...
Bogstad Gård

Bogstad Gård w Oslo – spacer i kawa

Sylwia

Żółty pałac nad jeziorem Bogstadvannet kojarzy chyba każdy mieszkaniec Oslo. Otacza go naprawdę piękny park, jezioro, lasy na wzgórzach i charakterystyczny Bogstad Gård. To miejsce ma swój specyficzny klimat, dla jednych bardzo romantyczne, innym kojarzy się głównie ze zwierzętami, które do tej pory zamieszkują gospodarstwo. Na pewno jest to dość popularne miejsce na mapie stolicy Norwegii, które przez cały rok przyciąga tłumy.

Oslo
Góry w okolicach Oslo

Historia Bogstad Gård

Opowiadając o Bogstad Gård trzeba przede wszystkim wspomnieć o jego historii. To nie tylko malowniczo położony dworek, urocze żółte zabudowania i piękny park. To też spory i w sumie dość istotny element historii stolicy Norwegii.

Początkowo to miejsce było po prostu małą osadą rolniczą. W 1300 roku pieczę nad tym miejscem zaczął sprawować klasztor znajdujący się na wyspie Hovedøya. Od 1649 roku Bogstad Gård zmieniało dość często właścicieli i przeznaczenie. Ważną rolę odegrało to miejsce w roku 1814, czyli w czasie, gdy Norwegia podpisywała swoją konstytucję. To m.in. tutaj odbywały się najważniejsze spotkania polityczne. Bogstad Gård  jest obok Eidsvoll centralnym punktem wydarzeń z roku 1814. Kluczową postacią był właściciel tego miejsca, pierwszy premier Norwegii Peder Anker,  który odegrał istotną rolę w przygotowaniu ogrodu oraz rozbudowie dworku.

Muzea w Oslo
Bogstad Gård

W 1955 roku utworzono fundację Bogstad, budynki zaczęły pełnić funkcję muzeum, a grunty zostały sprzedane gminie Oslo. Obecnie właścicielem muzeum jest fundacja Bogstad, ale zarządza nim Norsk Folkemuseum. Bogstad Gård należy również do dziedzictwa kulturowego Norwegii.

Co ciekawe, te imponujące, żółte budynki są zbudowane z drewna. Na drewniane ściany nałożono tynk, który miał sprawiać wrażenie, że zabudowania są bardziej luksusowe. Styl tego miejsca można określić jako renesansowo-barokowy. Jest tutaj naprawdę ładnie przez cały rok. To również świetne miejsce na randkę, rodzinny spacer, czy spokojny odpoczynek nad dość dużym jeziorem.

Bogstad Gård
Oslo

Zwiedzanie Bogstad Gård

W Bogstad Gård mieści się obecnie muzeum, organizowane są różnego rodzaju wystawy, wydarzenia dla dzieci. W zabytkowych wnętrzach można urządzić na przykład swoje wesele, zorganizować konferencję lub inne przyjęcia okolicznościowe. Po spacerze możemy zajść do przytulnej, dość sporej kawiarni, w której oczywiście dostaniemy gofry i inne tradycyjne norweskie przekąski. Tuż obok znajduje się sklep z pamiątkami, toalety i to, co przyciąga w to miejsce szczególnie najmłodszych, czyli mini farma ze zwierzętami. Są tam kozy, krowy, króliki, owce. A najważniejsze jest to, że zwierzęta są tam dobrze traktowane. Na zewnątrz często możemy spotkać pasące się konie, a nawet wolno pasące się owce i inne zwierzęta gospodarskie.

Przed wybraniem się w to miejsce sprawdźcie koniecznie godziny i dni otwarcia.

zdjecia Oslo

Park w Oslo

Park przy Bogstad zajmuje aż 130 akrów. Jest to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w tym kraju. Powstał z inicjatywy Peder Anker już w 1780 roku. Dawniej był to wzór do naśladowania dla wielu ogrodników zarówno w Norwegii, jak i wśród zagranicznych gości. Do jego stworzenia wykorzystano specjalnie sprowadzane z innych części Europy rośliny. Dużym powodzeniem cieszą się szczególnie urokliwe mostki oraz zabudowania wzdłuż brzegu jeziora m.in. Lysthuset. Jest to mała, żółta altanka, tuż nad samą wodą, która zrekonstruowano w 2014 roku.

Wejście do parku jest darmowe. Na terenie kompleksu znajduje się sporych rozmiarów darmowy parking.

To miejsce o różnych porach roku przyciąga różne „grupy docelowe”. Zima to za sprawą tras na zamarzniętym jeziorze czas dla amatorów biegówek. Górka przed pałacykiem zamienia się w tor saneczkowy, a przy ścianach budynku odpoczywają spragnieni słońca i witaminy D. W lecie po okolicy kręci się sporo zakochanych, część osób przychodzi tutaj poczytać, a jeszcze inni aby się poopalać. Ja jeżdżę tam na kawę i gofry 🙂

Przyjemnego spaceru!

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

przewodnik Oslo
styl norweski
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *