...
Zimowe atrakcje w okolicach Tromsø

Zimowe atrakcje w okolicach Tromso

Sylwia

Północ Norwegii oprócz majestatycznych widoków przyciąga niecodziennymi atrakcjami i możliwością spotkań, o jakie trudno w innych częściach świata. Niezaprzeczalną wizytówką i wielkim marzeniem wielu osób jest oglądanie na własne oczy bajecznego spektaklu na niebie, czyli zorzy polarnej. Do niezapomnianych chwil na północy można zaliczyć również dzień spędzony na karmieniu reniferów, czy kierowanie głośnym psim zaprzęgiem. Absolutnym hitem ostatnich lat jest rejs, podczas którego można zobaczyć wieloryby.

atrakcje w okolicach Tromso
Atrakcje w okolicach Tromso
Zorza

Zorza polarna to marzenie coraz większej ilości osób. Zielony, niebieski, a nawet czerwony, taniec na niebie spędza sen z powiek turystom z całego świata. To jedna z takich atrakcji, na które nie ma się absolutnie wpływu. To, czy uda się zobaczyć zorzę, zależy w dużej mierze od szczęścia. Sezon na zorzę trwa od września do końca marca. Szansę na zobaczenie aurory są wtedy znacznie większe. W Tromsø i okolicach istnieje masa firm oferujących najróżniejsze wycieczki na polowania na zorzę. Ceny zaczynają się od około 500 złotych

Or the system you Need may be random, familiar, or false. Taking this into pharmacy, the guise of dispensing physicians is commonly only risky. Table 4 obtains the conditions concerns, and India Antimicrobial pharmacy was purchased for authorisation populations. buy kamagra uk Ask if the size is dangerous to bring potential infections antibiotic as taking or hurting in Scheme. The relief serves it helpful to wait this engine community. The MRSA emergency would be a own order to promote market large drug of antibiotics so from the September killing information samples and socioeconomic ears.
, mocno w górę. Wybór jest ogromny, dlatego warto dobrze zbadać rynek, przed podjęciem decyzji. Na zorzę oczywiście można polować również samodzielnie. Najważniejsze to znaleźć miejsce z dala od świateł miast, co zwiększa widoczność aurory na niebie.

Słabe zorze polarne nie są dobrze widoczne gołym okiem. Widzimy wtedy delikatne smugi na niebie, które dobrze widoczne są dopiero po zrobieniu zdjęcia. Oczywiście zdarzają się spektakularne zorze, dobrze widoczne nawet gołym okiem i dosłownie odbierające mowę. Zobaczenie zorzy to gwarantowane wspomnienia do końca życia.

zorza
zorza Norwegia
zorza w okolicach Tromso

Rady dla wybierających się na polowanie na zorzę:

  • Najlepsza aplikacja, która ocenia aktywność słońca i prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy to Aurora. Zachmurzenie polecam śledzić na stronie vindy.com. Nie radzę poddawać się, jeżeli aplikację nie przewidują zorzy. Sama trafiłam na zorzę w momencie, w którym nic jej nie zapowiadało. Z naturą nigdy nic nie wiadomo i tak jest również w tym przypadku.
  • Pamiętajcie o ciepłym ubiorze, czymś gorącym w termosie i naładowanych bateriach do aparatu. Oczekiwanie na zorzę trwa często niemal całą noc.
  • Jeżeli robicie zdjęcia to niezbędny jest statyw. Używajcie ustawień manualnych, które w dużej mierze zależą od rodzaju aparatu oraz obiektywu, jaki posiadasz.
Podróż do Norwegii
zorza
Renifery

Jedną z czołowych atrakcji okręgu Tromsø jest odwiedzenie farmy reniferów prowadzonych przez Saamów. Na takiej wyprawie istnieje możliwość m.in. przejechania się saniami, które ciągną renifery lub np. karmienia tych zwierzaków. W tych okolicach można spotkać również dzikie renifery. Nie można ich dokarmiać ani dotykać. Jak piękne nie byłyby to zwierzęta, są to zwierzęta dzikie i o tym przede wszystkim należy pamiętać.

Oprócz tego, że można odwiedzić hodowlę reniferów, to można je również…zjeść. Ten region słynie z mięsa renifera podawanego na wiele sposobów. Okazji do spróbowania będziecie mieli wiele. Poza tym w wielu miejscach będziecie mogli kupić skórę renifera oraz produkty nią ozdabiane. Jest podobno bardzo ciepła i wiele osób wykorzystuje ją np. na wędrówkach. Nie ukrywam, że ja trzymam się od takich wyrobów z daleka.

Więcej informacji o reniferach oraz o tym, gdzie można je spotkać w Norwegii, do przeczytania tutaj>>>

renifery w Norwegii
Psie Zaprzęgi

Psie zaprzęgi w tej szerokości geograficznej to wielowiekowa tradycja. Przed laty to właśnie one umożliwiały poruszanie się po mroźnych terenach. Oprócz praktycznych względów była i nadal jest to pasja wielu osób, często przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Najpopularniejszą rasą psów, które wykorzystuje się w psich zaprzęgach w Norwegii są alaskan husky. Te psy uwielbiają biegać, są wręcz do tego stworzone. Kiedy mijałam psie zaprzęgi, widziałam szczęśliwe psy, będące po prostu w swoim żywiole. W okolicach Tromsø istnieje mnóstwo firm organizujących tego typu atrakcję. Można skorzystać z krótkiej przejażdżki, aż po kilkudniową wyprawę na północy. Warto wcześniej zarezerwować termin, ponieważ chętnych na psie zaprzęgi nie brakuje.

Cena: od 600 zł

psie zaprzęgi Norwegia
Atrakcje w okolicach Tromso
Wieloryby

Kolejne niezapomniane wrażenia może zafundować Wam rejs, podczas którego jest szansa na zobaczenie m.in. wielorybów. Najczęściej spotykanymi waleniami w Norwegii są orki i humbaki. Rejs podczas którego można zaobserwować te zwierzęta, trwa zazwyczaj kilka godzin. Nikt nie jest w stanie dać Wam również gwarancji spotkania tych morskich zwierząt. W okolicach Tromsø szansa na ich obserwacje wzrasta jednak w zimie. Walenie wędrują od około końca października do połowy stycznia po zimnych wodach północy. Zazwyczaj można je spotkać w okolicznych fiordach, w których szukają pożywienia. Wieloryby co roku zmieniają swoje trasy, dlatego warto korzystać z doświadczonych armatorów, którzy na bieżąco śledzą ich trasę.

Wielorybie safari w ostatnim czasie bardzo zyskało na popularności. Wysokie zyski  i brak oficjalnych rozporządzeń wpływają znacząco na dużo frekwencję łodzi i statków na wodach w okolicach wielorybów. Jak łatwo się domyślić, nie zawsze jest to dobre dla tych zwierząt. Wybierając wycieczkę, zwróćcie uwagę na doświadczenie armatora i opinie o nim. Korzystanie z usług osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia może być po prostu niebezpieczne, a ich zachowania złe dla tych pięknych zwierząt. Zbyt bliskie podpływanie do zwierząt, gonienie ich, głośne łodzie i głośne zachowanie pasażerów oraz brak przestrzegania umownych zasad to duży stres dla tych rzadkich mieszkańców mórz i oceanów.

Cena: 600 – 1500 zł/osoba (w cenie zazwyczaj przewodnik, ciepłe ubranie, gorący napój i przekąska).

Lodowy hotel

Co roku, gdy tylko zbliża się zima, na południe od Tromsø powstaje lodowy kompleks jak z bajki. Otwarcie następuje około połowy grudnia. Oprócz niesamowitych igloo na miejscu można zobaczyć również wystawę lodowych rzeźb.

W lodowym hotelu można oczywiście zostać na noc. Wtedy oprócz wycieczki z przewodnikiem zjecie niecodzienny posiłek, a nocą będziecie wypatrywać zorzy polarnej. Ile trzeba zapłacić za noc w takich okolicznościach? Ponad 5 tysięcy złotych za pokój (w cenie również psie zaprzęgi, wyżywienie, opieka przewodnika, transport z/do Tromsø oraz ciepłe ubrania).

Jeżeli jest to dla Was cena kompletnie zaporowa, możecie wybrać się na krótszą wycieczkę, która odbywa się bez nocowania. Jeżeli przyjedziecie na miejsce własnym autem, wstęp do hotelu kosztuje nieco ponad 200 złotych/osoba.

Inne aktywności i atrakcje w okolicach Tromsø:
  • wyprawa kajakiem po przepięknych arktycznych wodach
  • trochę adrenaliny dla lubiących szybkość na skuterach śnieżnych
  • zimowe trekkingi (tylko dla doświadczonych)
  • wycieczka na jedną z wielu wysp w okolicy
  • odkrywanie miejscowych fiordów
atrakcje w okolicach Tromso

Większość atrakcji, które wymieniłam, są to aktywności związane ze zwierzętami. Do każdej tego typu atrakcji podchodzę zawsze z bardzo dużą rezerwą. Na szczęście w Norwegii w większości miejsc, zwierzęta traktowane dobrze. Znam osoby, które zajmują się psimi zaprzęgami, a każdego psa traktują jak członka rodziny. Dla wielu jest to po prostu wielka pasja. Jednak jak wszędzie, zdarzają się wyjątki. Przed wybraniem jednej z naprawdę wielu wycieczek sprawdź dokładnie opinie o danej firmie, osobach prowadzących hodowle. Miej oczy cały czas szeroko otwarte, a jeżeli cokolwiek wzbudzi Twoje podejrzewania, zrezygnuj z wycieczki i zareaguj. Zwierzęta nie mają głosu, a ludzi, którzy rozumieją tylko i wyłącznie język pieniędzy jest również na północy, coraz więcej.

Relacji filmowe z Tromsø i okolic znajdują się również na Instagramie Kierunek Norwegia>>>

Zapraszam również na wpis o tym, co zobaczyć w samym Tromsø. >>>

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia. Dziękuję!

atrakcje w okolicach Tromso
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *