworzył muzyk. Był to mały, drewniany domek z widokiem na zatokę Nordåsvannet, w którym artysta mógł w ciszy skupić się na swojej pracy. Zerkając do środka, przez przeszklone drzwi można zobaczyć wystrój wnętrza, w którym tworzył Grieg. Znajdują się tam meble, ozdoby i rzeczy osobiste artysty.

Zarezerwuj najlepszy nocleg w Bergen:



Booking.com

Edvard Grieg chatka
widok Edvard Grieg
Widok z chatki.

Obecnie odwiedzający muzeum mogą zobaczyć również Troldsalen, czyli nowoczesną idealnie komponującą się z otoczeniem, salę koncertową.

Mini przewodnik po Bergen >>>

Troldsalen

Grieg został pochowany w 1907 roku na terenie swojej posiadłości i obecnego muzeum. Grób znajduje się w lesie, w skale, z widokiem na Nordåsvannet. Miejsce pochówku Edvard Grieg miał wskazać swojemu przyjacielowi podczas jednego z zachodów słońca.

„Tutaj odpocznę na zawsze”

Edvard Grieg
grób Edvarda Griega
Edvard Grieg

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
2 komentarzy
  • Baaardzo dziękuję Ci za ten wpis – odwiedziłam kilka lat temu to muzeum i udało mi się być również na krótkim koncercie w tej niezwykłej sali koncertowej z widokiem za sceną na fiord. Jak tam jest pięknie! Potem czytałam serie książek „Siedem sióstr” – to fikcja ale fajnie jest wpleciona historia Griega i tego miejsca. Jak ja Ci dziękuję za te filmy – oglądam sobie i jakbym tam była. I odrazu lepiej 🙂 Pozdrawiam Ciebie i Norwegię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *