...
warto odwiedzić Norwegię

10 powodów, dla których warto odwiedzić Norwegię

Sylwia

Linie lotnicze kuszą tanimi biletami, biura podróży prześcigają się w ofertach, a zorganizowanie nawet budżetowej podróży staje się coraz łatwiejsze. Powodów, aby obrać właśnie ten kierunek jest naprawdę sporo. Im więcej podróżuję po tym kraju, a robię to już przez kilka lat, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Norwegia do zaoferowania ma niezliczone ilości cudownych widoków, ciekawych szlaków i niezapomnianych miejsc. Poniżej moja lista 10 powodów, dla których kierunek Norwegia to naprawdę interesujący kierunek.

Norwegia

Norwegia

Dzika przyroda

Coraz mniej na świecie miejsc, w których wciąż bardzo dużo terenów jest nietkniętych przez człowieka. To jeden z powodów, dla których tak doceniam norweskie krajobrazy. Mimo niewątpliwego wzrostu popularności tego kierunku ilość szlaków rzadko odwiedzanych przez ludzi wciąż jest olbrzymia. Możesz przejechać dziesiątki kilometrów i tylko co jakiś czas mijać pojedyncze zabudowania.

Tutaj odnajdziesz dzikość, zobaczysz zwierzęta w swoim naturalnym środowisku, odwiedzisz czyste lasy i zdobędziesz rzadko odwiedzane górskie szczyty. W Norwegii oznaczonych szlaków są tysiące, a tych bez drogowskazów jeszcze więcej. Jeżeli odpoczywasz w ciszy, lubisz naturę, a na myśl o spędzeniu czasu z dala od wszystkich i wszystkiego, mocno się uśmiechasz, to kupuj bilety. Norwegia czeka!

hytty w Norwegii

Różnorodne krajobrazy

Jadąc przez Norwegię, nie jeden raz będziecie mieli wrażenie, że nagle wjeżdżacie do zupełnie innego kraju. Zielone łąki pełne kwiatów, za chwilę głębokie jeziora, wyspy, fiordy, wysokie góry. Raz lato, raz zima, w jeszcze innym miejscu wieczna jesień. Raz nowoczesne autostrady, niesamowite mosty, a za chwilę stare tunele, w których jeszcze moment i zgaśnie ostatnie tlące się światło.

Tysiące wysp i jeziora, zielone lasy, skaliste wybrzeża, fiordy – Norwegia niezmiennie od lat zaskakuje mnie swoją różnorodnością i kiedy myślę, że widziałam już wszystko w tym kraju, odkrywa przede mną kolejne karty.

Norwegia jest bardzo różnorodna i przede wszystkim za to ją lubię. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mieli wieczny dylemat – w góry czy nad morze? W tym kraju nie brakuje miejsc, w których góry są tuż nad wodą.

Wybierasz się do Norwegii? Mnóstwo ciekawych miejsc znajdziesz w najnowszym przewodniku po Norwegii. W pierwszej części przewodnika po Norwegii znajduje się opis najciekawszych miejsc w 8 południowych i środkowych regionów, które obfitują w absolutnie rewelacyjne miejsca. Przewodnik jest niezwykle łatwy i intuicyjny, świetne miejsca w okolicy znajdziesz w kilka chwil.

przewodnik po Norwegii
Norwegia podróże
punkt widokowy Dalsnibba
Dalsnibba norwegia
Norwegia
kolej Flam Myrdal
Besseggen
Nigardsbreen Norwegia

Dostępność pięknych miejsc. Dla wszystkich.

Kiedyś przeczytałam tekst, w którym jedna z tez brzmiała „kto nie wszedł w Norwegii na żaden szczyt, ten w Norwegii nie był”. Mimo że norweskich szczytów trochę na swoim koncie mam, absolutnie nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. To nie jest kraj, na którego zwiedzanie mogą wybrać się tylko wysportowane albo co najmniej pełne sił i wigoru osoby. Norwegię możecie zwiedzać z rodzicami, dziadkami, osobami w podeszłym wieku lub osobami, które mają jakiekolwiek ograniczenia ruchowe.

W Norwegii istnieje masa przepięknych miejsc, w które bez problemu można dotrzeć samochodem lub autobusem. Zjawiskowe punkty widokowe, cudne rejsy po fiordach (wiele statków jest już przystosowanych również do przewożenia osób z niepełnosprawnościami), czy bardzo łatwe trasy prowadzące do atrakcyjnych miejsc.

Jeżeli kiedykolwiek spotkacie się ze stwierdzeniem, że Norwegia to przede wszystkim kraj dla aktywnych ludzi, nie zgadzajcie się z tym. Kraina Fiordów to zarówno dobry wybór dla osób, które kochają górskie trekkingi, jak i dla tych, którzy podczas zwiedzania muszą brać pod uwagę swoje nie zawsze idealne warunki zdrowotne.

Jak podróżować po Norwegii
Sylwia blog o Norwegii

Przepiękne góry

W Norwegii macie do wyboru około 300 mierzących ponad 2000 m n.p.m. szczytów górskich. Najwyższy to Galdhøpiggen mierzący 2469 m n.p.m. Jeżeli chodzi o norweskie góry, tu znowu bardzo fajne jest to, że są bardzo różnorodne. Nie brakuje wyzwań dla wprawionych wspinaczy, ale z drugiej strony wszyscy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami, również znajdą łagodne podejścia dla siebie.

Chodzenie po górach w Norwegii to bardzo ważny element norweskiej kultury. Norwegowie uwielbiają spędzać czas w ich otoczeniu. W lecie wyruszają na długie wędrówki, w zimie jeżdżą całymi rodzinami na nartach. Duża część mieszkańców tego kraju ma swoje domki w górach. Z takich miejsc mogą skorzystać również turyści, bo wiele z nich jest wynajmowana.

Jeżeli uwielbiasz podziwiać góry, ale niekoniecznie zdobywać ich szyty, to również odnajdziesz się tutaj doskonale. W wyższych partiach powstało wiele platform widokowych, z których można podziwiać cudowne, norweskie krajobrazy. No bo, kto nie chciałaby odpocząć w towarzystwie takich widoków?

Norwegia
Norwegia
Norwegia

Fiordy

Fiordy to niewątpliwie norweska wizytówka, która co roku przyciąga tysiące osób z najdalszych zakątków świata. Nie ukrywam, że moja pierwsza wizyta nad fiordami niesamowicie mnie wzruszyła. Marzyłam o tym widoku od dawna, ale to, co zobaczyłam na żywo, przerosło moje oczekiwania.

Po latach w Norwegii widziałam już dużą część norweskich fiordów. Za każdym razem budzą we mnie taki sam zachwyt. Wysokie góry pełne wodospadów, pionowe ściany, niesamowite polodowcowe formacje, a to wszystko tuż nad wodą. Każdemu, kto odwiedza Norwegię, polecam również rejs po fiordach. Tak samo, jak budzą zachwyt podziwiane z góry, tak samo robią olbrzymie wrażenie z perspektywy wody. Co tu dużo pisać, to cuda natury, w które Norwegia została bardzo licznie obdarzona. Fiordy warte są wpisania na Waszą listę „miejsc do zobaczenia”.

Lysefjord
Stegastein
rejs po fiordach Flam
Norwegia

Spokój, cisza, bezpieczeństwo

Norwegia to duży kraj z bardzo małą gęstością zaludnienia. Podczas Waszej podróży możecie przejechać kilometry i tylko raz na jakiś czas mijać inny samochód. Bez trudu znajdziecie szlaki do wędrówek, na których bardzo rzadko będziecie mieli okazję wymienić kurtuazyjne „hei!” z innym turystą. Odpoczynek w ciszy na łonie natury brzmi zachęcająco? W tym kraju nie będziecie mieli większego problemu z odnalezieniem takiego spokojnego miejsca, bez zasięgu, prądu, a nawet toalety. Tylko Wy las, fiordy, góry.

Poza spokojem i ciszą Norwegia to bezpieczny do podróżowania kraj. Przejechałam tysiące kilometrów, przeszłam sporo szlaków, odwiedziłam dużo małych miast i wsi. Wszędzie bez wyjątku czułam się bezpiecznie. W lecie tysiące osób śpi w namiotach, na hamakach. Wciąż można spotkać wsie, w których nikt nie zamyka domu, a wynajmując domek od lokalnego gospodarza nie zdziw się, jeżeli w drzwiach będzie czekał na Ciebie klucz.

Oczywiście, jak w każdym kraju, w dużych miastach z bezpieczeństwem bywa różnie. W Oslo coraz częściej słychać o przestępstwach i kradzieżach, jednak biorąc pod uwagę wielkość Norwegii i ilość tych przestępstw ciężko nie stwierdzić, że jest po prostu bezpiecznie. To idealne miejsce, dla każdego, kto do odpoczynku potrzebuje poczucia bezpieczeństwa.

nocleg Geiranger

Drogi

Podróż samochodem lub motocyklem przez Norwegię to niezapomniane wrażenia. Sam dojazd od miejsca docelowego dostarcza mnóstwa niezwykłych krajobrazów a wcale nie rzadko, samo pokonanie danej trasy jest atrakcją samą w sobie. Wiele dróg położonych jest wysoko w górach, wzdłuż nich znajdują się zapierające dech w piersiach punkty widokowe. Norweskie drogi potrafią być również ciekawym wyzwaniem, bo pokonanie bardzo ostrych zakrętów w połączeniu z dużym nachyleniem i wysokością, robi wrażenie na wielu osobach.

Samochodowa wyprawa przez Norwegię często przerywana jest przeprawami promowymi przez fiordy, a podczas tych krótkich rejsów, można spojrzeć na góry z jeszcze innej perspektywy. Kolejnymi przerywnikami w trasie są często wylegujące się na drogach owce, na których auta nie robią zbyt dużego wrażenia.

Norwegia

Mimo wszystko norweskie drogi są bardzo bezpieczne, w 2019 roku w Norwegii nie zginęło w wypadku samochodowym ani jedno dziecko. Zdecydowana większość kierowców jeździ zgodnie z przepisami, do czego skutecznie zachęcają bardzo wysokie mandaty.

Większość moich norweskich wojaży to właśnie podróże samochodowe. Uwielbiam ten sposób zwiedzania Norwegii i jeżeli macie tak jak ja tzn. podróż zaczyna się dla Was w momencie wyjścia z domu, a punkty docelowe wcale nie grają pierwszych skrzypiec, będziecie norweskimi trasami i widokami wokół nich zachwyceni.

warto pojechać do Norwegii
warto pojechać do Norwegii

Architektura

Moja miłość do norweskiej architektury to absolutnie miłość od pierwszego spojrzenia. Kolorowe drewniane domy, hytte, kościoły. Wszystko w podobnej estetyce, znakomicie pasujące do okolicznych gór i lasów. Wyglądają pięknie zarówno latem, jak i zimą. Norweski styl nie do końca wygląda tak, jak pokazuje sporo czasopism. W wielu domach nie króluje słynna szwedzka sieciówka, a wiekowe meble kupione w jednym z wielu sklepów z antykami. Pachnie tam starym drewnem, kominkiem, kawą i cynamonem.

Wiele norweskich domów ma na dachach posadzone trawy, przez co jeszcze bardziej wtapia się w otoczenie i dodaje uroku. Jeżeli wybieracie się do Krainy Fiordów na dłużej, koniecznie spędźcie w takim drewnianym, często bardzo starym domu choć jedną noc. Gwarantuję, że będzie to noc, która zostanie w Waszej pamięci na długo. Tutaj mała zapowiedź:

Norwegia
Svolvaer Lofoty

Nie brakuje również nowoczesnych budynków.

ciekawostki o Oslo
ciekawostki o Oslo

Klimatyczne miasteczka i wsie

Uliczki pełne starych, drewnianych, zadbanych domów wyglądają czasami jak wyjęte z filmów. Każdy dom ma inny kolor, a mimo wszystko zabudowania wsi i miasteczek wyglądają naprawdę dobrze. Życie w takich małych miasteczkach często płynie w zupełnie innym rytmie. Jakby ten cały pęd i pogoń, jaką w obecnych czasach doświadcza mnóstwo ludzi, w ogóle nie dochodziły do tych miejsc. Poniżej kilka moich ulubionych wsi i małych miast, w których możecie poczuć norweski klimat.

Zobacz również: Røros
Norwegia
Fjærland
Norwegia
Solvorn
Norwegia
Nusfjord
miasteczka na Lofotach

Zwierzęta

Uwaga owce, uwaga łosie, uwaga renifery, uwaga zwierzęta gospodarskie – tych znaków nie da się niezauważyć jadąc norweskimi drogami. Podczas letnich wędrówek beczenie owiec w akompaniamencie dzwonków zawieszonych na ich szyjach, umila większość spacerów. Zwierzęta można spotkać tutaj w najróżniejszych miejscach często w takich, w których nikt by się ich nie spodziewał. Renifer na szczycie góry, byki w środku wielkiego lasu, stado owiec na stromym zboczu. Spotkań ze zwierzętami w Norwegii nie powinno Wam zabraknąć. Cały czas można zobaczyć tutaj masę dzikich i hodowlanych przedstawicieli braci mniejszych. U mnie każde takie spotkanie wywołuje uśmiech, mimo że czasami spotkanie stada np. owiec blokuje drogę na dłuższy czas.

Skandynawia
undredal Norwegia
Norwegia
Gimsøy plaża

Jeżeli Norwegia jest już na Twojej liście „miejsc do odwiedzenia” – sprawdź koniecznie, mój norweski niezbędnik,w którym dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju.

Moje treści okazały się dla Ciebie ciekawe lub pomocne? Kliknij i postaw mi wirtualną kawę. Dzięki temu wspierasz moją pracę na Kierunek Norwegia.

Norwegia
Udostępnij artykuł
Autor: Sylwia
Obserwuj:
Od kilku lat mieszkam w Norwegii, a każdą wolną chwilę spędzam na podróżowaniu dookoła Krainy Fiordów. Na tej stronie opowiadam o moich podróżach i życiu w Norwegii. Zabieram Cię na wycieczkę nad fiordy, w niesamowite góry, pod olbrzymie wodospady i do klimatycznych norweskich miasteczek. Miłego zwiedzania!
11 komentarzy
  • Pieknie napisane. Wlasnie jestem w trakcie organizowania wyjazdu po powiedzmy poludniowej norwegi ( nad Bergen ?). Udostepnie link do bloga moim pasażerom.

  • Wszystko idealnie w punkt! I pod wszystkim moge się podpisać. Wiele widoków zapiera dech w piersiach – podobnie jak dojazd momentami do ciekawych miejsc. Jednak mam nadzieje ze kolejnego lata uda się zrobić kolejny wypad tym razem do Alesund i dalej……
    Ps. Fajny blog. Lubie tu zaglądać ?

  • Cześć Sylwio,
    przepiękne zdjęcia i bardzo zachęcające informacje o Norwegii, które tylko nas utwierdziły w przekonaniu, że to jest miejsce dla nas. Już w zeszłym roku wypożyczyliśmy kampera, zaplanowaliśmy mniej więcej trasę, kupiliśmy bilety na prom i …… na tydzień przed planowanym wyjazdem Norwegia zamknęła się z powodu pandemii.
    W tym roku planujemy ponowić próbę i w związku z tym proszę Cię o radę w dwóch kwestiach:
    – czy termin od 15 sierpnia na rozpoczęcie podróży jest Twoim zdaniem ok pod względem pogodowym ?
    – czy powiedzmy 3 tygodnie wystarczą, żeby bez nadmiernego pośpiechu ( z uwzględnieniem dozwolonej prędkości i krętości dróg ) zwiedzić powiedzmy okolice Bergen a potem pojechać na północ i zobaczyć Lofoty.
    Chcielibyśmy zobaczyć jak najwięcej, z drugiej strony nie chcemy tylko pędzić i zaliczać, bo to by się nawet kłóciło z naturą tego pięknego, spokojnego kraju. Gdyby nie obowiązki zawodowe chętnie bym pojechała nawet na dwa miesiące, ale nie możemy sobie na to pozwolić. Dodam jeszcze, że zawsze bierzemy ze sobą rowery, bo uwielbiamy ten sposób zwiedzania.
    Proszę podpowiedz co radzisz w tych dwóch kwestiach, bo musimy zarezerwować kamper.
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Dzień dobry! W tym momencie ciężko mi odpowiedzieć na te pytania, niestety Norwegia w dalszym ciągu pozostaje zamknięta, czy i kiedy się to zmieni niestety narazie nie wiadomo. 3 tygodnie wystarczą, ale na pewno będą to dość intensywne 3 tygodnie. 🙂

  • a gdzie jazz? Warto jeszcze dopisać punkt 10., że Norwegia jest krajem jazzowym. Twórcy jazzu właśnie w Norwegii budują nastroje, które później grają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *