...
Co zobaczyć w Kristiansand

Co zobaczyć w Kristiansand?

Sylwia

Co zobaczyć w Kristiansand? Kristiansand to średniej wielkości norweskie miasto położone na samym południu kraju. Jest to popularny przystanek wśród wielu podróżujących po Norwegii turystów. Co roku za sprawą połączeń promowych pomiędzy Danią a Norwegią, dużo osób zaczyna właśnie w Kristiansand swoją długą i ciekawą podróż po tym pięknym kraju. Za sprawą miejscowego parku do Kristiansand co roku ściągają również tłumnie całe rodziny z dziećmi w każdym wieku.

Historia Kristiansand

Kristiansand zawdzięcza swoją nazwę królowi Christianowi IV, który w roku 1641 założył miasto (ówczesna nazwa to Christianssand, obecny sposób zapisu funkcjonuje od 1877 roku). Jak wiele norweskich miast, również Kristiansand doświadczyło tragicznych, niszczycielskich pożarów. Pierwszy z ogromnych pożarów miał miejsce w 1743 roku, największe pożar w mieście miał miejsce w 1892 roku i strawił m.in. część Kvadraturen. Ważnym elementem wpływającym na rozwój miasta była żegluga i transport morski. Miasto na przestrzeni lat doświadczało różnych kryzysów, ale od lat 90 firmy zajmujące się m.in. sprzętem okrętowym, przybrzeżnym oraz stocznie wpłynęły pozytywnie na rozwój tego obszaru. Kristiansand oddalone jest o 320 km od Oslo, 250 km od Stavanger oraz 440 km od Bergen.

Co zobaczyć w Kristiansand

Kristiansand obecnie

Kristiansand zajmuje 8 miejsce wśród największych obszarów miejskich w Norwegii. W 2023 roku obszar miejski Kristiansand zamieszkiwało 65 506, natomiast w całym okręgu mieszka 115 569 osób. Najwięcej turystów odwiedza miasto w sezonie letnim przy okazji wizyty w Dyreparken (w 2022 roku park odwiedziło 1.076.738 osób z całego świata!). Miasto słynie również z przyjemnego, letniego klimatu i dużej (jak na Norwegię) liczby dni słonecznych. W lecie odbywa się również popularny w Norwegii festiwal Quartfestivalen oraz Palmesus festival (festival niemal na samej plaży). Ważnym ośrodkiem w mieście jest również miejscowy uniwersytet – Universitetet i Agder (tylko w 2022 roku na uniwersytecie studiowało 14,096 studentów).

Z turystycznego punktu widzenia jest to nieduże miasto, w którym warto zrobić sobie krótki przystanek, chociażby na spacer po zadbanym centrum miasta. Miasto z jednej strony otoczone jest plażami, z drugiej lasami, w których poukrywane są ciekawe punkty widokowe i inne lokalne atrakcje. To również miasto, w którym nie zapomina się o sztuce. Spacerując pomiędzy uliczkami warto zwrócić uwagę na przepiękne, kolorowe murale ozdabiające niejedną ścianę w tym mieście. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie chociaż jednego z miejscowych antykwariatów i sklepów z antykami.

Do Kristiansand można dopłynąć wcześniej wspomnianymi promami z Danii lub skorzystać z połączeń lotniczych (o 15 km od centrum oddalone jest miejscowe lotnisko Kristiansand Lufthavn).

Co zobaczyć w Kristiansand

Co zobaczyć w Kristiansand?

Kristiansand słynie przede wszystkim z najpopularniejszego w Norwegii parku z atrakcjami dla dzieci, czyli Dyreparken (jest to druga największa atrakcja turystyczna w całej Norwegii). Dorośli również znajdą w tym niedużym mieście atrakcje dla siebie. Na szybkie zwiedzanie miasta wystarczy jeden dzień, ale warto odwiedzić również atrakcje położone niedaleko Kristiansand i przeznaczyć na pobyt w tym mieście około dwóch dni. Co zobaczyć w Kristiansand? A co ciekawego kryją okolice Kristiansand i cały region Agder? O tym szczegółowo przeczytasz w Przewodniku po Norwegii.

Wybierasz się w objazdówkę po kilku norweskich regionach? Tym bardziej jest to produkt dla Ciebie, dzięki któremu znajdziesz w szybki i łatwy sposób najpiękniejsze miejsca, w okolicy, w której będziesz.

przewodnik po Norwegii

Gdzie spać w Kristiansand?

Planując pobyt w sezonie letnim w Kristiansand, warto nocleg zarezerwować z dość sporym wyprzedzeniem. Najciekawsze noclegi w lipcu i sierpniu znikają tutaj ekspresowo. Poniżej kilka ciekawych miejsc na nocleg w Kristiansand:

Udanej podróży!

Co zobaczyć w Kristiansand
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *