...
czy warto jechać do Oslo

10 powodów, dla których warto jechać do Oslo

Sylwia

Zastanawiasz się nad wyjazdem do stolicy Norwegii i zadajesz sobie pytanie, czy warto jechać do Oslo? Oczywiście znajdziesz wiele różnych opinii na temat tego miasta, ale ja zawsze jestem zdania, że najlepiej wszystko sprawdzić na własnej skórze. Pokazując Oslo wielu osobom, przekonałam się w praktyce, że to miasto potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć odwiedzających. Wielu z nich do Oslo wraca regularnie. Dlaczego? Odpowiedzi poniżej.

Dlaczego warto jechać do Oslo?

Tanie bilety lotnicze do Oslo

Powodem, dla którego duża część osób w ogóle zaczyna zastanawiać się nad weekendem w Oslo są bardzo często tanie bilety lotnicze. Do Oslo można przylecieć nawet za kilka złotych! O czym trzeba pamiętać przed zakupem biletów? O tym, że w Oslo tak naprawdę nie ma lotniska. Oba lotniska oddalone są od Oslo, więc do budżetu na podróż trzeba doliczyć koszty transportu z lotniska do centrum. A które lotnisko lepiej wybrać i jakie są to koszta? O tym i o innych informacjach praktycznych, o których warto wiedzieć przed podróżą, przeczytasz tutaj.

czy warto jechać do Oslo

Miasto kompaktowe

Koszty wynajmu auta nie należą w Norwegii do najniższych, więc na pewno dobrą wiadomością jest to, że wybierając się do Oslo absolutnie nie ma potrzeby wynajmowania auta. Do wszystkich ciekawych miejsc, czy popularnych atrakcji bez problemu dojedziesz komunikacją miejską, która w Oslo działa bardzo sprawnie. Dodatkowo wiele ważnych, ciekawych, czy atrakcyjnych miejsc jest zlokalizowanych blisko siebie. Bez problemu możesz zwiedzać Oslo na własnych nogach, spacerując od atrakcji do atrakcji.

Ogromna różnorodność miejsc

Największą zaletą Oslo jest różnorodność tego miasta. To zupełnie inna stolica, niż większość europejskich stolic. Nie jest to wielka metropolia, poranki w mieście bywają bardzo spokojne, a ze znalezieniem miejsca niemal odludnego, również nie ma najmniejszego problemu. Można tu spędzać czas zarówno obcując z naturą, jak i poczuć prawdziwy miejski klimat. W mieście są np. wyspy, na które dopłyniesz z centrum miasta, jeziora, piękne lasy, super nowoczesne zabudowania, restauracje i typowo skandynawskie noclegi. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie.

Darmowe atrakcje w Oslo

Norwegia nie jest tanim krajem ani do podróży, ani do życia. Ceny zniechęcają wiele osób przed obraniem akurat tego kierunku, ale po Norwegii da się podróżować nie tracąc przy tym majątku. Tym, co pozwala zaoszczędzić w Oslo, jest dostępność wielu atrakcji zupełnie za darmo, wręcz pokuszę się o stwierdzenie, że wszystkie najciekawsze rzeczy, które robiłam w Oslo, były dostępne za darmo. Przepiękne parki przepełnione sztuką, wspaniałe punkty widokowe, ciekawa architektura, czy piękna norweska natura, to wszystko zobaczysz nie płacąc ani korony za wstęp.

Oslo atrakcje za darmo

Bliskość natury

Wsiadasz w metro w centrum miasta, kilka minut podróży i już jesteś w zupełnie innym świecie. Mało jest miast, z których w kilka chwil dotrzesz do przepięknych lasów pełnych ciekawych szlaków i autentycznych dzikich miejsc. W Oslo jest to możliwe, a wybór miejsc do odwiedzenia jest ogromny. Z centrum możesz dojechać nad czyste jeziora, do punktów startowych świetnych leśnych szlaków czy wzgórz z pięknymi punktami widokowymi. Jeżeli lepiej poznasz Oslo, bez problemu znajdziesz miejsca, w których odpoczniesz na łonie natury, rozłożysz hamak czy rozpalisz ognisko. To największa zaleta tego miasta. Mimo że już tak wiele razy wędrowałam po okolicznych lasach to w dalszym ciągu niezmiennie nie mogę wyjść ze zdumienia, że to wszystko oferuje europejska stolica.

Ciekawa architektura

Architektura Oslo różni się na pewno, od tego co jest w wyobrażeniu wielu turystów. Często myśląc o Norwegii oczami wyobraźni widzi się drewniane kolorowe domy. Ich oczywiście również nie brakuje w stolicy Norwegii, ale oprócz tradycyjnych norweskich zabudowań znajduje się tu wiele futurystycznych, oryginalnych i nagradzanych na całym świecie projektów. Budynki, które powstały w ostatnich latach takie jak Opera czy Muzeum Muncha to wizytówki tego miasta, ale również nowoczesna, zupełnie inne strona Norwegii. Fani architektury na pewno będą mieli co robić w Oslo.

czy warto jechać do Oslo

Idealny pomysł – Oslo na weekend

Dzięki temu, że Oslo nie jest wielką metropolią to dobry pomysł na weekendowy wyjazd. Dobrze zaplanowany weekend w Oslo (gotowy plan znajdziesz w moim przewodniku) to gwarancja spędzenia fajnego czasu bez nawet krzty monotonni. Podczas dwóch intensywnych dni możesz zobaczyć naprawdę wiele w Oslo. Zachęcają również liczne loty z Polski, o których wspominałam już powyżej.Booking.com

Dobry punkt startowy do poznawania Norwegii

Aby dobrze zrozumieć Norwegię, trzeba zobaczyć jej każde oblicze. Poznawanie danego kraju, bez zwiedzenia jego stolicy, pełnej najważniejszych instytucji, symboli kraju, czy muzeów, nie da pełnego obrazu Norwegii. Poznałam Norwegię od południa po daleką północ i wiem, że bez zwiedzenia norweskich miast nie mogłabym powiedzieć, że znam Norwegię. Dlaczego? Nie przekonałabym się jak bardzo różni się Norwegia, ale i jej mieszkańcy w zależności od tego, jakie miejsce wybrali do życia. Oslo jest dobrym punktem startowym do tego, żeby zacząć norweską przygodę.

Okolice Oslo

Bliższe i dalsze okolice Oslo obfitują w ciekawe miejsca takie jak wodospady, świetne trasy trekkingowe, czy rewelacyjne jeziora. Odwiedzając stolicę Norwegii niezwykle warto wychylić nos poza miasto i zobaczyć choć jedno miejsce w okolicy. Do niektórych ciekawych lokalizacji dojedziesz nawet komunikacją miejską. To, co wiem na pewno to to, że okolice Oslo są często wielce niedoceniane przed podróżujących po Norwegii, a potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć.

czy warto jechać do Oslo

Ciekawe miejsca w Oslo

Ostatni, ale zdecydowanie najważniejszy powód to po prostu wiele ciekawych miejsc, które znajdziesz w Oslo. To miasto pełne atrakcji, ciekawej historii, sztuki, w którym ciężko się nudzić. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jakie miejsca warto zobaczyć w Oslo, albo wciąż wahasz się czy warto jechać do Oslo, koniecznie kup mój przewodnik po Oslo i okolicach. Znajdziesz w nim wszystkie miejsca, które warte są odwiedzenia, gotowy plan podróży, informacje praktyczne, zdjęcia z różnych pór roku i wiele, wiele więcej.

Chcesz jeszcze lepiej poznać Oslo?

czy warto jechać do Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment
  • Tak tak marzy mi się Oslo jak i w ogóle zwiedzić trochę Skandynawię. Tanie loty są ale ceny na miejscu nieco odstraszają. PS Bardzo sympatyczna strona – dodaję do ulubionych 🙂 Wszystkiego dobrego w 2022!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *