Nieodłącznym elementem ważnych wydarzeń w życiu wielu Norwegów jest przepiękny strój narodowy, czyli bunad. Taki strój to cudne hafty, materiały najwyższej jakości i oryginalne dodatki. Najwięcej osób ubranych w ten piękne suknie lub garnitury można zobaczyć na ulicach wszystkich norweskich miast i wsi 17 maja, w największe święto narodowe Norwegów. To nie jedyna okazja, na którą wyciąga się z szaf, często bardzo stare, odświętne ubrania. Norwegowie zakładają bunad w ważne dla nich chwile m.in. na śluby, konfirmacje, okrągłe rocznice, czy urodziny.
Produkcja bunad
Oryginalny bunad potrafi kosztować krocie, a co za tym idzie nie wszystkich stać na zakup nowego, wyprodukowanego w kraju stroju. Cena wynika m.in. z długiego czasu, jaki zajmuje jego przygotowanie. Są to stroje szyte ręcznie, z bogatymi zdobieniami, wykonane z materiałów najwyższej jakości. Drogie są również dodatki do tego ubrania np. srebrne guziki, koronki, skórzane elementy. Czas oczekiwania na bunad uszyty w Norwegii to około dwóch miesięcy, czasami dłużej (w zależności od sezonu). Samo przygotowanie haftów to około 100-200 godzin pracy.
Cena za bunad waha się w granicach 10-40 tys. złotych, ale zdarzają się stroje dużo droższe np. ze złotymi dodatkami.
W ostatnich latach ze względu na wysoką cenę i długi czas oczekiwania zaczęto produkcję bunad poza Norwegią m.in. w Chinach Z drugiej strony daje to możliwość stworzenia bunad dla większej ilości osób, ponieważ uszyty za granicą jest po prostu tańszy, a czas oczekiwania jest dużo krótszy.
Tradycja
Bunad przekazywany jest w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie. Dla wielu osób jest to bardzo ważna tradycja, a taki wiekowy bunad jest dla rodzin bezcenny. Takie wiekowe stroje często zawierają elementy, które ręcznie przygotowywały Babcie, czy Prababcie.
Do bunad w Norwegii podchodzi się z wielkim szacunkiem, niesamowitą ostrożnością i staraniem, aby strój towarzyszył danej rodzinie jak najdłużej, służył kolejnym pokoleniom. Takie stroje przechowuje się często w specjalnym sposób i nie zakłada, gdy nie ma takiej konieczności. Wiele osób noszących bunad zwraca dużą uwagę, na to, aby go nie uszkodzić.
Jak nosić bunad?
Bunad noszą zarówno kobiety jak i mężczyźni oraz dzieci. Damski strój składa się m.in. ze spódnicy, katany, kamizelki. Ważną rolę odgrywają dodatki, które również potrafią być niezwykle drogocenne. Jest to np. specjalna ręcznie robiona, często bardzo oryginalna, srebrna biżuteria, ozdobne paski, stylowe torebki, buty i ozdoby na włosy.
Pod bunad często zakładana jest wełniana bielizna, wełniane rajstopy czy podkolanówki. W takim stroju jest zazwyczaj bardzo ciepło, bo oprócz wełnianej bielizny, sam w sobie strój również jest bardzo ciepły. Poza taka suknia lub garnitur potrafią ważyć całkiem sporo (zwłaszcza te starsze). Noszenie takiego stroju w dni, w których temperatura jest mocno na plusie, bywa wyzwaniem.
Rodzaje bunad
Strojów narodowych jest wiele rodzajów, nie wszystkie wyglądają tak samo. Każdy region w Norwegii ma swój własny bunad. Stroje różnią się w zależności od lokalizacji, co dodatkowo podkreśla pochodzenie osoby, która go nosi. Bunad bywają mylone ze strojami ludowymi (Folkedrakt), które były inspiracją dla wielu twórców strojów narodowych.
Jak duże znaczenie dla Norwegów ma bunad, pokazuje m.in. specjalny Instytut zajmujący się właśnie strojami narodowymi. Zajmuje się on m.in. archiwizacją zdjęć wiekowych strojów narodowych, opisem praw związanych z tym ubiorem i czuwa nad zachowaniem tej pięknej norweskiej tradycji.
- Czytaj również: Kolejna norweska „majowa” tradycja to russ. Przeczytaj koniecznie o co chodzi z hucznie świętującymi nastolatkami. >>>
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.