...
Drøbak

Drøbak – miasto Świętego Mikołaja i przepięknych plaż

Sylwia

Jest takie miejsce na południu Norwegii, w którym magię świąt można poczuć przez cały rok – małe urocze portowe miasteczko Drøbak. Historia tego miasta miała swój początek setki lat temu pod skałą Vindfangerbukta, w której okolicy urodził się Święty Mikołaj. Drøbak do tego stopnia spodobał się ulubieńcowi każdego dziecka, że pozostał w mieście do dzisiaj. W tym klimatycznym miasteczku zajęcie znajdą również nieco starsze osoby, które w Świętego Mikołaja przestały wierzyć lata temu.  Plaże, piękna marina, dużo historii i drewniana architektura – to właśnie klimatyczne Drøbak.

Drøbak
Drøbak

Jak dojechać do Drøbak?

Do oddalonego o 36 km od Oslo Drøbak można dotrzeć nie tylko autem. Z Oslo Bussterminal dwa razy na godzinę odjeżdża autobus linii 500, który zatrzymuje się w samym centrum miasta, tuż obok rynku. W okresie wiosenno-letnim polecam wybrać się na wycieczkę z Oslo drogą wodną – z centrum stolicy Norwegii regularnie kursują promy do Drøbak. Podróż statkiem jest bardzo dobrą opcją ze względu na piękne okoliczne tereny, które możemy podziwiać podczas rejsu. Mijamy wiele wysp, gęstych lasów, pięknych nadmorskich domów, a przy odrobienie szczęścia uda nam się wypatrzeć leśną zwierzynę odpoczywającą na brzegu fiordu.

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

Oslo
Drøbak

Wycieczkę po Drøbak polecam zacząć od miejsca, z którego najbardziej znane jest to miasto – Julehuset, czyli dom Świętego Mikołaja. Ten duży, jasnożółty, drewniany budynek znajduje się tuż obok głównego ryneczku w centrum Drøbak. Dawniej był to Dom Modlitwy, a od 1988 jest to całoroczna wystawa świąteczna oraz sklep z tak cudownymi ozdobami, że odwiedzając miasto nawet w czerwcu, mamy ochotę kupić bombki.

Dom Świętego Mikołaja

W domu Świętego Mikołaja możemy kupić m.in. zjawiskowe, ręcznie robione bombki oraz inne stylowe ozdoby choinkowe, mnóstwo przepięknych misiów, gadżetów świątecznych oraz pamiątek.

To miejsce to również piękna świąteczna wystawa, na której spotkamy norweskie trolle, skrzaty i innych bożonarodzeniowych pomocników kochanego przez wszystkich grubszego Pana z długą białą brodą. Wchodząc do Julehuset mamy wrażenie, że nagle trafiliśmy do świątecznej krainy, którą nie raz widzieliśmy na filmach animowanych dla dzieci. Światełka, piękne ozdoby i świąteczny czar sprawiają, że większość odwiedzających to miejsce ma na ustach baaaardzo szeroki uśmiech.