...
Droga Śnieżna

Droga Śnieżna, zachwycające surowe krajobrazy i śnieg

Sylwia

Przejazd samochodem pomiędzy dwoma wysokimi ścianami śniegu, zaraz po tym jak wąska trasa została odśnieżona, a wszystko dookoła to biały puch, to duże marzenie wielu osób. Nie ma co ukrywać, taka przejażdżka budzi emocje, a w Norwegii z końcem maja/początkiem czerwca, jest to możliwe w wielu miejscach. Marzenie o takie wyprawie jest możliwe do zrealizowania m.in. drodze numer 5627, znanej jako Droga Śnieżna.

Droga Śnieżna

 Aurlandsfjellet

 Aurlandsfjellet to jedna z narodowych dróg turystycznych, pomiędzy Lærdal a uroczym miasteczkiem Aurland. Miejsce, w którym rozpocznie się przejażdżkę, moim zdaniem nie gra roli. Podczas podróży z Aurland w stronę Lærdal, jak i odwrotnie, widoki są bardzo ładne. Warto w jedną stronę przejechać trasą górską, a w drugą najdłuższym na świecie, mierzącym 24,5 km, tunelem. Trasa w najwyższym miejscu znajduje się na wysokości 1306 m n.p.m. Mierzący 47 km odcinek drogi został otwarty już w 1967 roku.

Droga Śnieżna zamknięta jest zazwyczaj od października/listopada do końca maja. Przejezdność tej trasy zależy od warunków atmosferycznych.

przewodnik po Norwegii
Snøvegen
jesień nad fiordami
Snøvegen

Droga Śnieżna – galeria zdjęć

Wybierając się na przejażdżkę po Drodze Śnieżnej, większość osób chce zobaczyć dużo śniegu. Tutaj wszystko zależy tylko i wyłącznie od pogody, czasami już w czerwcu tego śniegu jest tylko trochę, czasami wytrzymuje nawet do wakacji, w niektórych miejscach śnieg jest widoczny przez cały rok. Największa szansa na przejechanie przez korytarz pomiędzy wysokimi ścianami jest zaraz po otwarciu drogi, czyli pod koniec maja lub na początku czerwca, później jest to już loteria zależna od pogody.

Droga Śnieżna
Droga Śnieżna
Droga Śnieżna
Droga Śnieżna

Czy gdy nie ma śniegu lub jest go mało warto wybrać się na wycieczkę Drogą Śnieżną? Moim zdaniem oczywiście, że tak. Jechałam tą trasą już wiele razy i zawsze była to bardzo miła przejażdżka. Krajobraz za oknami samochodu zmienia się co jakiś czas. Mija się bardzo surowe górskie tereny, zielone doliny, wodospady. Po drodze jest również kilka punktów widokowych, najpopularniejsze to:

  • Stegastein
  • Flotane
  • Vedahaugane
Stegastein
Stegastein
Widok ze Stegastein

Jądac przez Snøvegen (jedna z norweskiej wersji nazwy trasy) mijamy najróżniejsze krajobrazy i pory roku. Poniżej mały przegląd zdjęć, z różnych miesięcy.

Bezpiecznej drogi!

Będąc w okolicy koniecznie odwiedź te zachwycające miejsca! >>>

snøvegen lærdal
aurlandsfjellet
aurlandsfjellet
aurlandsfjellet
aurlandsfjellet
Droga Śnieżna
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
6 komentarzy
  • Nie widzę tradycyjnych – wbijajanych latem w ziemię koło szosy tyczek wysokości 5–7 m. Czyżby GPSy je wypierały? Zimą końce tyczek wystają nad zaspy i tym sposobem ułatwiają nawigację pługom. Patrząc na nie latem wyobraźnia podpowiada jaki śnieg tam zalegać się może..

  • Płotków koło drogi przed zamieciami w zimie nie stawiają? Tylko tyczki?
    Norwegia w zimie oznacza kolce w oponach, czy zwykłe zimówki są normą?

    • W zimie droga jest zamknięta. Od października listopada, do końcówki maja. Jeżeli chodzi o kolce to już zależy od lokalizacji, w niektórych miejscach faktycznie ani rusz bez kolców. 🙂

  • Śnieżna droga, to jedno z ciekawszych i niesamowicie różnorodnych miejsc w Norwegii. Warto zmęczyć auto i przejechać tą trasą. Widok z platformy robi wrażenie pod warunkiem, ze w pogodę trafimy. Nam się udało.Droga wąska i mijanki trudne ale uprzejmość kierujących wysoka;) Miejsca do zatrzymania są chociaż raczej małe. O wc też się zatroszczono.Stację benzynowa też się znajdzie chociaż jezeli podpowiedzieć mogę, raczej bak w bezpiecznej pełności utrzymujcie i nie zwlekajcie z dotankowaniem po trasach widokowych jadąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *