Besseggen

Besseggen – piękny trekking w Norwegii

Sylwia

Pasmo górskie Jotunheimen to wiele ciekawych szlaków i niezliczone ilości zapierających dech w piersiach widoków. Wycieczka na Besseggen to jeden z najpopularniejszych jednodniowych trekkingów po Norwegii. Norweskie stowarzyszenie turystyczne zakwalifikowało nawet tę wyprawę do grona dziesięciu najpopularniejszych i najlepszych wycieczek w Norwegii. Turkusowa woda, góry, jeziora górskie, wiele przepięknych punktów widokowych. Zwiedzając Norwegię nie może zabraknąć na Waszej mapie właśnie Bessegen.

Besseggen Norwegia

O Besseggen

Besseggen jest to grzbiet górki, który leży w górach Jotunheimen. Znajduje się pomiędzy dwoma urokliwymi jeziorami czyli turkusowym Gjende i niebieskim Bessvatnet. Pomiędzy tymi dwoma największymi jeziorami różnica poziomów wynosi 400 metrów, a zdjęcia z tego miejsca są wizytowką Besseggen.  Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1743 m n.p.m i jest to Veslfjellet. Rocznie Besseggen odwiedza ponad 50 000 turystów.

szczyt Besseggen
Besseggen

Szlak na Besseggen

Trasa na Besseggen oznaczona jest jak wymagająca, mierzy 14 km, przewyższenie 950 metrów, a czas jej pokonania to około 6- 9 godzin. Najpopularniejsze są dwie opcje trasy. Początkowa w Memurubu lub Gjendesheim. Opinie na temat trudności tych szlaków są różne. Oficjalne norweskie przewodniki turystyczne informują, że łatwiejszą trasą jest trasa z punktem początkowym w Memurubu. Czy faktycznie tak jest? Oba szlaki mają bardzo podobny stopień trudności i ile osób tyle opnii na temat tej trasy. Najcięższym momentem jest na pewno wejście pod stromą grań. Wybierając szlak, którym będziecie iść weźcie pod uwagę, czy wolicie wchodzić po stromych kamieniach, czy z nich schodzić.

Besseggen droga

Obojętnie, którą trasę wybierzecie, najpierw musicie dostać się w okolice Gjendesheim. Niedaleko początku trasy znajduje się duży parking. Koszt zostawienia samochodu na cały dzień to 150 nok. Stamtąd pod przystanek z łodziami oraz do punktu początkowego trasy zabiera Was darmowy autobus. Możecie również wybrać się spod parkingu piechotą, Wasza trasa wydłuży się wtedy o 1,7 km.

Przy wyborze szlaku nie sugerujcie się tym, jakby jedna trasa miała lepsze widoki od drugiej. Rozglądajcie się dookoła, podziwiajcie piękne krajobrazy, a żadne piękne widoki Was nie ominą. Nie rezygnujcie również z przejścia całej trasy, bo widoki na dwa jeziora wcale nie są wg mnie na tej trasie najpiękniejsze. Warto przejść cały 14 km szlak.

Na parkingu znajdują się toalety.

Besseggen

Szlak 1 – początek w Memurubu

Jest to oficjalnie najłatwiejsza trasa. Z Gjendesheim promem dostajecie się do Memurubu. Koszt przeprawy promowej to 160 nok osoba dorosła, 80 nok dzieci. Bilety polecam zakupić wcześniej, bo ilość miejsc jest ograniczona i bardzo prawdopodobne jest, że nie uda Wam się kupić biletów na miejscu. W weekendy łódki są oblegane, więc warto zakupić bilety z wyprzedzeniem, nawet przez internet. Przeprawa promowa trwa 20 minut.

Besseggen prom

Tuż po opuszczeniu statku znajdziemy bardzo fajną miejscówkę na rozłożenie namiotu. W Memurubu znajduje się również schronisko turystyczne, w którym możemy przenocować.

Memurubu nocleg

Szlak z Memurubu na początku to 2 km pod górę. Niby nic trudnego, a jedna przewyższenie jest spore i ta pierwsza część trasy może być męcząca. Potem szlak wiedzie raz z górki, raz pod górkę. Dookoła są piękne widoki, więc nie idźcie zbyt szybko, rozglądajcie się i róbcie sobie sporo przerw. Jest po prostu pięknie!

Besseggen
Besseggen
Besseggen Memurubu

Po drodze miniecie kilka górskich jeziorek, mniejszych i większych, kilka strumyków. Szlak wygląda tak.

Besseggen
szlak Besseggen
jezioro Besseggen
Besseggen
Besseggen
Besseggen
Besseggen Norwegia
Besseggen
Besseggen

A to najładniejsze według mnie miejsce na trasie. Kolorowe jeziorko i góry przypominające krater dookoła.

Besseggen
Besseggen blog

Po 7 km docieramy do jeziora Bessvatnet, czyli charakterystycznego punktu z dwoma jeziorkami. Jest to też najtrudniejsza część trasy, czyli najbardziej strome podejście. Minusem tego miejsca na pewno jest brak łańcuchów. Zachowajcie tutaj ostrożność, zwłaszcza gdy mocno wieje wiatr lub pada deszcze. Możecie wybrać również inne, łatwiejsze podejście, ale dłuższe o ponad 4 km, wzdłuż jeziora.

Besseggen Norwegia
jezioro Besseggen
Besseggen
Besseggen

Po tym podejściu trasa do Gjendesheim to jeszcze 6,5 km, ale powoli zaczynamy schodzić w dół, przez pewien czas idziemy po płaskowyżu. Ostatnia część trasy wymaga jeszcze skupienia, ale ogólnie jest już z górki.

Besseggen
Besseggen szczyt

Po pięknej wędrówce docieramy do parkingu, na którym startowaliśmy. Stąd na parking samochodowy zabierze Was również darmowy bus, który jeździ do godziny 22.

Norwegia góry

Szlak 2 z Gjendesheim do Memurubu

To podejście przez wiele osób postrzegane jest jako trudniejsze. Tak jak już pisałam, opinii jest wiele, a trasy są tak naprawdę bardzo podobne.

Początek to oczywiście spore przewyższenie jest kilka miejsc, w których może być ciężko, ale i w tę stronę najcięższym punktem jest właśnie wcześniej wspomniane strome przewyższenie. Ja zdecydowanie wole w takich miejscach wchodzić pod górę, niż schodzić, dlatego wybieram szlak 1.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Besseggen
Besseggen
Besseggen
Besseggen

Jeżeli nie planujecie noclegu w Memurubu to jesteście również ograniczeni w pewien sposób czasowo, ponieważ musicie zdążyć na prom powrotny do Gjendesheim. W drogę powrotną można ruszyć również wzdłuż jeziora Gjende, ale jest to opcja tylko dla osób zaawansowanych w górskich wędrówkach.

Besseggen

Trasa na Besseggen nie należy do najłatwiejszych, ale jeżeli chodziliście wcześniej po górach nie powinniście mieć z tym miejscem problemów. Z drugiej strony nie jest to szlak, na którym polecałabym zaczynać Waszą przygodę w górach. O ile przy dobrej pogodzie jest przyjemnie, o tyle w czasie deszczu i wiatru momentami może być niebezpiecznie.

Na trasie mijałam wiele rodzin z dziećmi, ale rekomendowany jest jeden dorosły na jedno dziecko, ponieważ czasami dzieci wymagają pomocy dorosłych. Ze względu na odległość nie jest to szlak dla dzieci, które po górach wcześniej nie chodziły lub dla małych dzieci. Najmniejsze dzieci, jakie mijałam miały około 8-9 lat.

Trekking z psem może być problemem. O ile małego psa możecie wziąć na ręce, o tyle duże psy przy niektórych podejściach mogą sobie nie poradzić. Przerażone otwartą przestrzenią i stromym podejściem psy zmuszały właścicieli do zawrócenia. Osobiście nie poszłabym z żadnym zwierzakiem w to miejsce.

Besseggen

Informacje praktyczne o Besseggen

  • W okolicach znajduje się mnóstwo pięknych miejsc, w których można rozbić namiot lub zatrzymać się camperem. Również na dziko.
  • Weźcie ze sobą zapas wody i jedzenia. Pamiętajcie o ubraniu na każdą pogodę i dobrych butach. Jeżeli nie chodzicie dużo po górach, nie idźcie na Besseggen w czasie złej pogody. Zdobycie Besseggen zimą to opcja dla osób doświadczonych.
  • Na tę wycieczkę zarezerwujcie sobie cały dzień. Tutaj powinno się iść powoli i podziwiać okoliczne widoczki. Szybki trekking w tym miejscu to słaby pomysł, bo mogą ominąć Was najfajniejsze krajobrazy, a wrażenia z Besseggen nie będą wtedy tak pozytywne.
  • Na Besseggen organizowane są również wycieczki z przewodnikiem.
  • Szlak nie jest szczególnie dobrze oznaczony, więc pamiętajcie o papierowej mapie. Zwłaszcza jeżeli wyruszacie w momencie ograniczonej widoczności.

Udanej wędrówki, nie spieszcie się, łapcie tę piękną chwilę w górach! I zobaczcie, kto czekał na mnie na parkingu!

Ps. A jak po tej wycieczce macie ochotę na zdobywanie kolejnych szczytów, ruszajcie na Gaustatoppen! >>>

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe, pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

renifery w Norwegii
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
11 komentarzy
  • Przepiękne miejsce, kiedyś na pewno zobaczę na żywo. Tymczasem przechodzę do następnego wpisu, żeby zaplanować wycieczkę do Norwegii w bliżej nieokreślonym terminie 🙂

    • Plan zrobiony to i za moment znajdzie się czas i środki na jego realizację. Trzymam kciuki, żebyś szybko odwiedziła Krainę Fiordów 🙂

  • Coś pięknego !! muszę sobie zapisać to miejsce do mojej listy <3 robi Pani piękne zdjęcia! można oglądać w nieskończoność ! Można gdzieś je zamówić w większym formacie do wywołania?

  • Hei, dzięki za wszystkie wskazówki i super zdjęcia! Mam pytanie o ten shutlle buss, czy można gdzies znaleść tabele odjazdów? do której godziny jezdzą z konca szlaku do parkingu Rainsvangen?

  • Dzięki z wszystkie wskazówki!
    Jak myślisz warto iść trasa numer 2 na szczyt i spowrotem ta sama trasa na parking ? Niestety prom nie kursuje w te dni na które planuje trekking.
    Wydaje się jakby ten pierwszy szlak był bardziej malowniczy z tymi jeziorkami

  • Chciałam zadać pytanie. Czy jest szansa, że chihuahua da radę pokonać trasę? Chodzi mi najbardziej o kamienie czy są większe czy takie maciupkie ostre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *