...
dzień Świętej Łucji

Luciadagen, czyli Dzień Świętej Łucji w Norwegii

Sylwia

Dzień Świętej Łucji w Norwegii przypada co roku 13 grudnia. Jest to ważne i piękne święto, które obchodzone jest w szkołach, przedszkolach oraz wielu norweskich domach. Kim była Święta Łucja, dlaczego Luciadagen jest tak hucznie obchodzonym świętem nad fiordami oraz jak wyglądają obchody tego święta – tego wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Święta Łucja w Norwegii

Święta Łucja, męczennica z Syrakuz, podczas pielgrzymki do grobu świętej Agaty w Katanii (w intencji zdrowia swojej matki) doświadczyła wizji, w której święta Agata przepowiedziała jej męczeńską śmierć. Po powrocie do domu Łucja zrezygnowała z zaaranżowanego małżeństwa i przyjęła śluby czystości. Niedoszły mąż zemścił się i w czasie, gdy chrześcijanie za panowania cesarza Dioklecjana byli prześladowani, doniósł o wierze chrześcijańskiej Łucji. Młodą Łucję pojmano, ale ta nie wyrzekła się swojej wiary, za co była m.in. poddawana torturom.

Jest kilka różnych wersji opisujących to, jaka kara ją za to spotkała. Miała zostać zmuszana do prostytucji, ale cud sprawił, że żaden mężczyzna nie mógł jej dotknąć. Druga wersja wskazuje na to, że Święta Łucją wydłubała sobie oczy, aby się oszpecić, kolejny cud jednak sprawił, że oczy zostały jej przywrócone. Święta miała być również skazana na spalenie na stosie, ale ogień nie zrobił jej krzywdy. Losy Świętej Łucji były niezwykle tragicznie (istnieje wiele wersji opisujących jej męczeństwo), ale ona mimo wszystko wciąż trwała w swojej wierze. Według niektórych źródeł umarła, mając w ręku płonącą lampą i właśnie dlatego otrzymała imię Lucia (z łac. lucius, oznacza świetlista).

Dzień Świętej Łucji w Norwegii

Święta Łucja jest patronką osób cierpiących na choroby oczu, osób ociemniałych oraz m.in. cierpiących na czerwonkę. Obchody Luciadagen większości osób słusznie kojarzą się ze Szwecją, w której ten dzień obchodzi się co roku szczególnie hucznie. Dzień Świętej Łucji w Norwegii świętuje się od około XX wieku, głównie w szkołach oraz przedszkolach.

W Skandynawii Dzień Świętej Łucji miesza się ze starą nordycką tradycją Lussinatt i ma korzenie pogańskie. To właśnie 13 grudnia przypadała najdłuższa i najmroczniejsza noc w całym roku, podczas której dobro i zło walczyło o to, kto będzie rządził światem. Lussinatten rozpoczynała intensywny okres świątecznych prac i przygotować, a Lussi miała zadbać o to, aby wszystkie prace przebiegły zgodnie z planem. Z postacią Lussi wiąże się wiele mrocznych, ale i bardzo ciekawych legend. Była to kobieta, która była postrzegana m.in. jako bardzo niebezpieczna, wzbudzająca strach szczególnie w dzieciach, ale i w dorosłych. Lussinatten miała również rozpoczynać według legend najbardziej mroczny, ciemny i straszny okres w całym roku.

Norweskie obchody Luciadagen obecnie

Lucidagen nazywane jest również świętem Światła. Ten dzień w większości szkół, przedszkoli, ale również w wielu innych miejscach rozpoczyna się od uroczystego i bardzo klimatycznego pochodu. Osoby ubrane w białe szaty podczas procesji przy zgaszonych światłach śpiewają pieśń „Santa Lucia”. Pochód z okazji Luciadgen prowadzi Luciabrud, na której głowie znajduje się wianek ze świecami, jest to symbol Świętej Łucji niosącej światło w czasie tych „ciemnych dni”. Tradycyjnie powinna to być jasnowłosa dziewczyna. Chłopcy lub młodzi mężczyźni podczas pochodu mają na głowach kapelusze przyozdobione gwiazdami. W wielu miastach i miasteczkach odbywają się również niezwykle klimatyczne koncerty z okazji tego święta.

 Aromatyczne lussekatter to kolejny tradycyjny element tego dnia. Są to kardamonowe bułki z szafranem (szafran symbolizuje światło i słońce) oraz rodzynkami. Nietypowy spiralny kształt lussekatter również ma ważne znaczenie, symbolizuje życie i słońce. Wiele osób pije tego dnia tradycyjny gløgg, czyli smaczne grzane wino z pysznymi dodatkami np. rodzynkami, czy migdałami.

Będąc w Norwegii tego dnia, warto sprawdzić wydarzenia organizowane w Twojej okolicy z okazji Luciadagen.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

Dzień Świętej Łucji w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • O tym święcie usłyszałem po raz pierwszy na kursie języka szwedzkiego 🙂 Myślałem, że to święto obchodzą tylko Szwedzi. Dobrze, że wyprowadziłaś mnie teraz z błędu. Jak zawsze świetny wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *