...
Besseggen

Besseggen – piękny trekking w Norwegii

Sylwia

Pasmo górskie Jotunheimen to wiele ciekawych szlaków i niezliczone ilości zapierających dech w piersiach widoków. Wycieczka na Besseggen to jeden z najpopularniejszych jednodniowych trekkingów po Norwegii. Norweskie stowarzyszenie turystyczne zakwalifikowało nawet tę wyprawę do grona dziesięciu najpopularniejszych i najlepszych wycieczek w Norwegii. Turkusowa woda, góry, jeziora górskie, wiele przepięknych punktów widokowych. Zwiedzając Norwegię nie może zabraknąć na Waszej mapie właśnie Bessegen.

Besseggen Norwegia

O Besseggen

Besseggen jest to grzbiet górki, który leży w górach Jotunheimen. Znajduje się pomiędzy dwoma urokliwymi jeziorami czyli turkusowym Gjende i niebieskim Bessvatnet. Pomiędzy tymi dwoma największymi jeziorami różnica poziomów wynosi 400 metrów, a zdjęcia z tego miejsca są wizytowką Besseggen.  Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1743 m n.p.m i jest to Veslfjellet. Rocznie Besseggen odwiedza ponad 50 000 turystów.

szczyt Besseggen
Besseggen

Szlak na Besseggen

Trasa na Besseggen oznaczona jest jak wymagająca, mierzy 14 km, przewyższenie 950 metrów, a czas jej pokonania to około 6- 9 godzin. Najpopularniejsze są dwie opcje trasy. Początkowa w Memurubu lub Gjendesheim. Opinie na temat trudności tych szlaków są różne. Oficjalne norweskie przewodniki turystyczne informują, że łatwiejszą trasą jest trasa z punktem początkowym w Memurubu. Czy faktycznie tak jest? Oba szlaki mają bardzo podobny stopień trudności i ile osób tyle opnii na temat tej trasy. Najcięższym momentem jest na pewno wejście pod stromą grań. Wybierając szlak, którym będziecie iść weźcie pod uwagę, czy wolicie wchodzić po stromych kamieniach, czy z nich schodzić.

Besseggen droga

Obojętnie, którą trasę wybierzecie, najpierw musicie dostać się w okolice Gjendesheim. Niedaleko początku trasy znajduje się duży parking. Koszt zostawienia samochodu na cały dzień to 150 nok. Stamtąd pod przystanek z łodziami oraz do punktu początkowego trasy zabiera Was darmowy autobus. Możecie również wybrać się spod parkingu piechotą, Wasza trasa wydłuży się wtedy o 1,7 km.

Przy wyborze szlaku nie sugerujcie się tym, jakby jedna trasa miała lepsze widoki od drugiej. Rozglądajcie się dookoła, podziwiajcie piękne krajobrazy, a żadne piękne widoki Was nie ominą. Nie rezygnujcie również z przejścia całej trasy, bo widoki na dwa jeziora wcale nie są wg mnie na tej trasie najpiękniejsze. Warto przejść cały 14 km szlak.

Na parkingu znajdują się toalety.

Besseggen

Szlak 1 – początek w Memurubu

Jest to oficjalnie najłatwiejsza trasa. Z Gjendesheim promem dostajecie się do Memurubu. Koszt przeprawy promowej to 160 nok osoba dorosła, 80 nok dzieci. Bilety polecam zakupić wcześniej, bo ilość miejsc jest ograniczona i bardzo prawdopodobne jest, że nie uda Wam się kupić biletów na miejscu. W weekendy łódki są oblegane, więc warto zakupić bilety z wyprzedzeniem, nawet przez internet. Przeprawa promowa trwa 20 minut.

Besseggen prom

Tuż po opuszczeniu statku znajdziemy bardzo fajną miejscówkę na rozłożenie namiotu. W Memurubu znajduje się również schronisko turystyczne, w którym możemy przenocować.

Memurubu nocleg

Szlak z Memurubu na początku to 2 km pod górę. Niby nic trudnego, a jedna przewyższenie jest spore i ta pierwsza część trasy może być męcząca. Potem szlak wiedzie raz z górki, raz pod górkę. Dookoła są piękne widoki, więc nie idźcie zbyt szybko, rozglądajcie się i róbcie sobie sporo przerw. Jest po prostu pięknie!

Besseggen
Besseggen
Besseggen Memurubu

Po drodze miniecie kilka górskich jeziorek, mniejszych i większych, kilka strumyków. Szlak wygląda tak.

Besseggen
szlak Besseggen
jezioro Besseggen
Besseggen
Besseggen
Besseggen
Besseggen Norwegia
Besseggen
Besseggen

A to najładniejsze według mnie miejsce na trasie. Kolorowe jeziorko i góry przypominające krater dookoła.

Besseggen
Besseggen blog

Po 7 km docieramy do jeziora Bessvatnet, czyli charakterystycznego punktu z dwoma jeziorkami. Jest to też najtrudniejsza część trasy, czyli najbardziej strome podejście. Minusem tego miejsca na pewno jest brak łańcuchów. Zachowajcie tutaj ostrożność, zwłaszcza gdy mocno wieje wiatr lub pada deszcze. Możecie wybrać również inne, łatwiejsze podejście, ale dłuższe o ponad 4 km, wzdłuż jeziora.

Besseggen Norwegia
jezioro Besseggen
Besseggen
Besseggen

Po tym podejściu trasa do Gjendesheim to jeszcze 6,5 km, ale powoli zaczynamy schodzić w dół, przez pewien czas idziemy po płaskowyżu. Ostatnia część trasy wymaga jeszcze skupienia, ale ogólnie jest już z górki.

Besseggen
Besseggen szczyt

Po pięknej wędrówce docieramy do parkingu, na którym startowaliśmy. Stąd na parking samochodowy zabierze Was również darmowy bus, który jeździ do godziny 22.

Norwegia góry

Szlak 2 z Gjendesheim do Memurubu

To podejście przez wiele osób postrzegane jest jako trudniejsze. Tak jak już pisałam, opinii jest wiele, a trasy są tak naprawdę bardzo podobne.

Początek to oczywiście spore przewyższenie jest kilka miejsc, w których może być ciężko, ale i w tę stronę najcięższym punktem jest właśnie wcześniej wspomniane strome przewyższenie. Ja zdecydowanie wole w takich miejscach wchodzić pod górę, niż schodzić, dlatego wybieram szlak 1.

Szukasz ciekawych miejsc w tej części Norwegii? Zobacz koniecznie mój przewodnik po Norwegii pełen świetnych miejsc również w tych okolicach.

przewodnik po Norwegii
Besseggen