...
Droga Atlantycka

Droga Atlantycka – Atlanterhavsvegen

Sylwia

Nie sposób wybrać, która trasa w Norwegii jest tą najbardziej malowniczą. Dużo łatwiej za to przychodzi znalezienie tej najpopularniejszej. Droga Atlantycka znana jest na całym świecie, a zdjęcia z trasy podczas sztormów obiegają media w najdalszych zakątkach. Wyspy, góry, woda i liczne punkty widokowe przyciągają co roku tysiące osób, które planując swoją norweską eskapadę chcą na własne oczy przekonać się, jak wygląda to znane miejsce.

Droga Atlantycka

Droga Atlantycka

Atlanterhavsvegen jest jedną z dróg należących do Nasjonale turistveger, czyli najpiękniejszych norweskich tras turystycznych. Odcinek przecinający morze, składający się m.in. z ośmiu mostów i kilku punktów widokowy mierzy około 8 km (cała trasa pomiędzy Kårvåg a Bud to 36 km). Droga Atlantycka to przede wszystkim od 1989 roku ułatwienie dla lokalnej społeczności, ale również olbrzymia atrakcja turystyczna (co roku przyciąga około 300 000 osób).

Droga Atlantycka
Droga Atlantycka
Droga Atlantycka
Droga Atlantycka
punkt widokowy Droga Atlantycka
Droga Atlantycka

Uwagę przyciąga zarówno projekt punktu usługowego na trasie, jak i sam pomost. Wszystko ma kształt fali, co jest oczywistym nawiązaniem do otoczenia tego miejsca. Koszt budowy tego nowoczesnego punktu widokowego wyniósł około 50 mln nok.

Atlantic Ocean Road

Z tego miejsca rozpościera się również świetny widok na najbardziej rozpoznawalny element tej trasy, czyli wysoki most.

Miłośników wędkowania przyciągają w okolice specjalne mosty rybackie, z których można złapać nie jedną rybę. Na moich oczach, podczas ostatniej wyprawy po tych okolicach, małżeństwo zapalonych wędkarzy wyciągało makrelę, za makrelą. W okolicy istnieje możliwość udania się na wędkowanie z miejscowym przewodnikiem.

Plan podróży po Norwegii
Atlantic Ocean Road

Ciekawostki o Drodze Atlantyckiej

  • W 2005 roku Droga Atlantycka została ogłoszona „konstrukcją stulecia” w Norwegii.
  • Budowa drogi trwała 6 lat i przypadła na bardzo wietrzny czas. Osoby pracujące przy powstawaniu trasy musiały zmierzyć się z silnymi sztormami aż 12 razy.
  • W 2007 roku „The Guardian” ogłosił Drogę Atlantycką najpiękniejszą trasą samochodową na świecie.
  • Droga Atlantycka przyciąga nie tylko turystów, ale i marki samochodowe, które wykorzystują trasę do kampanii reklamowych.
  • W czasie sztormów trasa robi największe wrażenie, ale jest również bardzo niebezpieczna. Już podczas silnego wiatru przejazd wymaga jeszcze większej niż zawsze uwagi i ostrożności.
  • Budowa trasy pochłonęła około 122 milionów nok.

Droga Atlantycka w jednych budzi zachwyt w innych duże rozczarowanie. Przejazd trasą nie trwa zbyt długo. Polecam zatrzymać się w kilku miejscach, wyjść na spacer i popatrzeć na drogę oraz okolice z różnych perspektyw. Inna trasa bardzo przypominająca Drogę Atlantycką znajduje się na południu Norwegii, to droga prowadząca do Hvaler (więcej o tym miejscu tutaj).

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

przewodnik po Norwegii
Droga Atlantycka
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *