Byliście kiedyś w miejscu, które sprawiało wrażenie trochę jak z innej epoki? Zwiedzamy, oglądamy, spacerujemy, ale mimo nowoczesnych akcentów, na moment przenosimy się w czasie. Dla mnie takim miejscem jest Bærums Verk. Malutkie miasteczko przesiąknięte historią, sztuką i norweską architekturą. Jedno z tych miejsc, które co jakiś czas odwiedza się z przyjemnością, chociażby po to, żeby wypić kawę wprost nad wodospadem.
Jak dojechać do Bærums Verk?
Bearums Verk znajduje się tylko 20 km drogi od Oslo. Jeżeli zobaczycie duży, ceglany komin – jesteście prawie na miejscu, wystarczy zjechać z głównej drogi.
Plusem jest darmowy parking po obu stronach skansenu (zawsze przed zaparkowaniem sprawdź, czy nic się nie zmieniło). Dobra informacja dla niezmotoryzowanych: dojeżdża tam dużo autobusów z Oslo i okolic. Z centrum stolicy dojedziemy do Bærums Verk komunikacją miejską w około 50 minut.
Spacer po Bærums Verk
Historia tego miejsca zaczyna się już w 1610 roku. To właśnie wtedy powstała tutaj huta żelaza, która przez moment była najważniejszym tego typu obiektem w kraju. Huta funkcjonowała z małymi przerwami aż do 1964 roku. Bærums Verk było postrzegane jako centrum handlu, rzemiosła oraz ważna część historii regionu. Zakłady produkcyjne odbudowano w 1997 roku, a obecnie w ich budynkach mieści się m.in. muzeum.
Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.
W Bærums Verk znajdziemy najstarszą restaurację w Norwegii, mającą 360 lat Værtshuset Bærums Verk. W restauracji możemy zjeść tradycyjne, norweskie jedzenie w otoczeniu zabytkowego wnętrza. To prawdziwa uczta dla smakoszy i dla osób chcących spróbować norweskich specjałów.
Spacer najlepiej zacząć od strony wodospadu. W drewnianych, pomalowanych na czerwono pawilonach znajdują się kafejki oraz sklepy. Polecam wejść do kawiarni tuż nad wodospadem, możemy tam napić się dobrej kawy i spróbować tradycyjne cynamonowe bułeczki. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, kawy można napić się w ogródku tuż nad wodospadem. Miłe miejsce na spotkanie poza miastem.
Skansen
Idąc w dół rzeki, mijamy znajdujące się w wyremontowanej hali produkcyjnej małe centrum handlowe, muzeum oraz restauracje. Kilka kroków dalej znajduje się klimatyczny skansen z typowo norweskimi, drewnianymi domkami. Dawniej były to mieszkania pracowników produkcyjnych, obecnie jest to centrum rzemiosła, miejsce na warsztaty, sklepy i kawiarnia.
W Bærums Verk można kupić oryginalne rękodzieło i biżuterię. W centrum skansenu znajduje się mała fabryka czekolady, w której sprzedawane są miejscowe słodkości.
Charakterystycznym elementem tego miejsca są piękne, metalowe tabliczki przed wejściem do poszczególnych lokali. Wszystkie budynki, sklepy są w Baerums Verk utrzymane w podobnym stylu, co tworzy przyjemną spójną całość.
Ta mała miejscowość wypełniona jest rzeźbami autorstwa osób z całej Norwegii. Część z nich może być lekko kontrowersyjna, ale taką sztukę spotkacie w wielu miejscach w kraju. Każda z tych rzeźb to inna, ciekawa, czasami dająca do myślenia, historia. Będąc na miejscu warto przeczytać więcej na ich temat.
Cyklicznie organizowane są również wystawy sztuki, kalendarz wydarzeń na stronie głównej miasteczka.
Wieczorami to miejsce jest bardzo często niemal puste, można w ciszy posiedzieć w parku nad rzeką, poczytać książkę. To też dobry pomysł na randkę albo krótki spacer z dziećmi.
W zimie odbywa się tutaj mały, bardzo ładny jarmark bożonarodzeniowy. Szczegóły tego corocznego wydarzenia opisane zostały w tym wpisie >>>
Udanego spaceru!
Moje treści okazały się dla Ciebie pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.