...
17 maja w Norwegii

17 maja w Norwegii – norweskie święto narodowe

Sylwia

17 maja w Norwegii to największe i najhuczniej obchodzone święto w tym kraju. Miasta, wsie, ulice – cały kraj tego dnia przystrojony jest tysiącami flag, świętuje się od świtu do nocy, od południa kraju, po daleką północ. To niezwykły dzień w Norwegii i gdybym musiała wybrać tylko jeden dzień, w jakim mogłabym być w tym kraju, na pewno byłby to przepięknie obchodzony 17 maja.

Historia Norwegii

17 maja w Norwegii to Grunnlovsdagen lub Norges Nasjonaldagen. Tego dnia w 1814 roku w miejscowości Eidsvoll została podpisana konstytucja Norwegii. Dzień wcześniej, czyli 16 maja 1814 roku Konstytucja Norwegii została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe w Eidsvoll. Podpisanie dokumentu miało miejsca 17 maja i również tego dnia Christian Frederik został królem Norwegii.

W Norwegii jest to dzień wolny od pracy, jest to również święto norweskiej flagi. Przyjmuje się, że ten dzień jest świętem narodowym od 1836 roku.

17 maja w Norwegii

Przygotowania do 17 maja w Norwegii

Od połowy kwietnia stopniowo zaczyna przybywać na sklepowych półkach ozdób w barwach narodowych. Można kupić dosłownie wszystko w barwach narodowych: czerwono-granatowe świeczki, zastawę, serwety, kotyliony. Norweskie flagi sprzedawane są nawet w dyskontach spożywczych. W sklepach pojawiają się też specjalnie sprowadzane w dużych ilościach owoce w kolorach Norwegii, czyli truskawki, borówki, maliny. Cukiernie mają w swojej ofercie torty ozdobione tymi owocami.

Całe miasta i wsie przystrajają się tysiącami norweskich flag. Witryny sklepowe, restauracje, szkoły, czy przedszkola – absolutnie wszędzie widać, że zbliża się 17 maja.

W dniu tego święta wszyscy Norwegowie z wielką dumą wywieszają przed domami norweskie flagi. Na podróżujących tego dnia po Krainie Fiordów robi to niezwykłe wrażenie, często te flagi są naprawdę ogromnych rozmiarów, tak żeby było je widać już z daleka.

Wybierając się do Oslo w okolicach 17 maja pamiętaj, aby zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem. Najlepsze noclegi znikają błyskawicznie. Zarezerwuj już teraz:Booking.com

17 maj Norwegia
parlament norweski
17 maja w Norwegii

Obchody 17 maja w Norwegii

W wielu miejscach dzień zaczyna się od huku armat, który słychać w całej okolicy. To znak, że zaczyna się jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, dzień w roku. Norwegowie bez względu na wiek w ten dzień zakładają swoje przepiękne stroje narodowe , czyli bunad.

Osoby, które nie mają własnego bunad również zakładają odświętne ubrania, eleganckie sukienki, czy garnitury.

Pierwszym punktem świętowania jest uroczyste śniadanie. Ten dzień rozpoczyna się od kieliszka szampana i pysznego świątecznego jedzenia. Na śniadaniu spotykają się znajomi, rodziny, przyjaciele. Domy przystrojone są ozdobami w kolorach narodowych, tak samo jak świąteczny stół.

Po śniadaniu wiele osób wyrusza do centrum miast, wsi na uroczyste parady i oficjalne obchody organizowane w całym kraju, nawet w najmniejszych miejscowościach. Popołudnie to czas hucznych imprez, spotkań towarzyskich i zabawy.

Gratulerer med dagen!

Tego dnia wszyscy witają się radosnym „Gratulerer med dagen”, czyli wszystkiego najlepszego. To urodziny Norwegii, więc jest to święto wszystkich mieszkańców kraju.

Drugi najczęściej słyszany na ulicach okrzyk to „Hipp, hipp hurra!” to bardzo radosny dzień w tym kraju.

Obchody 17 maja w Norwegii

Krajowym centrum wydarzeń tego dnia jest stolica Norwegii. Oslo tego dnia tonie w morzu norweskich flag i wygląda to naprawdę imponująco. To właśnie w stolicy Król wraz z całą swoją rodziną pozdrawia mieszkańców kraju z pałacowego balkonu. Ważnym elementem obchodów są Barnetog, czyli parady dzieci. Pierwsze dziecięce parady odbyły się w 1870 roku, a ich inicjatorem był Bjørnstjerne Bjørnson. Jest to jeden z najważniejszych punktów obchodów tego święta, a przez to 17-maja nazywany jest również Dniem Dziecka.

balkon

O godzinie 13:00 w całym mieście słychać salwę armatnią z twierdzy Akershus. Następnie w wielu miejscach następuje uroczyste śpiewanie hymnu, który tego dnia jest najczęściej słyszaną melodią.

W roku 2020 i 2021 obchody ze względu na pandemię są dużo skromniejsze i zrezygnowano z wielu stałych elementów ze względu na obostrzenia pandemiczne.

Spędzasz 17 maja w Oslo? Koniecznie sprawdź mój przewodnik po Oslo i okolicach. Oprócz najciekawszych miejsc w stolicy Norwegii, znajdziesz w nim również gotowy weekendowy plan zwiedzania miasta oraz wskazówki, co warto zobaczyć 17 maja w Oslo.

Oslo
konstytucja Norwegii

Mniej oficjalne symbole

Lody

17-maja norweska firma diplom-is bije rekordy sprzedaży. Na ulicach można zobaczyć wiele osób jedzących słynne rożki. Dzieci bardzo lubią to święto, bo tego dnia mogą jeść słodycze i inne słodkości bez żadnych ograniczeń.

Parówki

Druga spożywcza tradycja to „pølse i lompe” czyli parówka w ziemniaczanym naleśniku. Tylko 17 maja mieszkańcy Norwegii zjadają około 19 miliona parówek (przypominam, że w kraju mieszka około 5,3 mln osób). Rekordy popularności biją grillowane parówki.

Pavlova

Bardzo popularnym wypiekiem, który pojawia się na norweskich stołach jest Pavlova. Przystrojona oczywiście truskawkami i borówkami, czyli w kolorach narodowych. Często układa się owoce w taki sposób, aby tworzyły flagę Norwegii.

17 maja w Norwegii

Inne ciekawostki związane z 17 maja

  • Hymn norweski został zatwierdzony jako oficjalna pieśń narodowa dopiero w grudniu 2019 roku. Tytuł hymnu to „Ja, vi elsker dette landet”, czyli „Tak, kochamy ten kraj”.
  • Oryginalna norweska konstytucja z 1814 roku jest pilnie strzeżona i znajduje się w archiwum parlamentu. Nie każdy może ją zobaczyć, ze względu na bardzo delikatny papier, na którym została spisana.
  • Norwegowie świętują ten dzień bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują. Na górskich szlakach można spotkać wiele osób z norweskimi flagami przyczepionymi np. do plecaków.
  • Bardzo ważną postacią związaną z 17 maja jest Henrik Wergeland, który jest m.in. autorem wielu publikacji, które odegrały niezwykle istotną rolę w świętowaniu Dnia Konstytucji. Przez całe swoje życie starał się, aby 17-maja uznano za norweskie święto narodowe.
  • Podczas niemieckiej okupacji obchody 17 maja były zabronione.
  • Tego dnia w wielu miejscach w Norwegii w paradach biorą udział wielkie orkiestry grające melodie narodowe.

Byliście w Norwegii 17-maja, jak Wam się podobały uroczyste obchody?

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

norweskie święto
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *