...
białe noce w Norwegii

Dzień polarny i białe noce w Norwegii

Sylwia

Białe noce w Norwegii to szczególnie piękny czas w tym kraju. Natura budzi się do życia po długim zimowym śnie, a w nagrodę, po przetrwaniu często ciężkiej zimy, możemy cieszyć się dniem niemal przez całą dobę. To również mój ukochany czas w Norwegii, który najchętniej zatrzymałabym na nieco dłużej. Nocne wędrówki po górach, niekończące się podróże, spokojne wieczory nad wodą, a to wszystko trwa i trwa. Kiedy są białe noce w Norwegii? Co to jest dzień polarny? W jakim regionie Norwegii słońce nie chowa się za horyzont w ogóle?

białe noce na Lofotach

Midnight sun, czyli norweski Midnattssol

Midnattssol (midnight sun) to w dosłownym tłumaczeniu słońce o północy. Najprościej tłumacząc, w okresie midnattssol słońce o północy nie schodzi całkowicie za horyzont, co powoduje, że dzień trwa przez całą dobę. W Norwegii przyjmuje się, że midnattsol można doświadczać w lecie za kołem podbiegunowym, od wysokości 66°33′50″. Konsekwencją tego zjawiska jest dzień polarny.

Jak podróżować po Norwegii
Midnight sun

Dzień polarny w Norwegii

Dzień polarny to czas, w którym można cieszyć się słońcem przez całą dobę! Najdłużej słońce nie zachodzi na Svalbardzie, dzień polarny trwa tam od kwietnia do końca sierpnia. W części kontynentalnej Norwegii dniem polarnym najdłużej można się cieszyć na Nordkapp. Przyjmuje się, że dzień polarny za kołem podbiegunowym trwa od 12 czerwca do 1 lipca.

Gdzie zobaczyć dzień polarny w Norwegii? Czas trwania dnia polarnego w kilku popularnych lokalizacjach na północy Norwegii według yr:

 • Svalbard: 20 kwietnia – 22 sierpnia
 • Nordkapp: 14 maja – 29 lipca
 • Tromsø: 20 maja – 22 lipca
 • Lofoty: 28 maja – 14 lipca
 • Vesterålen: 22 maja – 21 lipca
 • Bodø: 4 czerwca – 8 lipca
Białe noce w Norwegii

Białe noce w Norwegii

Dzień Polarny występuję na północy Norwegii, ale w takim razie czym są białe noce i gdzie można ich doświadczyć? Im bliżej południa, tym dzień trwa krócej, ale nawet na południu Norwegii dni w czerwcu są bardzo długie. Przy bezchmurnym niebie ma się wrażenie, że ciemno nie robi się w ogóle, a to wszystko ze względu na to, że słońce schodzi poniżej horyzontu tylko na krótki czas i cały czas znajduje się blisko horyzontu. Podczas białych nocy, noce są krótkie i bardzo jasne. Białe noce można w czerwcu obserwować na terenie całej Norwegii poniżej koła podbiegunowego (gdzie trwa dzień polarny).

Przykładowy czas zachodu i wschodu słońca 15 czerwca w różnych częściach Norwegii:

 • Oslo: wschód słońca 03:54, zachód 22:40
 • Stavanger: wschód słońca  04:24, zachód 22:51
 • Bergen: wschód słońca  04:10, zachód 23:08
 • Trondheim: wschód słońca  03:04, zachód 23:34
 • Bodø: słońce nie zachodzi
 • Tromsø: słońce nie zachodzi
dzień polarny w Norwegii

Jak żyje się w miejscu, w którym trwa cały czas dzień?

Dla jednych czas białych nocy to ulubiony moment w roku inni cierpią z tego powodu na bezsenność i nie mogą doczekać się, aż ciemne noce powrócą. Na pewno wiele osób śpi w tym czasie mniej niż zazwyczaj – gdy za oknem świeci słońce o północy, bardzo łatwo stracić poczucie czasu. Dodatkowo w okresie białych nocy bardzo dużo osób ma więcej sił i energii, a to wszystko za sprawą serotoniny, która produkowana jest w tym czasie w większych ilościach (za sprawą większej ilości słońca).

Jak mieszkańcy Norwegii radzą sobie z białymi nocami? Tutaj na ratunek przychodzą porządne rolety odbijające światło. Dodatkowo wiele osób w lecie zasłania okna ciężkimi zasłonami, aby jeszcze bardziej zaciemnić sypialnię. Mimo wszystko w okresie białych nocy organizm funkcjonuje inaczej i często ilość snu jest po prostu mniejsza. Podczas podróży po północnej Norwegii normalnym widokiem są osoby łowiące ryby, chodzące po górach, czy wykonujące prace w ogrodzie w środku jasnej nocy.

Białe noce w Norwegii

Punktem obowiązkowym podczas podróży po północnej Norwegii jest podziwianie midnattssol. Jeżeli tylko pogoda pozwoli, nie kładź się spać zbyt szybko i zobacz na własne oczy te rewelacyjne zjawisko. To świetne doświadczenie, które zapamiętuje się na bardzo długo! Jeżeli podróżujesz w lecie po południowej części kraju, również na zwiedzanie będzie mieć dużo więcej czasu, niż myślisz! Korzystaj z tego niemal niekończącego się dnia, Norwegia w nocnym czerwcowym świetle wygląda przecudownie.

Planujesz podróż po Norwegii? Sprawdź koniecznie indywidualne plany podróży, które przygotowuję już od kilku lat. Z moim planem Twoja podróż będzie jeszcze bardziej udana, a najpiękniejsze miejsca na pewno Cię nie ominą.

norweskie fiordy
Dzień polarny Nordkapp

Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *