...
fajne miejsce w Oslo

Akerselva – spacer wzdłuż malowniczej rzeki w Oslo

Sylwia

Spacer wzdłuż rzeki Akerselva to dobry sposób na zwiedzenie stolicy Norwegii. Spacerując brzegiem poznajemy różne dzielnice Oslo, możemy zobaczyć różnice pomiędzy poszczególnymi częściami miasta i poznać codzienne życie mieszkańców. Jeżeli wybierasz się na jednodniową wycieczkę po Oslo, to chyba nie ma lepszego sposobu na poznanie tego miasta. Akerselva otoczona jest lasami, parkami i oryginalną architekturą. To zielone płuca stolicy Norwegii.

stolica Norwegii

Spacer wzdłuż Akerselva

Rzeka jest naturalną granicą dzielącą miasto na dwie części – wschodnią oraz zachodnią. Akerlseva ma około 10 km długości, spadek 149 m i jest główną rzeką Oslo, wokół której przez cały rok tętni miejskie życie. Wędrując brzegiem rzeki zobaczymy  20 wodospadów, przejdziemy (lub miniemy) przez 23 mosty i zapoznamy się z bogatą historią Oslo. Rzeka wpływa do morza w okolicach portu Bjørvika, skąd można ruszyć na dalsze zwiedzanie centrum.

akerselva

Wędrówkę rozpoczynam od miejsca, w którym można całkowicie zapomnieć o miejskim głośnym i szybkim życiu. Akerselva wypływa ze spokojnego, otoczonego pięknym lasem miejsca – jeziora Maridalsvannet. Spacer wokół jeziora to coś dla osób, które stronią od hałasu. Następnie ruszam w dół rzeki. Spacer możemy rozpocząć oczywiście również w innym miejscu, wszystko zależy od tego ile czasu chcemy przeznaczyć na poznanie tej części Oslo. Spacer w Oslo można rozpocząć od stacji Nydalen.

Wodospad w Oslo

Jednym z piękniejszych wodospadów, które spotkamy po drodze jest  otoczony dawnymi przemysłowymi budynkami Vøyenfossen. Tuż nad wodospadem znajduje się mała, czerwona, bardzo kliamtyczna kawiarnia. Czujecie niedosyt? Kolejny wodospad możecie zobaczyć np. w malowniczym Bærums Verk, tuż obok Oslo.

wodospad Oslo

Wzdłuż rzeki znajduje się wiele dawnych budynków przemysłowych, w których mieściły się m.in. fabryki, magazyny. W latach 80 zaczęto przekształcać je na miejsca użyteczności publicznej. Obecnie są to kultowe restauracje, kluby, kawiarnie oraz biurowce, które ze względu na swoją historię, tworzą niesamowity klimat tego miejsca.

Oslo Akerselva
architektura w Oslo
rzeka w Oslo
kawiarnie w Oslo

23 mosty, a każdy z nich z inną historię, którą możemy poznać dzięki wielu tabliczkom informacyjnym w pobliżu tych miejsc.

mosty w Norwegii
Akerselva
Oslo miasto
Oslo spacer

I coś dla wszystkich zakochanych – most, na którym możemy zawiesić „kłódki miłości” (wiem, brzmi trochę słabo, ale nie mam pojęcia jak to nazwać 🙂 ), a potem zatopić kluczyk w czeluściach rzeki Akerselva. Coś dla romantyków i romantyczek!

most z kłódkami Oslo

Jednym z przystanków, który jest obowiązkowym punktem spaceru, jest kawa na Grünerløkka. To bez wątpienia najbardziej kolorowa dzielnica Oslo, uważana przez wielu za artystyczną i imprezową mekkę stolicy Norwegii. Specyficzny klimat tego przepełnionego awangardą i mieszanką kulturową miejsca trzeba poczuć na własnej skórze. Przy okazji spaceru wzdłuż Akerselva polecam zboczyć nieco z trasy i zwiedzić Grünerløkka. Zwłaszcza jeżeli lubicie alternatywę. Jest tam też sporo pchlich targów i oryginalnych graffiti.

Grünerløkka restauracje
Grünerløkka puby
Oslo sztuka

Ciekawostki o Akerselva i okolicach

  • Dawna nazwa głównej rzeki w Oslo to Frysja od norweskiego słowa fryse, czyli zamarzać.
  • Akerselva przez długi czas była rzeką, w której żyły kojarzące się głównie z Norwegią, łososie. Niestety, w 2011 roku nastąpiło skażenie wód chlorem, co zabiło prawie całe życie w Akerselva. W 2015 roku łososie powróciły do rzeki, a ich populacja jest cały czas odbudowywana.
  • Rzeka płynęła przez pewien czas tunelem, lecz władze miasta (na szczęście !) uznały, że dużo większą korzyść przyniesie miastu zlikwidowanie tunelu i stworzenie pięknych rekreacyjnych terenów. Mieli rację :)
  • Na Grünerløkka jest też dużo miejsc, w których przy okazji można zaopatrzyć się w dobre i tańsze owoce i warzywa.
wycieczka po Oslo

Na poniższym zdjęciu ciekawostka architektoniczna i kolejny przykład wykorzystania dawnych budynków przemysłowych. Budynek przed laty pełnił funkcję silosu na zboże. Obecnie jest to akademik. Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie widziałam takiego wykorzystania dawnych silosów, ale pomysł mi się bardzo podoba! 🙂

akademik w Oso
budynki w Oslo

Mam nadzieję, że udało mi się namówić Was na spacer wzdłuż rzeki Akerselva w Oslo. Wycieczka w to miejsce to dobry pomysł przez cały rok, zimowa sceneria tych miejsc, również jest warta zobaczenia. A jakie jest Twoje ulubione miejsce, znajdujące się nad brzegiem Akerselva?

Szukasz więcej ciekawych miejsc w Oslo i okolicach? Koniecznie sprawdź mój przewodnik Kierunek Oslo. 595 stron świetnych miejsc, informacji praktycznych oraz gotowy plan zwiedzania Oslo i pomysł za weekend w okolicach.

Oslo
blog o Oslo
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *